Toppstriden i HockeyEttans vårserie går mot sitt avgörande. Lindlövens drömmar om playoff lever vidare, men vägen dit innehåller två dramatiska omgångar. Säsongens viktigaste vecka har börjat och allt ska avgöras.
– Vi ser fram emot det väldigt mycket. Allting börjar ju på onsdag, vinner vi inte där så är det redan kört. Så det är bara att fokusera på matchen mot Mariestad och förhoppningsvis har vi tur med något annat resultat, resonerar Felix Scharnke.
Lagkaptenen kunde igår se Kumla ta tillbaka andraplatsen. Förhoppningen om ett poängtapp mot IFK Arboga grusades, detta sedan Kumla avgjort till 4-3 sex minuter före slutet. För Lindlövens del innebar det att man fortsätter att jaga från sin tredjeplats.
Två omgångar återstår av vårserien och dramatiken kring playoff-strecket är total. Mariestad toppar serien på 33 poäng, följt av Kumla på 29 och Lindlöven på 28. Spelschemat under slutveckan är tufft för Lindlöven, som möter Mariestad på onsdag och sedan Forshaga hemma på söndag. Även om hoppet står till att konkurrenterna tappar poäng är Felix optimistisk.
– Det är fortfarande två matcher kvar och allt kan hända. Det räcker att Kumla förlorar en poäng eller att vi slår Mariestad, då kan de tappa poäng mot Borlänge i sista omgången. Så det finns flera möjligheter till att ta sig förbi båda lagen.
Lindlöven har under de senaste veckorna vant sig vid att spela under press. Laget har varit piskat till seger varje gång man klivit ut för spel, ett scenario som inspirerar spelarna.
– Allting gäller något och det här är anledningen till att du spelar hockey. Försäsongsmatcherna kan inte jämföras med de här matcherna. Det blir mer press, segrarna blir roligare och allt höjs helt enkelt. Det är svårt att förklara, man går in i en slags bubbla, förklarar Felix.
”Är ett bättre lag nu än tidigare”
På onsdag väntar nästa ödesmatch för Lindlöven. Laget ställs då emot Mariestad, ett motstånd som Felix har stor respekt för.
– I den här serien så är de det absolut bästa laget anser jag.
Säsongens tre tidigare har möten har samtliga slutat med förlust för Lindlöven. Men den här gången är förutsättningarna helt andra och man kommer till spel med fem raka vinster.
– Nu vet vi att vi kan vända matcher fast vi hamnar i underläge och vet att vi är i form. Vi gör mål på våra lägen, Dayn är riktigt stabil i målet och vi är ett bättre lag nu än tidigare. Det tror jag kan fälla avgörandet till vår fördel, menar Felix.
Laget höll veckans första träning på måndagskvällen, där man körde av sig efter söndagens vila. Imorgon väntar ännu ett ispass och därefter ska man stå redo att starta säsongens viktigaste vecka. I potten ligger en playoff-plats, en framgång som skulle betyda allt för Felix och hans lag.
– För det första så vore det otroligt roligt att gå till playoff under mitt första seniorår. Jag tycker att vi förtjänar det efter vår avslutning på säsongen. Vi började dåligt, men har kommit närmare varandra inom laget och blivit bättre och det vore kul att utmana de andra topplagen. Sen så skulle det kännas konstigt om säsongen tog slut redan i februari.
Playoff-striden (SweHockey):

Topptrions återstående matcher:
Omgång 13 – Mariestad-Lindlöven
Omgång 13 – Grästorp-Kumla
Omgång 14 – Lindlöven-Forshaga
Omgång 14 – Borlänge-Mariestad
Omgång 14 – Kumla-Surahammar
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.