Förlustraden har brutits och IFK Lindesberg är tillbaka som ett vinnande lag igen. På hemmamark sköljde laget över BK Simperon med 7-2 via ett hattrick av Paul ”Pete” Amaechi – och nu väntar derby nästa vecka.
Den fina seriestarten har följts upp av en tyngre period för IFK Lindesberg. Men på torsdagen var nykomlingen tillbaka på vinnarspåret, med ordentligt besked ska tilläggas. BK Simperon fick en tung kväll på Fritidsbyn där IFK sprang ifrån på det regniga underlaget till stora segersiffror.
Allra bäst trivdes Paul Amaechi. Anfallaren dubblade sin målskörd för säsongen genom att slå till med ett hattrick och ”Pete” är nu uppe på sex mål totalt. Brjar Mostafa noterades dessutom för dubbla fullträffar, samtidigt som speluppläggaren Ili Ielo och U17-talangen Ahmad Mahamad fullbordade vinsten. IFK vann till sist med 7-2 och Pierre Wester summerade tillställningen.
– Vi är helt överlägsna får man väl säga. Nu kom ju de till spel med bara tio man, så siffrorna skulle kanske ha varit ännu större.
Sexa i tabellen – derby på Fröjevi väntar
Precis som tränaren var inne på hade BK Simperon inte de bästa förutsättningarna, med bara nio utespelare med från start. Det tog däremot inte ifrån IFK prestationen och laget skapade chanser för betydligt fler mål. Segern var ett skönt trendbrott, sedan Bergslagsgänget förlorat mot både Lillån och Ervalla.
– Idag kändes allt bättre, även om vi är skadedrabbade just nu. Alla som spelar gör det jättebra och det var starkt att vi kunde knyta näven efter de här två snöpliga förlusterna som varit, resonerar tränaren Pierre Wester.
– Det positiva är att vi börjar sätta vårt egna spel. Det hade lika gärna kunnat bli tio mål till framåt, men det är oväsentligt just nu. Vi är främst nöjda över det som är gjort och att ”Pete” fick göra en del mål.
De tre poängen gjorde att IFK Lindesberg tog ett skutt uppåt i tabellen, där laget nu befinner sig som sexa. I nästa omgång väntar säsongens hetaste möte i form av derby mot Frövi IK på Fröjevi IP.
Matchfakta IFK Lindesberg-BK Simperon:
Resultat: 7-2 (4-2)
Mål IFK: 1-0 Brjar Mostafa, 2-0 Ili Ielo, 3-0 Brjar Mostafa, 4-1 Paul Amaechi, 5-2 Paul Amaechi, 6-2 Paul Amechi, 7-2 Ahmed Mahamad Hassan
Tabellen från Svensk Fotboll:
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För Guldsmedshytte SK så blev det ingen mjuk start av det nya året, då tabellettan IFK Arboga blev årets första motstånd i Råsshallen. Ett tufft motstånd som gick vinnande ur striden efter en snabbspelad match.
– De är lite mer resoluta, säger Sam Perstedt.
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget gick från en femmålsledning i halvtid till en fyramålsförlust. Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu har både Täby och Uppsala hack i häl inom den jämna tabellen.
– Vi tror att matchen är klar och att det ska gå för lätt, säger Joakim Bååk.
Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i mellandagarna när 28 futsallag, varav flera landslagsspelare, gästar Lindesberg Arena för vad som blir ”länets största futsalcup”. Lördagen den 28:e december kommer futsalmatcherna att avlösa varandra i arenan mellan klockan 10 till 21 för en lång men häftig dag innan nyårsafton.
– Det vankas publikfest kort och gott i mellandagarna, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.
Under lördagen av gjordes årets lag-SM i judo, som i år gick av stapeln i Kungsbacka sporthall. Frövi judo, som har en imponerande segersvit på damsidan, gick in som klara favoriter. För åttonde året i rad blev damlaget svenska mästare, medan herrarna fick med sig ett välförtjänt brons.
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 7 500 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Att cupen heter Benjamins Minne tycker jag är så fint, att man har kvar den kopplingen till varför man startade det här, för då kommer det att leva vidare. Det är väldigt fint, jag blir rörd, säger Matti.
Det var blandade känslor hos Linde Volley som både hämtat en bortaseger och en hemmaförlust under de senaste veckorna. På lördagen kom en ny chans till revansch när en av seriens yngsta lag, RIG Falköping, gästade arenan. Gästerna började med att ta åt sig och var snabba att vinna det första setet. Därefter hade man inte mycket att göra, där hemmatruppen Linde Volley repade sig med tre raka setsegrar.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.
Den nionde omgången är spelad, vilket innebär att den första halvan av HockeyEttans grundserie är avklarad innan fortsättningsserierna tar över. Lindlöven är ett av lagen som har haft en bra vecka på isen, där man verkligen har blandat motståndet. Under onsdagen lyckades man att plocka tre poäng från tabellettan Borås, medan man till helgen tog en bortaseger mot Borlänge. Båda matcherna gjordes utan insläppta mål.