Lindesberg Volley gjorde som väntat och plockade med tre poäng från bortamötet med Sollentuna. Segern säkrades i tre set – 25-15, 25-12 och 25-15. Med grundserien färdig får Linde nu vänta in morgondagens sista match och därefter blir kvartsfinalmotståndet klart.
Med en seger förra helgen i bagaget gick Lindesberg Volley på lördagen ut för att sätta punkt för Elitserien på bästa vis. Drömlaget Sollentuna väntade i en bortamatch, ett lag som Linde haft det mycket lätt för under säsongens gång. Och visst skulle den trenden hålla i sig även nu.
Trots en något trevande start på matchen kunde Lindesberg ganska snabbt koppla greppet. Laget gick ifrån till en poängmässigt trygg ledning, som sedan växte väldigt snabbt. Linde tog hem 24 av det första setets 30 sista bollar och vann med 25-15.
I set två skulle de siffrorna ökas på än mera. Där var Bergslagstjejerna fullständigt överlägsna och sprang ifrån till 25-12, något som gav slagläge inför tredje set. Mycket riktigt lyckades även Lindesberg slå in matchbollen där, utan att förta sig alltför mycket dessutom. Ett misslyckat anfall från Sollentuna gav 25-15 och 3-0 i set för Linde Volley.
Kvartsfinalerna börjar nästa helg – Linde öppnar borta
Segern betyder att Linde avslutar Elitserien som fyra, en placering som redan var klar inför matchen. Formen har pekat spikrakt uppåt en längre tid för laget och 2017 är så här långt en succé. På de åtta avslutande seriematcherna tog Lindesberg hem sju vinster, en resultatrad som dessutom toppades med GP-brons mot Örebro.
Dessutom innebar lördagens seger över Sollentuna att Bergslagstjejerna spelat 12-0 i set på motståndet över säsongen. Trots allt det landar ändå en hel trio före Lindesberg Volley i tabellen. Laget slutar fyra bakom suveräna seriesegraren Engelholm, tvåan Hylte/Halmstad och rivalen Örebro.
Topptrion kommer också att få inleda slutspelsvalen imorgon kväll, sedan Lund och Engelholm avrundat slutomgången. Troligt motstånd för Linde blir därför antingen femman Gislaved eller sexan Svedala, som väntas bli kvarlämnade. Kvartsfinalerna tar sin början nästa helg och först ut för Lindesberg Volley väntar bortamatch. Mot vilket lag det blir avgörs alltså imorgon.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (15-25, 12-15, 15-25)
Publik: 87
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Hylte/Halmstad 0-3
RIG Falköping-Örebro Volley 0-3
Tabellen från Elitserien Volleyboll:

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.