Linde Volley är i konstant förändring och det är tydligt att Teemu Sarna inte är rädd är prova nya idéer. Ny passare i laget och en högerspiker som lyfter serve verkar vara två kugghjul som fått maskineriet att fungera bättre. Resultatet blev tre poäng mot Gislaved och nu är Linde helt klart med i toppstriden.
Sju omgångar är spelade och fem är kvar innan juluppehållet och Grand Prix. Lindes spel är fortfarande väldigt skakigt och det syntes tydligt mot Gislaved. Matchen gick upp och ner och fram och tillbaka och lagen turades om att ha stora ledningar över varandra, som ingen verkade kunna hålla under en längre tid. För Lindes del är det inte konstigt att man spelar så okonsekvent. Nya passaren Gaelle Mollinger ska spelas in i laget och enkla misstag kommer alltid att göras då man spelar in en ny passare. Att Martina Svensson fått kliva in som servemottagare är också en given faktor för oro i laget. Att man har en högerspiker som lyfter serve är väldigt ovanligt i den moderna volleybollen och att Martina nu ska kliva in och axla rollen som servemottagare i ett elitserielag blir självfallet en anledning till instabilitet.
Att Teemu Sarna väljer att spela utan libero betyder även att ovana centrar får spela försvarsspel. Den volleybolltaktik som Teemu väljer att spela är den som spelades i slutet av 1900-talet innan liberorollen infördes. Det är old school-volleyboll helt enkelt. Det kommer bli spännande att se hur denna typ av spel håller sig mot de bästa lagen och hur motståndarna väljer att lägga upp sin taktik för att utnyttja Lindes nya svagheter. Att Martina Svensson blir måltavla för servaren är en självklarhet men hittills har Marjorie Giordano gjort ett stort jobb i mottagning och gett Martina det stöd hon behöver genom att ta ett större ansvar själv.
Efter det långa uppehållet är Linde igång igen och vinsten mot Gislaved har givit dem ett bra utgångsläge för att vara med i toppstriden och ta en Grand Prix-plats. I skrivande stund hittar vi Linde på en femteplats i tabellen. Laget har dock två mindre spelade matcher än Örebro (trea) och en mindre spelad än Engelholm (fyra). I början av december har Linde match mot RIG Falköping och sedan mot Sollentuna kan man säkra två trepoängare i dem matcherna så kan man gå om både Engelholm och Örebro.
Förutom att man spelar utan libero så kan vi känna igen Linde från tidigare år. Det är vänsterspikerarna som står för det mesta av showen i laget. Både Marjorie Giordano och Martina Koncena hittar vi bland de tio bästa poängplockarna i serien. Martina ligger på en fjärdeplats, fast med ett bättre snitt än Gislaveds Ester De Vries på tredjeplatsen. Ser vi däremot till effektiviteten i anfallet så ligger Marjorie på en andraplats. Det innebär att hon inte gör mycket misstag i anfallet utan att hon oftast hittar golvet eller ett sätt att spela vidare. Helt som förväntat av en av Elitseriens mest rutinerade spiker. Martina Koncena är även serien hittills bästa servare och snittar 0,62 serveess per set.
Nästkommande match för Linde blir om en vecka mot Svedala. Svedala har spelat riktigt bra hittills och har endast förlorat en match mot Engelholm med 2-3. Matchen kommer bli en riktig värdemätare för Linde då Svedala definitivt kommer vara med och slåss om en finalplats till våren
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.