Kerstin Birath tillsammans med influensern Alice Arvidsson. Foto: Privat
Pandemin fick Kerstin att tänka om
Coronapandemin slog till hårt mot Kerstin Birath, när både hennes företag och hennes egen hälsa drabbades av virusets framfart. Sjukdomstiden gav henne dock tid för eftertanke, något som resulterat i att företaget nu fått ett nytt ben att stå på.
Kerstin Birath driver sedan flera år tillbaka sin gårdsbutik i Gusselby, där hon hon har ett stort utbud av kläder, doftljus och städprodukter för att nämna några. När hon tidigare under året insjuknade i covid-19 tvingades hon spendera en längre tid isolerad i hemmet, något som fick henne att upptäcka en helt ny samarbetspartner.
– Jag låg hemma och kollade igenom sociala medier, när jag fastnade för en bild på superfina, färgglada produkter som gjorde mig väldigt nyfiken, berättar Kerstin och fortsätter:
– Moyana Corigan som företaget heter, är liksom jag ett litet, svenskt familjeföretag som fått arbeta hårt under pandemin, och de använder enbart naturliga, ekologiska och veganska ingredienser i sina makeup-produkter.
Vännen Margareta Emnegard och hennes dotter Victoria Sander har båda stått modell för Kerstins kollektioner. Foto: Privat
Kerstin som tidigare arbetat med många amerikanska företag, bestämde sig för att istället satsa på den svenska marknaden och mer naturliga produkter. Under den gångna helgen höll hon ett uppskattat event för ett gäng tjejer, som fick testa det nya sminket, prova kläder och umgås. En av deltagarna var Alice Arvidsson som tidigare medverkat i Paradise Hotel, och som numera är en populär influenser.
– Det var jätteroligt att Alice ville komma! Jag försöker fortfarande komma ikapp efter coronan, och då måste man vara lite påhittig. Jag har börjat med att kunder kan boka en egen tid i butiken om de vill vara ensamma, de kan bara höra av sig. Vi vill ju att skattepengarna ska stanna i kommunen, och då behöver man hjälpas åt, avslutar Kerstin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...