Efter fyra raka förluster fick LIF Lindesberg ett skönt trendbrott på sin försäsong. Laget avslutade cupspelet med att spela lika (26-26) mot Önnered, tack vare en urstark upphämtning i andra halvlek.
– Ja, det var skönt. Men samtidigt synd för vi hade chansen att vinna och ledde på slutet, men de lyckades kvittera i det sista anfallet. Det är ändå av mindre vikt så länge man själv presterar och det gjorde vi i alla fall i delar av matchen, säger Jacob Nelson.
Innan söndagsmötet med Önnered hade LIF Lindesberg under helgen spelat två matcher, som båda slutat med förlust. 21-37 i fredags mot Hallby hade följts upp av 22-29 igår mot Aranäs. Nu skulle cupspelet avslutas och det började tungt för LIF, som en bit in i första halvlek halkade efter rejält. För inom loppet av några minuter ryckte Önnered ifrån och till halvtid var ställningen förkrossande 10-17.
– Vi slarvar i anfallsspelet, det är de här dipparna när vi släpper flera kontringar på rad. Får vi bort det håller vi en jämnare nivå, förklarar Nelson underläget.
Fokus på utveckling: ”Pratat om att bli bättre”
Men högernian och LIF skulle komma tillbaka ordentligt efter paus. Brandgult hittade snabbt rätt i spelet, allra främst med ett stabilt försvar som höll tätt bakåt. Även offensivt lossnade det för LIF som åt sig ikapp och även förbi i slutskedet av matchen. En sen kvittering gav slutsiffrorna 26-26, sedan Bergslagsgänget spelat 16-9 i andra halvlek.
– Vi får in bollarna också, det är en stor skillnad. När vi får tag i dem bakåt blir anfallsspelet lugnare och mer harmoniskt. Vi skjuter på bättre lägen helt enkelt, summerar Jacob Nelson.
Det oavgjorda mötet med Önnered gör att LIF Lindesberg fick stopp på den förlustrad som präglat lagets försäsong. Laget har hunnit fem matcher in och även om resultaten inte övertygat har många juniorer fått speltid. I söndagens trupp fanns endast sju spelare från fjolårets A-lagstrupp med, resten bestod av talanger underifrån. Jacob Nelson är också trygg i att spelet går framåt.
– Från Countrymatchen har vi pratat om att vi skulle bli bättre. Även om vi fick en jäkla massa stryk av Hallby var flera saker bättre, sen till nästa match gick vi fram ännu mera mot Aranäs och nu till den tredje matchen spelade vi lika. Det är många nya killar som ska spelas in i laget. Det tar tid och därför är det bra med en försäsong, de får känna av hur det är.
Matchfakta LIF Lindesberg-Önnered:
Resultat: 26-26 (10-17)
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 7, Jesper Nilsson 5, Oskar Erixon 3, Jacob Nelson 2, Christoffer Thor 2, Freddy Lindblad 2, Felix Johansson 2, Jesper Jakobsson 2, Fredrik Karlsson
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk