Linde Volley är i konstant förändring och det är tydligt att Teemu Sarna inte är rädd är prova nya idéer. Ny passare i laget och en högerspiker som lyfter serve verkar vara två kugghjul som fått maskineriet att fungera bättre. Resultatet blev tre poäng mot Gislaved och nu är Linde helt klart med i toppstriden.
Sju omgångar är spelade och fem är kvar innan juluppehållet och Grand Prix. Lindes spel är fortfarande väldigt skakigt och det syntes tydligt mot Gislaved. Matchen gick upp och ner och fram och tillbaka och lagen turades om att ha stora ledningar över varandra, som ingen verkade kunna hålla under en längre tid. För Lindes del är det inte konstigt att man spelar så okonsekvent. Nya passaren Gaelle Mollinger ska spelas in i laget och enkla misstag kommer alltid att göras då man spelar in en ny passare. Att Martina Svensson fått kliva in som servemottagare är också en given faktor för oro i laget. Att man har en högerspiker som lyfter serve är väldigt ovanligt i den moderna volleybollen och att Martina nu ska kliva in och axla rollen som servemottagare i ett elitserielag blir självfallet en anledning till instabilitet.
Att Teemu Sarna väljer att spela utan libero betyder även att ovana centrar får spela försvarsspel. Den volleybolltaktik som Teemu väljer att spela är den som spelades i slutet av 1900-talet innan liberorollen infördes. Det är old school-volleyboll helt enkelt. Det kommer bli spännande att se hur denna typ av spel håller sig mot de bästa lagen och hur motståndarna väljer att lägga upp sin taktik för att utnyttja Lindes nya svagheter. Att Martina Svensson blir måltavla för servaren är en självklarhet men hittills har Marjorie Giordano gjort ett stort jobb i mottagning och gett Martina det stöd hon behöver genom att ta ett större ansvar själv.
Efter det långa uppehållet är Linde igång igen och vinsten mot Gislaved har givit dem ett bra utgångsläge för att vara med i toppstriden och ta en Grand Prix-plats. I skrivande stund hittar vi Linde på en femteplats i tabellen. Laget har dock två mindre spelade matcher än Örebro (trea) och en mindre spelad än Engelholm (fyra). I början av december har Linde match mot RIG Falköping och sedan mot Sollentuna kan man säkra två trepoängare i dem matcherna så kan man gå om både Engelholm och Örebro.
Förutom att man spelar utan libero så kan vi känna igen Linde från tidigare år. Det är vänsterspikerarna som står för det mesta av showen i laget. Både Marjorie Giordano och Martina Koncena hittar vi bland de tio bästa poängplockarna i serien. Martina ligger på en fjärdeplats, fast med ett bättre snitt än Gislaveds Ester De Vries på tredjeplatsen. Ser vi däremot till effektiviteten i anfallet så ligger Marjorie på en andraplats. Det innebär att hon inte gör mycket misstag i anfallet utan att hon oftast hittar golvet eller ett sätt att spela vidare. Helt som förväntat av en av Elitseriens mest rutinerade spiker. Martina Koncena är även serien hittills bästa servare och snittar 0,62 serveess per set.
Nästkommande match för Linde blir om en vecka mot Svedala. Svedala har spelat riktigt bra hittills och har endast förlorat en match mot Engelholm med 2-3. Matchen kommer bli en riktig värdemätare för Linde då Svedala definitivt kommer vara med och slåss om en finalplats till våren
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.