Efter två raka vinster togs Lindesberg Volley ner på marken. I bortaderbyt med Örebro Volley föll laget i tre raka set, sedan lokalrivalen vunnit med 0-3. Setsiffrorna skrevs till 15-25, 19-25 och 18-25 och innebär att Linde gick säsongens första förlust till mötes.
– Ingenting stämde för oss idag. Vi spelar inte som taktiken är upplagd, summerar Lindesbergs-kaptenen Elsa Arrestad.
På onsdagskvällen klev laget ut för derby i Idrottshuset, Örebro. Lokalrivalen Örebro väntade för Lindesberg, en match av stor betydelse och med väldigt mycket på spel. Duon hade mötts även på försäsongen i dubbla möten som båda slutat med Linde-seger.
Den här gången skulle det dock sluta annorlunda. För redan från start kopplade Örebro ett grepp om både spel och resultat, ett grepp som skruvades åt alltmer. I första set gick hemmalaget ifrån till 8-3, en ledning som därifrån växte. Linde kom inte alls åt motståndet och Örebro tog slutligen hem setet med komfortabla 15-25.
Till set nummer två försökte Linde att hitta en väg in i matchen och laget lyckades även till viss del. En pigg inledning tog gästerna upp i ledning med tre bollar, ett övertag som länge stod sig. Efterhand skulle dock setet svänga över och Linde fick se det glida ur händerna till klar seger för Örebro.
Pressen var därmed på gästerna inför det tredje setet, där Linde på nytt öppnade starkt. Men vid ställningen 3-2 svarade Örebro med ett knipa hela 13 av 16 bollar, något som vände till 6-15. Det rycket avgjorde matchen. Lindesberg kunde inte hämta sig från underläget och Örebro vann till sist med 18-25, vilket gav 0-3 i set.
”Kunde inte spela centralt – allt gick på kanterna”
Den klara förlusten var Lindes första för säsongen. Laget kom till spel med två raka 3-0-vinster, som alltså nu följdes upp med ett nederlag med omvända siffror. Derbyt dominerades stort av Örebro och i Lindesbergs-lägret var analysen av vad som gick snett tydlig.
– Först och främst servemottagningen, vi fick inte fram bollen till nät. Det gjorde att vi inte kunde spela centralt och allt gick på kanterna, där Örebro hade ett stort block. Vi kunde inte döda bollen helt enkelt, förklarar Elsa Arrestad och ger sin syn på skillnaden mellan det här mötet och försäsongens två fighter mot Örebro.
– Egentligen var det ingen skillnad på hur de spelade, utan mer på hur vi spelade och hur vi kämpade. Där var det en stor negativ skillnad mot de tidigare gångerna.
Resultatet i derbyt innebar att Örebro tog klivet upp på samma poäng som Lindesberg i tabellen. För Lindes del väntar ny match redan på söndag, då laget vänder tillbaka till Arenan. Det färska Elitserie-laget Lund står då på menyn och Elsa vill snabbt studsa tillbaka.
– Absolut, vi ska ha revansch. Det viktigaste är att fokusera på vårt eget spel, de har aldrig spelat i Elitserien förut och vi har ingen aning om vilken nivå de ligger på. Det handlar mer om att vi ska göra vår grej och sen vad de gör på andra sidan nätet är upp till dem.
Matchfakta Örebro Volley-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-15, 25-19, 25-18)
Övrigt resultat från Elitserien:
Lund-Engelholm 0-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.