Nystartade LindePac i Lindesberg går fortsatt starkt framåt. I dagarna firade företaget två år – och framtiden ser mycket ljus ut.
– Mellan 2018-2019 har vi ökat omsättningen med 50 procent, säger Jonas Norell, som är VD för LindePac.
Efter Por-Pac-konkursen 2017, inleddes en ny era i fabriken under ledning av Jonas Norell och det nystartade företaget LindePac. Precis som Por-Pac gjorde fram till företagets slut, tillverkar nystartade LindePac formgjutna plastprodukter efter kundens behov och specifika ändamål.
Redan under företagets jungfrumånad i februari 2018, kunde Norell skönja starka ljusglimtar, som gav såväl ledning som personal hopp om framtiden. När produktionen påbörjades hade företaget nämligen endast två kunder, men redan efter ett par veckor hade antalet ökat till mer än det dubbla. Nu – två år senare – har kundregistret ökat markant i jämförelse.
– Vi har idag 35 kunder. Mellan 2018-2019 har vi ökat omsättningen med 50 procent och det ser ut som att vår omsättning under kommande treårsperiod kommer öka ytterligare med 50 procent. Det känns naturligtvis väldigt roligt, att våra två första år ser så här bra ut, säger Jonas Norell.
LindePacs ledning beskriver företagets framgång och styrka med den kompetens man besitter.
– Vi har 18 personer som arbetar här idag och det är tack vare dem som det här har varit möjligt. De har hög kompetens och arbetar väldigt effektivt. Det ser vi bland annat på att våra kunder är garanterade leverans enligt utsatt tid, vi har nämligen hundraprocentigt leveransprecision och det är direkt avgörande för våra kunder. Dessutom har vi inte haft några reklamationer heller, så vårt rykte är mycket gott och det innebär att vi också får fler och fler kunder som vänder sig till oss, förklarar Jonas Norell.
I förra veckan firade fabriksledningen och personalen två år tillsammans.
– Vi firade med tårta och kaffe. Det är ett härligt gäng det här och jag känner att vi har en väldigt god stämning i fabriken. Sådant är naturligtvis jätteviktigt, avslutar Jonas Norell, VD för LindePac i Lindesberg.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.