Linde-killarna Filip Bergmark och Gustav Backström finns med i Örebro Hockeys trupp till onsdagen. FOTO: Hannes Feldin

Örebro Hockeys matchtrupp släppt – innehåller tre lokala spelare

Årets SHL-match i Lindehov är blott en dag bort. Nu ökar pulsen än mera då Örebro Hockey presenterat den matchtrupp som ska möta Brynäs. Bland de 23 man som inleder lagets försäsong finns Linde-duon Filip Bergmark och Gustav Backström, samt Frövi/Fellingsbro-fostrade Anton Brehmer.

Imorgon gästas Lindesberg av hockeygiganterna Örebro Hockey och Brynäs. Med nedsläpp klockan 19.00 spelar de båda lagen en träningsmatch i Lindehov. Förberedelserna i de båda lägren pågår för fullt och nu har Örebro Hockey presenterat sin matchtrupp, som har en lokal prägel.

– Det är klart man varit lite orolig över om man skulle vara med och spela eller inte. Nu är det klart att jag får vara med och det ska så klart bli kul, slår Gustav Backström glatt fast.

Den unge backen är uppflyttad till Örebro Hockeys SHL-lag till den här säsongen. Förra året spenderade han i J20-laget tillsammans med lagets andra Lindesbergs-inslag, Filip Bergmark, och den tidigare Frövi/Fellingsbro-spelaren Anton Brehmer.

Får plats i en namnkunnig matchtrupp

I våras skrev trion på varsitt proffskontrakt och har sedan dess tränat med SHL-laget. Nu är man alltså en del av den namnkunniga matchtrupp som ska inleda Örebro Hockeys försäsong. Totalt är 23 spelare uttagna till Brynäs-mötet, däribland stjärnor som Ville Viitaluoma, Henrik Löwdahl och Johan Wiklander. Bland de som saknas är lagets amerikanska forwards Tim Wallace och Brian Willsie.

– De är på gång till Sverige just nu och kommer att vara på plats imorgon. Men de får acklimatisera sig lite till omställningen, så vi väntar med att spela dem tills vi är i Schweiz, berättar General Managern Pontus Gustafsson.

Redan på torsdag fortsätter alltså Örebro Hockeys försäsong när laget reser till Schweiz. Klubben arrangerade sin stora kick-off förra måndagen i samband med lagets första ispass. Smått osanolika 4000 fans fanns på plats i Behrn Arena när spelartruppen presenterades.

– Jadu det var riktigt mäktigt faktiskt. Jag trodde det skulle komma mycket folk men absolut inte så mycket. När man ropades ut och fick åka ut där på isen inför publikens jubel så var det sjukt häftigt!, berättar Gustav som hoppas på en ny publikfest imorgon.

– Kan det komma hälften så mycket imorgon så vore det fantastiskt.

Imponerat på Johan Tornberg

Mötet med Brynäs innebär en hemkomst till Lindesberg för 19-åringen. Både Gustav och Filip Bergmark kommer att ha släkt och vänner på plats och matchen blir en speciell upplevelse för dem. Redan efter några veckors träning har Linde-duon imponerat rejält på Örebros nye assisterande tränare.

– Det man ska ha klart för sig är att det här är en stor omställning för de här spelarna. Talangen och arbetsviljan att vara med och visa upp sig är på en extremt hög nivå hos båda spelarna, förklarar Johan Tornberg.

– Att de kan åka skridskor, hantera puck och spela ett backspel ser man direkt. Sen handlar det om att bli van vid att spela mot seniorspelare. Det är inget man lär sig bara över en natt utan det behövs utbildning och träning.

Blir trions debut i a-laget

Så här långt har tiden i Örebro Hockey bara handlat om träning för Gustav, Filip och Anton Brehmer. Morgondagens SHL-match i Lindehov blir trions a-lagsdebut i Örebro Hockey-tröjan.

– Självklart kommer man att vara nervös i början. Men det gäller att hitta sitt eget spel, spela enkelt och göra sin roll i laget, menar Gustav lugnt.

Att få möta ett så klassiskt lag som Brynäs gör dessutom debuten ännu större.

– Det är ju ett SHL-lag och alla lag är bra i den serien. Brynäs har alltid varit en stor klubb så det ska bli kul att få chansen att spela mot dem.

Hela Örebro Hockeys matchtrupp till mötet med Brynäs:
Målvakter: 30 Henrik Lundberg, 38 Johannes Jönsson
Backar: 3 Bobbo Petersson, 5 Gustav Backström, 9 Joonas Jalvanti, 20 Marcus Weinstock, 37 Stefan Johansson, 52 Filip Bergmark, 57 Johan Motin, 88 Viktor Ekbom
Forwards: 10 Derek Ryan, 15 Henrik Löwdahl (K), 17 Daniel Viksten, 19 Anton Brehmer, 25 Martin Johansson, 29 Robin Dahlström, 39 Ville Viitaluoma, 40 Anders Eriksson, 47 Johan Adolfsson, 56 Johan Wiklander, 58 Calle Åsell, 66 Lukas Vopelka, 85 Kalle Olsson

Publicerad 12 augusti 2014 klockan 12:00

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter...
1 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde å...
6 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF ...
5 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-12-22 00:23