Säsongspremiären slutade i guldglimmer och nu siktar Philip Gehrman på att hålla sig kvar på toppen. Lindesbergsföraren är den jagade mannen, när EM i rallycross den här helgen kommer till belgiska Mettet för tävling.
– Jag har aldrig varit i den här sitsen förut, att vara ”the man to beat”. Men jag känner mig jäkligt laddad och självsäker i bilen. Den tillit som jag har till bilen och till teamet har aldrig varit så bra som nu, berättar Philip Gehrman.
21-åringen öppnade tävlingsåret 2017 på bästa tänkbara vis, även om det till en början gick tungt. Regelmiss och brutet heat förstörde de två första kvalomgångarna i Barcelona. Men när tävlingen gick in i sitt avgörande skede steppade Philip upp, åkte sig till seger i både semifinal och final och tog hem pokalen.
Vinsten på den spanska deltävlingen kom för lite drygt en månad sedan. Den här helgen fortsätter äntligen EM-säsongen, det med den andra deltävlingen som körs i belgiska Mettet. Dit rullar Team Gehrman med samma motor som vann i Barcelona, trots att en ny finns beställd sedan tidigare.
– Motorn går ju inte dåligt, så det finns ingen större anledning att byta egentligen. Men den nya ska i tills Norge senare i sommar. Jag känner att jag vill kunna göra ett riktigt test med den först, förklarar Philip.
Om den belgiska banan: ”Ska absolut kunna passa mig”
Lindeföraren har en ovan situation framför sig i Belgien. Där är det Philip som går in med pressen på sig efter segern senast. Förra säsongen tog tävlingen i Mettet slut efter bara 300 meter, men Philip har även goda minnen från banan.
– Banan i sig liknar den i Barcelona. Den är byggd baserad på en racingbana, sen är det lite gruskurvor som byggts till. Den ska absolut kunna passa mig och jag hade goda resultat här 2015.
Dessutom menar Philip att han känner sig snabbast av alla när bilen sitter. Den vetskapen stärker självförtroendet hos 21-åringen, som öppnar med ett kvalheat på fredagen och sedan ytterligare tre på lördagen. Målsättningen med tävlingen i Mettet är tydlig.
– Jag går ju ut för att vinna mästerskapet i år. Det blir lite skillnad, för man får hela tiden tänka ett steg längre då. Det räcker inte att göra något superheat, utan det är viktigare att hela tiden vara snabb och plocka poäng.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.