Fredag klockan 14:00 har Storå en matvarubutik igen. På eftermiddagen öppnar alltså den före detta Coop-butiken igen, nu med namnet Tempo på fasaden och produkter från andra leverantörer på hyllorna.
– Det saknas fortfarande lite, men butiken är absolut färdig för öppning, säger Torbjörn Lagemyr.
Det är främst färskvaror som frukt och grönsaker som ännu inte är på plats i hyllorna. De kommer att levereras så nära inpå öppningen det bara går.
Torbjörn Lagemyr har jobbat inom Coop sedan 1977.
– Givetvis var det ledsamt när beskedet om nedläggningen kom. Mycket socialt tappas när en butik läggs ned. Samtidigt förstår jag Coop som måste städa och så att säga se om sitt hus, säger Lagemyr.

Steget till att ta nya tag och själv gå in som ägare till en ny butik var inte alldeles självklart.
– Det innebär en större personlig risk. Men jag vet ju vad omsättningen låg på innan och utifrån den har jag arbetat fram en budget som ska vara realistisk. Det finns ett underlag och ett behov av en butik här, säger Lagemyr.
På fredag klockan 14:00 öppnar han sin nya butik. Sin Tempo-butik.
– Jag tror att Tempo passar bra här. Det blir en traditionell livsmedelsbutik med fullt sortiment. Storleksmässigt är vi en mellanvariant av de mindre nära-butikerna och en större supermarket. Vi har också varumärken i olika prisklasser, alltifrån Eldorado till Garant.
Hur känns det att öppna?
– Det känns väldigt bra. Det har pratats mycket. Folk frågar och är förväntansfulla. Så nu hoppas jag givetvis att folk också ska komma och handla. Att stödet finns även på det sättet.
Om Tempo
Butikskedjan Tempo är består av cirka 130 enheter spridda över hela Sverige. Axfood äger rätten till varumärket och samtliga butiker ägs och drivs av enskilda handlare som verkar under ett samarbets- /profilavtal med Axfood.
Källa: www.tempo.se
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.