Säsongspremiären slutade i guldglimmer och nu siktar Philip Gehrman på att hålla sig kvar på toppen. Lindesbergsföraren är den jagade mannen, när EM i rallycross den här helgen kommer till belgiska Mettet för tävling.
– Jag har aldrig varit i den här sitsen förut, att vara ”the man to beat”. Men jag känner mig jäkligt laddad och självsäker i bilen. Den tillit som jag har till bilen och till teamet har aldrig varit så bra som nu, berättar Philip Gehrman.
21-åringen öppnade tävlingsåret 2017 på bästa tänkbara vis, även om det till en början gick tungt. Regelmiss och brutet heat förstörde de två första kvalomgångarna i Barcelona. Men när tävlingen gick in i sitt avgörande skede steppade Philip upp, åkte sig till seger i både semifinal och final och tog hem pokalen.
Vinsten på den spanska deltävlingen kom för lite drygt en månad sedan. Den här helgen fortsätter äntligen EM-säsongen, det med den andra deltävlingen som körs i belgiska Mettet. Dit rullar Team Gehrman med samma motor som vann i Barcelona, trots att en ny finns beställd sedan tidigare.
– Motorn går ju inte dåligt, så det finns ingen större anledning att byta egentligen. Men den nya ska i tills Norge senare i sommar. Jag känner att jag vill kunna göra ett riktigt test med den först, förklarar Philip.
Om den belgiska banan: ”Ska absolut kunna passa mig”
Lindeföraren har en ovan situation framför sig i Belgien. Där är det Philip som går in med pressen på sig efter segern senast. Förra säsongen tog tävlingen i Mettet slut efter bara 300 meter, men Philip har även goda minnen från banan.
– Banan i sig liknar den i Barcelona. Den är byggd baserad på en racingbana, sen är det lite gruskurvor som byggts till. Den ska absolut kunna passa mig och jag hade goda resultat här 2015.
Dessutom menar Philip att han känner sig snabbast av alla när bilen sitter. Den vetskapen stärker självförtroendet hos 21-åringen, som öppnar med ett kvalheat på fredagen och sedan ytterligare tre på lördagen. Målsättningen med tävlingen i Mettet är tydlig.
– Jag går ju ut för att vinna mästerskapet i år. Det blir lite skillnad, för man får hela tiden tänka ett steg längre då. Det räcker inte att göra något superheat, utan det är viktigare att hela tiden vara snabb och plocka poäng.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.