Linde Maskiner har drabbats extremt hårt av att fordonsindustrin ligger nere.
VD Dan Johansson är djupt oroad.
– Vi har ingen produktion alls just nu, så personalen får gå hem, kommenterar han.
Redan i förra veckan varslade Linde Maskiner 25 medarbetare om uppsägning. Varslet drogs dock tillbaka efter att regeringen presenterat det krispaket, som skall möjliggöra att företag kan låta korttidspermittera personal istället för att säga upp dem.
– Ja, just nu har vi dragit tillbaka varslet och hoppas att regeringens paket kan göra det möjligt för oss att hålla kvar personalen, säger Dan Johansson.
Dock har situationen blivit så allvarlig för branschen, att det just nu inte ser särskilt ljust ut.
– Jag har aldrig varit med om något liknande. Vi är extremt drabbade. Vi har ingen produktion alls just nu, så personalen får gå hem. Vi har inga ordrar in eller leveranser ut. Det är en mycket allvarlig situation som naturligtvis inte håller hur länge som helst, säger Dan Johansson.
Fotnot: Linde Maskiner är underleverantör av plåtkomponenter till fordonsindustrin och har drygt 120 anställda.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.