Erik Axelsson är en av de gamla LIF-spelare som gästar Gamla Idrottshuset på torsdag. ARKIVFOTO: LindeNytt

Örebro-matchen lockar hem profilerna: ”Har LIF att tacka för mycket”

LIF Lindesbergs Örebro-match är blott två dygn bort. Laget förbereder sig, biljetterna håller på att sälja slut och klubbens profiler gör sig redo för att återvända. En av dessa är Erik Axelsson och han har starka minnen från Idrottshuset.

Planerna för LIF Lindesbergs Örebro-match har pågått länge och på torsdag är det dags att vrida tillbaka klockan till Elitserie-åren. Nu som då är spelplatsen Gamla Idrottshuset och temat för kvällen är nostalgi. Som en del av temat kommer några av klubbens största profiler att gästa, däribland Erik Axelsson.

– Jäkligt kul att bli uppmärksammad och det tyder ju på att man gjort något bra. Sen om jag är nostalgisk vet jag inte, så gammal är jag väl ändå inte?, frågar sig 34-åringen med ett skratt.

Tillsammans med Richard Larsson och ytterligare namn kommer Erik att finnas på plats i Gamla Idrottshuset. Profilerna är tänkta att mingla med sponsorer och Erik tror dessutom att det kan bli aktuellt med något jippo i halvtid. Från klubbens sida pågår förberedelserna för fullt. Exakt hur många biljetter som är sålda är oklart, men på kansliet finns i dagsläget endast ett hundratal kvar.

– Det är högt tryck på biljetter. Nu går snacket också om att det snart är slut och då blir folk mer benägna att köpa i tid. Det kommer säkert att bli lite trångt, men det är bara positivt och precis det vi är ute efter, berättar LIF:s marknadsansvarige Sébastien Ehnevid.

Förutom själva evenemanget har målvakten även en handbollsmatch att ladda för. Skånela står för motståndet och ”Sebban” tror inte att publiken kan bli en press för de yngre spelarna.

– Det är därför som vi håller på, för att folk ska komma och titta på oss. Självklart blir det en omställning för många, men jag tror bara att det är positivt. Vi får gratis adrenalin och gratis tändvätska och spelarna ser fram emot det.

Minns långa kön när spelarna kom till samling

Tanken med att lägga matchen i Gamla Idrottshuset istället för det Nya var att anspela på nostalgin. Dessutom tror ”Sebban” att atmosfären kommer att bli ett helt annan mot förra vinterns Örebro-match.

– Det är en fantastisk akustik i gamla hallen och blir det en spännande matchbild kommer hallen att koka. Det var längesen man fick uppleva något sånt, senast var på den gamla goda tiden i Idrottshuset. Jag har många fina minnen därifrån och förhoppningsvis kan vi nu skapa nya.

Även Erik Axelsson har vackra minnen från sina matcher i Idrottshuset. Han var en del av det LIF som tog steget upp från Allsvenskan och minns att det i början inte var överdrivet mycket folk på matcherna. Men ganska snabbt spred sig intresset i den klassiska handbollsstaden Örebro, mycket tack vare LIF:s fina resultat.

– Jag har ett rätt så starkt minne från då vi samåkte alla spelare. När vi kom dit för samlingen två timmar före match så var det en lång kö utanför Idrottshuset. Jag kommer ihåg att vi parkerade bilen och gick för att ta kort på det, för det var helt osannolikt. Det var alltså två timmar före matchen och när man sen gick ut på planen fick man stående ovationer. Det är självklart sånt som man bär med sig, berättar Erik.

Mittsexan gjorde två sejourer i LIF och har samlat på sig mycket rutin genom åren. Karriären har bland annat bjudit på tre säsonger i Skövde, en SM-final och ett år i Tyskland. Men även om Erik varit runt på många platser rankar han Bergslagen extra högt.

– Som jag alltid sagt så ligger Lindesberg mig väldigt varmt om hjärtat. Jag trivdes väldigt bra där med alla spelare, ledare och folket i staden. Jag har LIF att tacka för mycket.

”Hoppas det blir heta känslor”

Idag är Erik spelande tränare för moderklubben Borlänge. Under hans ledning har man på bara två säsonger klättrat från division 3 till division 1. I nuläget slåss man för att hänga kvar, men målet är Allsvenskan och Erik planerar en lång tränarkarriär.

– Jag har levt med handbollen i hela mitt vuxna liv och har svårt att se att jag skulle kunna göra något annat. Jag tycker tränarbiten är riktigt intressant, det är kul att testa idéer. Sen får jag se vad som händer i framtiden. Jag har familj med två barn och det är inte det lättaste att flytta härifrån, men jag hoppas på en framtid som tränare, berättar Erik som även håller koll på LIF:s framfart.

– Jag försöker att följa dem så mycket det går. Mitt egna lag tar ju jäkligt med tid, men jag älskar handboll och läser framförallt mycket om LIF.

Av årets trupp känner Erik till de flesta som gamla lagkamrater. Torsdagens evenemang blir alltså ett kärt återseende, men även en viktig match för LIF:s del. Laget ställs mot Skånela och Erik har matchbilden klar för sig.

– Det blir väl det klassiska Lindesbergs-spelet. Fartfyllt med bra försvarsspel och kontringar och hela den baletten. Det var redan derbykänslor mot Skånela på min tid, så jag hoppas att det blir heta känslor och en jämn match.

Fakta om Örebro-matchen:
Vad: LIF Lindesberg-Skånela
När: Torsdag 22:a januari 19.00
Var: Gamla Idrottshuset
Biljetter finns att köpa vid: ICA City Krämaren (Örebro), Vasselhyttan Buss och Taxi (Lindesberg) och 37:an (Lindesberg)

Publicerad 20 januari 2015 klockan 15:27

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-10-01 01:46