Segerraden är bruten – LIF Lindesberg fick återigen lämna ett möte med Önnered besvikna efter avgörande mål i slutskedet. Tabelltrean sänkte LIF med siffrorna 31-33 (16-19) trots en till stora delar stark brandgul prestation.
– Den här förlusten är lättare att lägga bakom sig än de mot Tyresö och Kungälv. Insatsen är ändå okej, sen är det aldrig okej att förlora handbollsmatcher. Det går ut på att vinna. Vi har några tekniska fel och bränner lägen när matcher står och väger i andra halvlek, små marginaler som avgör en sån här match, konstaterar LIF-tränaren Erik Axelsson.
Förhoppningen inför bortamötet med topplaget Önnered var ändå att LIF Lindesberg skulle fortsätta att lyfta. Brandgult hade visat fin form med tre raka vinster, men mot tabelltrean halkade man efter målmässigt direkt. Siffrorna var däremot jämna genom hela matchupptakten och som mest var LIF efter med tre bollar.
Med 20 minuter på klockan skickade också Bashkim Gashi upp gästerna i ledning till 12-11, men under halvlekens slutdel vände Önnered. Ställningen var därför 16-19 inför matchens andra halva, där LIF en bit in hade sett underläget växa till fyra mål. Då svarade Bergslagsgänget för en stark tiominutersperiod och med kvarten kvar var ställningen plötsligt lika.
Dödläget höll i sig en kort stund, men sedan var det Önnered som trampade ifrån. LIF jagade förgäves efter en kvittering ända in i slutskedet och gick förlorande med siffrorna 31-33. En stor anledning till förlusten var lagets defensiv, som började med ett 6-0-försvar som inte alls klickade. Efterhand bytte man över till 3-2-1 och effekten kom – dessvärre för sent.
– Återigen är vi tillbaka vid punkten där vi inte får ihop försvar- och målvaktsspelet. Vi tacklar för dåligt, vi tar för lite frikast och är inte tillräckligt desperata. Vi tar inte kroppskontakten och då vinner man inte en bortamatch, förklarar Axelsson när han ger sin syn på LIF:s brister för dagen.
”Det är slutspelsmatcher varje gång vi går ut till spel”
Resultatet mot Önnered satte punkt för en tre matcher lång vinststreak för LIF Lindesbergs del. Det var dessutom andra gången för säsongen som göteborgarna hade slutminuterna med sig, då LIF i höstas tappade seger på slutsignalen mot samma motstånd. Nu blev det alltså förlust och brandgult tappade även mark i tabellen.
Avståndet ner till det hotande nedre kvalstrecket krymper sedan Tyresö segrat i sin match. Det innebär att bara två poäng skiljer LIF från kvalspel och läget är alltjämt pressat. Formen har samtidigt pekat uppåt en längre tid för Bergslagsgänget och nästa helg spelar LIF på nytt. Då väntar hemmamatch mot Varberg – även dem hemmahörande i Allsvenskans toppskikt.
– Det krävs att vi kommer upp i nivå, så enkelt är det. Vi har jäkligt tuffa matcher här och nu vann Tyresö och tightade till tabellen ännu mer. Det är slutspelsmatcher varje gång som vi går ut till spel, säger Axelsson och fortsätter;
– Framförallt handlar det om att undvika det undre kvalet, men med en jädra tur finns möjligheten till positivt kval. Det roligaste för mig som tränare är att vi spelar matcher som betyder jävligt mycket. Det är ingen transportsträcka, det är nu det gäller.
Matchfakta Önnered-LIF Lindesberg:
Resultat: 33-31 (19-16)
Publik: 275
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 7, Albin Järlstam 6, Jesper Nilsson 6, Oskar Erixon 5, Bashkim Gashi 4, Jesper Jakobsson 3
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.