Om inte en mardrömsstart på serien, så nära på för ett lag som aspirerar på någon av de fyra första platserna när vi summerar höstsäsongen framme i december. Idag kom den andra förlusten av två möjliga när Hedemora besegrade Lindlöven hemma i Bolidenhallen med 4-1.
– För att summera matchen så gör vi en riktigt dålig
insats idag, säger assisterande tränare Tomas Östlund när LindeNytt når honom på
telefon efter matchen.
Båda lagen förlorade sina premiärmatcher så det var två
revanschsugna lag som ställde upp på varsin sida, och till en början såg det
bra ut.
– Vi börjar även idag matchen bra. I första perioden så
håller vi i taktpinnen och driver matchen, men vi får inte hål på dem.
I slutet av perioden så vinner Hedemora en tekning i
anfallszon som går rakt bakåt till back som får på en drömträff och 1-0 till
hemmalaget.
– Vi tar ett snack i pausen och försöker skaka av oss
målet och ta tag i matchen igen.
Bara 1:27 in i period två så ringer klockan igen bakom
Philip Ödmark. Vunnen tekning igen och tamt försvarsspel framför Philip bäddar
för 2-0. En olycka kommer sällan ensam utan två utvisningar drabbar gästerna
och spel i fem mot tre för Hedemora. Lindlöven klarar första utvisningen men sedan kommer trean.
– Vi får sedan lite luft under vingarna när Daniel Olsson
Fromell reducerar till 3-1 och vi försöker göra match av det i tredje perioden.
Hedemora stänger matchen på ett skickligt sätt men vi är alldeles för bekväma,
vi måste vilja mer.
Tomas gör inget försök att dölja sin besvikelse över
matchutgången.
– Jag är oerhört missnöjd. Vi är ineffektiva, fuskar, gör
inte jobbet och är inte där vi ska vara. Vi har gjort två mål på sex perioder
med ett lag som är fullt av målskyttar, vi måste vilja bli skitiga om händerna för att göra mål. Vi kan inte hålla till hörnen utan måste sticka in näsan framför mål. Nu måste vi börja visa varandra att vi
är ett bra lag och inte bara snacka om att vi är bra, säger Östlund.
Ska man hitta något positivt så är det väl just det
faktum att laget har kvalitéer och har det i egna händer, man kan så mycket
bättre än vad man har visat i de två första matcherna. Någon spelare som får
godkänt idag?
– Det finns en spelare som får godkänt och det är Magnus
Renberg som gör en riktigt bra match idag, avslutar Tomas.
Slutresultat: 4-1 (1-0, 2-1, 1-0)
Skottstatistik: 27-31 (9-10, 13-7, 5-14)
Publik: 126
Lindlövens målskytt: Daniel Olsson Fromell (ass. Renberg/Ekengren)
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.