Efter två raka vinster togs Lindesberg Volley ner på marken. I bortaderbyt med Örebro Volley föll laget i tre raka set, sedan lokalrivalen vunnit med 0-3. Setsiffrorna skrevs till 15-25, 19-25 och 18-25 och innebär att Linde gick säsongens första förlust till mötes.
– Ingenting stämde för oss idag. Vi spelar inte som taktiken är upplagd, summerar Lindesbergs-kaptenen Elsa Arrestad.
På onsdagskvällen klev laget ut för derby i Idrottshuset, Örebro. Lokalrivalen Örebro väntade för Lindesberg, en match av stor betydelse och med väldigt mycket på spel. Duon hade mötts även på försäsongen i dubbla möten som båda slutat med Linde-seger.
Den här gången skulle det dock sluta annorlunda. För redan från start kopplade Örebro ett grepp om både spel och resultat, ett grepp som skruvades åt alltmer. I första set gick hemmalaget ifrån till 8-3, en ledning som därifrån växte. Linde kom inte alls åt motståndet och Örebro tog slutligen hem setet med komfortabla 15-25.
Till set nummer två försökte Linde att hitta en väg in i matchen och laget lyckades även till viss del. En pigg inledning tog gästerna upp i ledning med tre bollar, ett övertag som länge stod sig. Efterhand skulle dock setet svänga över och Linde fick se det glida ur händerna till klar seger för Örebro.
Pressen var därmed på gästerna inför det tredje setet, där Linde på nytt öppnade starkt. Men vid ställningen 3-2 svarade Örebro med ett knipa hela 13 av 16 bollar, något som vände till 6-15. Det rycket avgjorde matchen. Lindesberg kunde inte hämta sig från underläget och Örebro vann till sist med 18-25, vilket gav 0-3 i set.
”Kunde inte spela centralt – allt gick på kanterna”
Den klara förlusten var Lindes första för säsongen. Laget kom till spel med två raka 3-0-vinster, som alltså nu följdes upp med ett nederlag med omvända siffror. Derbyt dominerades stort av Örebro och i Lindesbergs-lägret var analysen av vad som gick snett tydlig.
– Först och främst servemottagningen, vi fick inte fram bollen till nät. Det gjorde att vi inte kunde spela centralt och allt gick på kanterna, där Örebro hade ett stort block. Vi kunde inte döda bollen helt enkelt, förklarar Elsa Arrestad och ger sin syn på skillnaden mellan det här mötet och försäsongens två fighter mot Örebro.
– Egentligen var det ingen skillnad på hur de spelade, utan mer på hur vi spelade och hur vi kämpade. Där var det en stor negativ skillnad mot de tidigare gångerna.
Resultatet i derbyt innebar att Örebro tog klivet upp på samma poäng som Lindesberg i tabellen. För Lindes del väntar ny match redan på söndag, då laget vänder tillbaka till Arenan. Det färska Elitserie-laget Lund står då på menyn och Elsa vill snabbt studsa tillbaka.
– Absolut, vi ska ha revansch. Det viktigaste är att fokusera på vårt eget spel, de har aldrig spelat i Elitserien förut och vi har ingen aning om vilken nivå de ligger på. Det handlar mer om att vi ska göra vår grej och sen vad de gör på andra sidan nätet är upp till dem.
Matchfakta Örebro Volley-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-15, 25-19, 25-18)
Övrigt resultat från Elitserien:
Lund-Engelholm 0-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.