Idag så har LIF Lindesberg varit i Göteborg för att möta Önnered, ett lag som Herman Arenvang, LIF:s tränare trodde skulle bli en bra värdemätare för laget. Mycket riktigt så fick Herman rätt, det blev en tuff kamp som slutade i en lite snöplig uddamålsförlust med 26-25.
Det är trots det en inte alltför nedslagen Herman jag pratar på telefon. – Vi tar ännu ett kliv i rätt riktning och gör en riktigt bra match. -Alla i försvaret gör en stark insats, det är speciellt offensivt vi fortfarande behöver slipa på. Men jag är glad över att Önnered inte lyckades att gå ifrån oss, trots att dom hade två 3 måls ledningar så jobbade vi oss ikapp.
Det här var en match där lagen följdes åt någorlunda hela matchen, men med hemmalaget i förarsätet hela matchen, LIF ledde bara en gång i matchen. Lagen gick till pausvila med ställningen 14-11 efter ett litet ryck dom sista fem minutrarna av Önnered.
Efter matchen så vill Herman speciellt framhålla Jakob Nelson som gör sju mål själv, spelar fram till ett stort antal och var hela tiden ett hot i attackerna. Duktig var även Fatlum Ahmeti som också gör 7 mål och kul att Jesper Jakobsson gör sitt första mål för säsongen.
-Jag gissar att Önnered kommer vara ett av lagen som slåss i toppen. Dom har dessutom spetsat laget med två elitseriespelare till den här säsongen, avslutar Herman.
Lindesbergs målgörare: Jakob Nelson 7, Fatlum Ahmeti 7,Erik Persson 3, Ricky Nordahl 2, Bashkim Gashi2, Oskar Erixon 2, Jesper Jakobsson 1, Gustaf Ekström 1.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.