Lindesberg Volley gjorde som väntat och plockade med tre poäng från bortamötet med Sollentuna. Segern säkrades i tre set – 25-15, 25-12 och 25-15. Med grundserien färdig får Linde nu vänta in morgondagens sista match och därefter blir kvartsfinalmotståndet klart.
Med en seger förra helgen i bagaget gick Lindesberg Volley på lördagen ut för att sätta punkt för Elitserien på bästa vis. Drömlaget Sollentuna väntade i en bortamatch, ett lag som Linde haft det mycket lätt för under säsongens gång. Och visst skulle den trenden hålla i sig även nu.
Trots en något trevande start på matchen kunde Lindesberg ganska snabbt koppla greppet. Laget gick ifrån till en poängmässigt trygg ledning, som sedan växte väldigt snabbt. Linde tog hem 24 av det första setets 30 sista bollar och vann med 25-15.
I set två skulle de siffrorna ökas på än mera. Där var Bergslagstjejerna fullständigt överlägsna och sprang ifrån till 25-12, något som gav slagläge inför tredje set. Mycket riktigt lyckades även Lindesberg slå in matchbollen där, utan att förta sig alltför mycket dessutom. Ett misslyckat anfall från Sollentuna gav 25-15 och 3-0 i set för Linde Volley.
Kvartsfinalerna börjar nästa helg – Linde öppnar borta
Segern betyder att Linde avslutar Elitserien som fyra, en placering som redan var klar inför matchen. Formen har pekat spikrakt uppåt en längre tid för laget och 2017 är så här långt en succé. På de åtta avslutande seriematcherna tog Lindesberg hem sju vinster, en resultatrad som dessutom toppades med GP-brons mot Örebro.
Dessutom innebar lördagens seger över Sollentuna att Bergslagstjejerna spelat 12-0 i set på motståndet över säsongen. Trots allt det landar ändå en hel trio före Lindesberg Volley i tabellen. Laget slutar fyra bakom suveräna seriesegraren Engelholm, tvåan Hylte/Halmstad och rivalen Örebro.
Topptrion kommer också att få inleda slutspelsvalen imorgon kväll, sedan Lund och Engelholm avrundat slutomgången. Troligt motstånd för Linde blir därför antingen femman Gislaved eller sexan Svedala, som väntas bli kvarlämnade. Kvartsfinalerna tar sin början nästa helg och först ut för Lindesberg Volley väntar bortamatch. Mot vilket lag det blir avgörs alltså imorgon.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (15-25, 12-15, 15-25)
Publik: 87
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Hylte/Halmstad 0-3
RIG Falköping-Örebro Volley 0-3
Tabellen från Elitserien Volleyboll:

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.