Det var inget snack om saken när Lindlöven tog sin femte seger på de sex senaste matcherna borta mot Hedemora. När slutsignalen ljöd stod det 3-8 (0-1,1-4,2-3) på resultattavlan.– Vi hade kunnat vinna med ännu mer, konstaterade tränaren Staffan Tholsson efteråt.
I Lindlöven-lägret hade man snackat om att vara aggressiva och inte låta hemmalaget ta tag i taktpinnen och den matchplanen följde man redan från start i den här matchen. Trots att man var det bättre laget hade man emellertid bara en bräcklig 1-0-ledning med sig ut i första paus.
– Men jag var aldrig orolig över huvud taget, konstaterade tränare Tholsson.
Det hade han heller ingen anledning att vara. Trots en tidig Hedemora-kvittering till 1-1 fortsatte Lindlöven att ösa på och skaffade sig en stabil 5-1-ledning till den andra vilan.
– Det var inget snack, vi var det bättre laget och pumpade på hela matchen. Vi var mycket i deras zon och de tog slut, berättade en nöjd tränare som kunde konstatera att de ändringar som gjorts i laget bar frukt.
Tränaren hade parat ihop Niklas Nooni med Alexander Kovalonok och Johan Persson i en förstalina och Patrik Säfström med Felix Eriksson och Simon Hermansson i en andra dito och fick på så sätt bra spridning på produktionen. Lindlöven gjorde åtta mål och hade åtta olika målskyttar. Ett styrkebesked.
– Båda våra två första formationer spelade väldigt bra, berättade Tholsson nöjt.
Segern innebar ytterligare tre friska poäng och att Lindlöven tog in ytterligare en poäng på Allettan-strecket. Enda smolket i glädjebägaren var att backen Anton Netterberg fick kliva av redan i första perioden efter en smäll mot huvudet.
– Det var märkligt att det inte blev matchstraff i den situationen för smällen tog i huvudet, tyckte Tholsson. Anton fick kliva av och se resten av matchen från läktaren, men efteråt har han känt sig bra så jag tror inte att det är någon hjärnskakning.
Redan på fredag går jakten på en plats i Allettan vidare. Då väntar match mot Falu IF i Lindehov.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.