Kerstin Birath tillsammans med influensern Alice Arvidsson. Foto: Privat
Pandemin fick Kerstin att tänka om
Coronapandemin slog till hårt mot Kerstin Birath, när både hennes företag och hennes egen hälsa drabbades av virusets framfart. Sjukdomstiden gav henne dock tid för eftertanke, något som resulterat i att företaget nu fått ett nytt ben att stå på.
Kerstin Birath driver sedan flera år tillbaka sin gårdsbutik i Gusselby, där hon hon har ett stort utbud av kläder, doftljus och städprodukter för att nämna några. När hon tidigare under året insjuknade i covid-19 tvingades hon spendera en längre tid isolerad i hemmet, något som fick henne att upptäcka en helt ny samarbetspartner.
– Jag låg hemma och kollade igenom sociala medier, när jag fastnade för en bild på superfina, färgglada produkter som gjorde mig väldigt nyfiken, berättar Kerstin och fortsätter:
– Moyana Corigan som företaget heter, är liksom jag ett litet, svenskt familjeföretag som fått arbeta hårt under pandemin, och de använder enbart naturliga, ekologiska och veganska ingredienser i sina makeup-produkter.
Vännen Margareta Emnegard och hennes dotter Victoria Sander har båda stått modell för Kerstins kollektioner. Foto: Privat
Kerstin som tidigare arbetat med många amerikanska företag, bestämde sig för att istället satsa på den svenska marknaden och mer naturliga produkter. Under den gångna helgen höll hon ett uppskattat event för ett gäng tjejer, som fick testa det nya sminket, prova kläder och umgås. En av deltagarna var Alice Arvidsson som tidigare medverkat i Paradise Hotel, och som numera är en populär influenser.
– Det var jätteroligt att Alice ville komma! Jag försöker fortfarande komma ikapp efter coronan, och då måste man vara lite påhittig. Jag har börjat med att kunder kan boka en egen tid i butiken om de vill vara ensamma, de kan bara höra av sig. Vi vill ju att skattepengarna ska stanna i kommunen, och då behöver man hjälpas åt, avslutar Kerstin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Solig Lindemarken blev välbesökt
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstv...
Deras frukostcafé rullar in i Lindesberg
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala ...