Under helgen avgjordes Lindesbergs GK:s årliga Klubbmästerskap. 20 golfare gick banan två gånger om, med Per Nyberg som slutsegrare efter en länge jämn toppstrid.
Lindesbergs Golfklubbs årliga Klubbmästerskap gick av stapeln under den gångna helgen. Tävlingen hade anmälan öppen till både en dam- och herrklass, men fick endast in intresse från herrarna. Så här det även sett ut de senaste åren och förklaringen ligger i spelformen.
– Det är tufft att spela helt utan handicap och det finns inga säkerhetsventiler. Bollrackaren måste i på varje hål. Det är en väldigt elak spelform, berättar Per Nyberg från Golfklubben.
Själv fanns Nyberg med bland de 20 tävlande som infann sig på lördagsmorgonen. När startfältet började att gå ut för den första av två 18-hålsrundor tog han direkt rygg på toppstriden. Där låg Stefan Leskinen länge i ledning. Men det sex slag stora avståndet ner till Per Nyberg minskade under de avslutande nio hålen och när lördagsrundan var över låg duon jämsides.
När KM-spelet återupptogs på söndagen stod kampen om segern mellan just Nyberg och Leskinen. Efter att ha gått jämnt under rundans första halva gjorde sedan Nyberg ett avgörande ryck. Längre bak i ledet fanns dessutom inga hot. De avslutande hålen genomfördes med stil och Per Nyberg tog hem KM-segern, vilket långtifrån var hans första.
– Ja jag har många triumfer, men det var länge sen sist. Jag var egentligen i mitt esse mellan åren 91-98 och det var ett tag sen nu haha, skrockar vinnaren.
Ny stor tävling till helgen
Till vardags sitter KM-mästaren på uppdrag vid just Golfklubben. Träningsrundor blir det dock ont om, istället brukar 44-åringen hålla svingen varm via tävlingar.
– I och med att arbetar här ute är jag i en golfmiljö varje dag. Men jag hinner aldrig träna, så jag får hårdnackat spela mig i form. Så efter många halvdana resultat i år har spelet börjat stämma lagom nu när det är dags att sluta säsongen haha.
När Per Nyberg summerar årets Klubbmästerkap gör han det med ett gott omdöme. Av de 20 golfarna lyfter han speciellt fram trion med Max Eriksson, Tommy Larsson och Carl Johan Salomonsson.
– Alla tre gjorde en jättebra söndagsrunda. De gick på par den andra dagen och i deras värld är det riktigt bra gjort.
På söndag väntar nästa stora event vid golfbana. Då spelas Lindesbergs Öppna Mästerskap, en spännande tävling med plats för 78 anmälda golfare.
– Jag tror att vi fyller den, det ramlar in anmälningar hela tiden de här dagarna. Det är en öppen tävling där vem som helst får vara med, amatör som proffs. Det finns inget hinder mer än att klara handicapgränsen på 6,4.
Topp 5 på KM:
1 Per Nyberg – 141
2 Max Eriksson – 146
3 Tommy Larsson – 147
4 Stefan Leskinen – 148
5 Fredrik Sjöqvist – 150
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.