För första gången i sin karriär fick Philip Gehrman igår stå överst på prispallen på EM i rallycross. Deltävlingen i norska Hell blev en fullträff för Lindesbergs-föraren, som imponerade stort i kvalet och nådde fram till final. Där lade Philip beslag på den efterlängtade segern och inkasserade samtidigt viktiga poäng till den totala EM-sammanställningen.
– Det är ju en otrolig lättnad att det äntligen släpper efter bilproblem och allt annat!, utbrister en lyrisk Philip Gehrman efter sin EM-seger i Norge.
Tillsammans med sitt övriga team anlände Philip i onsdags kväll till norska Hell, strax utanför Trondheim. EM-deltävling nummer två för säsongen stod på schemat och för Philip väntade jakt på revansch. Premiären i Belgien hade blivit en bitter upplevelse, med en skada på bilen redan på träning och missad tävling.
Nu väntade nya tag med en nyrenoverad motor och Philip visade beslutsamhet direkt. Under fredagens inledande kvalheat slog 20-åringen till med en förstaplats och bästa tid av samtliga i startfältet. Lördagen följdes sedan upp med nya fina resultat på kvalet, trots att ha tvingats brutit ett heat. Men ytterligare två heatsegrar gav Philip skjuts uppåt och han kvalade in till semifinalerna som trea.
Klättrade till plats sju i EM-totalen
Semifinalen kördes på söndagsförmiddagen, en semi som Philip tog sig vidare ifrån. Till finalen lade han beslag på pole position och det var som upplagt för Linde-föraren inför avgörandet. När startskottet sedan gick såg även Philip till att prestera, något som höll hela vägen in i mål. Det innebar att han för första gången i sin karriär fick ta emot priset som vinnare av en EM-deltävling.
– Äntligen fick man komma upp på podiet, äntligen fick man vara nummer ett! Jag har fortfarande lite svårt att ta in vad jag har lyckats med. Det är stort och det är det absolut häftigaste som jag varit med om!, strålar Philip och tillägger.
– Det känns också skönt att jag blivit säker i min körning. Sen finns det så klart bitar att putsa på, men det finns en grym fart i mig just nu!
Segern i Hell följs nu upp av hemresa till Lindesberg, innan Team Gehrman rullar vidare mot Piteå för SM nästa helg. Dit kommer Philip med ett helt nytt självförtroende och med ordentligt häng i EM-tabellen. Den norska succéhelgen gav honom 28 poäng av 30 möjliga, vilket innebar att 20-åringen klättrade upp till plats sju i den totala sammanställningen.
– Jag är extremt nöjd med det och fruktansvärt laddad inför Höljes den 1:a till 3:e juli som är nästa EM. Igår kväll blev det att lägga sig tidigt, jag var helt slut av den nervositet som varit hela dagen. Men det känns riktigt skönt att kunna åka hem efter det här, avslutar Philip.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.