EM-helgen i Lettland slutade med brons och pallplats för Philip Gehrman. Lindesbergs-föraren stod för ett stabilt kval och en imponerande semifinal, något som följdes upp av tredjeplats i finalen. Insatsen lyfte Philip till en femteplats i den totala EM-sammanställningen i rallycross med en deltävling kvar att köra.
På lördagen var Philip Gehrman äntligen tillbaka på EM-banan efter ett tre månader långt tävlingsuppehåll. Platsen var Lettland, där Linde-killen fanns med när EM i rallycross för första gången kom till den nybyggda banan. Teamet anlände tidigt i veckan och hade gott om tid till förberedelser.
Tävlingarna inleddes med kval först på lördagsförmiddagen och Philip klev in något besvärad. Bilen svarade inte som önskat på träningen och sena ändringar gjorde att tiden i det första kvalheatet inte blev någon rolig läsning. Desto bättre gick det i kvalheat nummer två, där teamet hittade rätt med utrustningen och Philip körde in på sjätte bästa tid.
Efter att ha avslutat lördagen med att dra sönder den ena hjulupphängningen repade team Gehrman mod inför söndagens avslutande heat. Regnet stod som spön i backen när Philip körde in på bästa tid av alla förare, något som gav avancemang till semifinal som sjätterankad. I semifinalen startade 20-åringen i tredje startspår, men körde snabbt upp sig och slutade tvåa.
Levererade i det hårda regnet
Det gav en plats i finalen, en final som inleddes med en startsmäll mellan flera förare. Philip behöll dock lugnet och smög ut ur den första kurvan som trea. Den positionen höll han sedan hela vägen in i mål, vilket gav brons och en plats på pallen.
– Det här var inget som jag kunde tro igår. Men i detta hällregn som vi haft idag funkar bilen perfekt!, skriver Philip via Gehrman Motorsports facebook-sida.
Tredjeplatsen i Lettland var Philips andra pallplats på EM-säsongen och en tävling återstår att köra. I och med helgens fina prestation och resultat kammade Philip hem viktiga poäng. 20-åringen klättrade därför upp till en femteplats i den totala EM-sammanställningen, något han givetvis gläds åt.
– Det är vi supernöjda med! Tack till sponsorer, team, vänner och familj som gör allt det här möjligt. Ett extra stort tack också till alla supportrar som tagit sig hit för att heja fram mig idag!
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.