Bygghandlare öppnar i Nordic Lunch tidigare fabrikslokaler. Foto: Camilla Lagerman
Öppnar bygghandel – som man kan köra in med bilen i
Nu får Lindesberg en ny bygghandlare på industriområdet. Det är duon Jan Eriksson och Roger Göransson, som tillsammans öppnar en Bolist-butik i lokalerna där Nordic Lunch tidigare hade verksamhet.
– Det här blir en butik som man faktiskt kommer att kunna köra in med bilen i, berättar Jan Eriksson.
Byggkedjan Bolist startades 1998 och har idag strax över 200 butiker runt om i landet. I höst kommer kedjan få ytterligare en länk, när Bolist Lindesberg öppnar i Nordic Lunch tidigare lokaler.
Delägarna Jan Eriksson och Roger Göransson är sedan tidigare ”hemma i branschen”. Roger arbetar idag som platschef på NCC i Örebro. Jan har tillsammans med sin bror Per, (ICA-Per), byggt upp delar av just industriområdet för handel samt ordnat så att Nordic Lunch har fått en ny fabriksbyggnad längre bort i området.
Jan Eriksson och Roger Göransson skall äga och driva Bolist-butiken i Lindesberg. Foto: privat
Nu siktar man på att kunna öppna den nya bygghandeln redan till hösten 2018 och man hoppas att verksamheten kan bromsa utflödet av kunder, som tidigare valt att uppvakta byggjättar i Örebro.
– Vi vill ju kunna hålla priser som är anpassade för den lokala marknaden och jag tror mycket väl att vi kan konkurrera med de bygghandlare som finns i Örebro och därmed kan bidra med att hålla kunderna kvar här hemma istället, förklarar Jan Eriksson.
Industrilokalen, som byggdes 2005-2006 av Lindesbergs kommun genom dåvarande eget fastighetsbolag, skräddarsyddes för livsmedelsföretaget Nordic Lunch. Lokalen mäter närmare 1700 kvm. Mellan 600-700 kvm kommer att bli butiksyta och resterande används för lagerhållning samt en detalj som säkert tilltalar den som inte bara vill kunna parkera direkt utanför dörren, utan helst åker hela vägen in i butiken. Nu blir detta verklighet.
– Varor som kan förvaras utomhus, som t.ex. stenplattor och tryckimpregnerat virke, kommer vi hålla med utanför. Övrigt håller vi med inomhus och det kommer faktiskt gå att köra in i butiken med bilen, för att lasta på det man skall ha. Uppvärmt och skönt, ler Jan Eriksson.
Fotnot: Industrilokalens blå exteriör kommer ersättas med Bolists färger, som är svart och orange.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.