Det blev Örebro Volley som gick hem med alla tre poängen i säsongens första länsderby. Lindesberg Volley pressade rivalen i tre raka set, men föll trots det med siffrorna 22-25, 20-25 och 21-25.
Lindesberg Volley kunde inte rå på Örebro Volley. Rivalduons första derby den här Elitseriesäsongen var över efter tre raka set. Då hade Örebro sprungit ifrån till vinst, men inte utan att anstränga sig.
För det var tre rafflande set som publiken i Idrottshuset bjöd på under torsdagskvällen. Linde öppnade matchen urstarkt och gick ifrån med sju raka bollvinster till en övertygande ledning. Som mest var övertaget uppe i åtta poäng, 4-11, men därifrån skulle Örebro äta sig in alltmer. Vid 19-18 var hemmalaget förbi och sedan hölls greppet hela vägen in.
Kvar som trea – en poäng före rivalen
25-22 i första set betydde underläge för Lindesberg Volley, men laget fortsatte att pressa Örebro. Även i andra set kom gästerna ut piggt och kopplade ett grepp. En poängstark Sarah Schmid tog upp Linde till ledning med 8-13, men då tappade Bergslagsgänget allt och förlorade åtta raka bollar.
Det innebar Örebroledning och så småningom även ny setvinst, ett hårt slag för Linde. Ändå kunde laget samla kraft till ett bra tredje set, men återigen skulle motståndet väga tyngst i slutändan. Med 25-21 avgjorde Örebro Volley derbyt och såg till att spela hem samtliga tre poäng som stod på spel.
Förlusten satte stopp för Lindesberg Volleys streak på tre raka vinster. Bergslagstjejerna är kvar i toppstriden som tabelltrea, men nu bara en poäng före fyran Örebro som krympte avståndet. Nästa match spelar Lindesberg mot Hylte/Halmstad nästa söndag, även det en motståndare som finns med i Elitseriens tabelltopp.
Matchfakta Örebro Volley-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-22, 25-20, 25-21)
Publik: 419
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.