Örebro Hockeys U16-lag tog sig igår till Lindesberg för att spela match. På eftermiddagen ställdes laget mot Mora, där de mest långväga gästerna vände hem som vinnare via 3-2. U16-lagets tränare Per Östergren berättar om matchen och vad hans Linde-killar har för sig.
Lindehov fick fint ungdomsbesök på lördagen. Med nedsläpp klockan 14.30 gick Örebro Hockeys och Mora IK:s U16-lag ut för att spela match i U16 Elit. Normalt sett spelar Örebro sina hemmamatcher i Behrn Arena. Men på grund av a-lagets hemmamatch och de förberedelser som både ispersonal och tv-sändningarna behövde göra flyttades spelplanen.
– Till följd av det har vi fått sett oss runt i länet efter andra arenor. Under säsongen har vi spelat två matcher i Kumla, en i Nora och nu en hemmamatch i Lindehov. Å andra sidan ser vi inte det som något negativt. Vi har spelare från alla hörn av länet, så det här blir ett sätt att få vår elitverksamhet att komma hem till varje klubb i länet, förklarar U16-lagets tränare Per Östergren.
Mötet med Mora var viktigt för tabellen, där Örebro skuggade motståndet fyra poäng efter inför matchen. Men det slutade dessvärre med förlust. I en förstaperiod där Örebro var det starkaste laget och vann skotten kunde man även ta ledningen med 1-0. Men i den andra perioden vände Mora på tillställningen, både spelmässigt och resultatmässigt.
Inför den tredje perioden var ställningen 1-2 till Dala-laget. Väl där klev Örebro ut och kvitterade och spelade sedan upp sig. Östergren förklarar att man hade Mora på gaffeln och att man även var närmast att avgöra. Oturligt nog var det istället motståndet som fick en ett sent avgörande.
– Det är oturligt vill jag påstå, för vi är det starkare laget sett till över 60 minuter. De gör 2-3 med 30-35 sekunder kvar så det smakar lite bittert. Det här var en match som vi känner att vi bör vinna
I Örebro-laget finns ett helt gäng med Linde-killar. Fyra före detta Lindlöven-spelare och även två GSK-spelare har tagit vägen vidare till U16-laget. I gårdagens match mot Mora fanns fyra av dessa sex spelare med. Målvakten Hampus Andersson har varit sjuk en längre tid och spelade därför inte. Han fick sällskap vid sidan av planen av Isak Olsson, som varit långtidsskadad och än så länge spelas sparsamt.
Men Per Östergren skickade ut en kvartett med Linde-spelare på isen. Med på plan fanns Filip Olsson (Lindlöven), Adam Vinkel (GSK), Philip DeSavva (GSK) och Max Thielebeule (Lindlöven).
– Filip Olsson är en stor forward som är skicklig, framförallt i de defensiva situationerna. Vi hade en hel del sjukdomar så backarna fick gå ganska hårt och Adam gör en bra match. Sen har vi Philip DeSavva som alltid gör ett hårt jobb, han är både en av våra bästa målskyttar och bästa tvåvägsspelare. Max har en spelstil som påminner mycket om Philips och han vann mycket närkamper igår, kommenterar Östergren sina spelare.
Halva serien är nu spelad och Örebro Hockey ligger fyra i U16Elit-serien. Nu väntar möte med Brynäs på lördag, följt av ett välbehövligt juluppehåll. Men någon större vila blir det inte för laget.
– Seriespelet fortsätter den andra januari redan. Vi njuter bara av julskinkan en liten stund sen tränar vi på, avslutar Östergren.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.