Bygghandlare öppnar i Nordic Lunch tidigare fabrikslokaler. Foto: Camilla Lagerman
Öppnar bygghandel – som man kan köra in med bilen i
Nu får Lindesberg en ny bygghandlare på industriområdet. Det är duon Jan Eriksson och Roger Göransson, som tillsammans öppnar en Bolist-butik i lokalerna där Nordic Lunch tidigare hade verksamhet.
– Det här blir en butik som man faktiskt kommer att kunna köra in med bilen i, berättar Jan Eriksson.
Byggkedjan Bolist startades 1998 och har idag strax över 200 butiker runt om i landet. I höst kommer kedjan få ytterligare en länk, när Bolist Lindesberg öppnar i Nordic Lunch tidigare lokaler.
Delägarna Jan Eriksson och Roger Göransson är sedan tidigare ”hemma i branschen”. Roger arbetar idag som platschef på NCC i Örebro. Jan har tillsammans med sin bror Per, (ICA-Per), byggt upp delar av just industriområdet för handel samt ordnat så att Nordic Lunch har fått en ny fabriksbyggnad längre bort i området.
Jan Eriksson och Roger Göransson skall äga och driva Bolist-butiken i Lindesberg. Foto: privat
Nu siktar man på att kunna öppna den nya bygghandeln redan till hösten 2018 och man hoppas att verksamheten kan bromsa utflödet av kunder, som tidigare valt att uppvakta byggjättar i Örebro.
– Vi vill ju kunna hålla priser som är anpassade för den lokala marknaden och jag tror mycket väl att vi kan konkurrera med de bygghandlare som finns i Örebro och därmed kan bidra med att hålla kunderna kvar här hemma istället, förklarar Jan Eriksson.
Industrilokalen, som byggdes 2005-2006 av Lindesbergs kommun genom dåvarande eget fastighetsbolag, skräddarsyddes för livsmedelsföretaget Nordic Lunch. Lokalen mäter närmare 1700 kvm. Mellan 600-700 kvm kommer att bli butiksyta och resterande används för lagerhållning samt en detalj som säkert tilltalar den som inte bara vill kunna parkera direkt utanför dörren, utan helst åker hela vägen in i butiken. Nu blir detta verklighet.
– Varor som kan förvaras utomhus, som t.ex. stenplattor och tryckimpregnerat virke, kommer vi hålla med utanför. Övrigt håller vi med inomhus och det kommer faktiskt gå att köra in i butiken med bilen, för att lasta på det man skall ha. Uppvärmt och skönt, ler Jan Eriksson.
Fotnot: Industrilokalens blå exteriör kommer ersättas med Bolists färger, som är svart och orange.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...