Väntan är äntligen över för Philip Gehrman! Sedan igår är 19-åringen på plats i ett soligt Belgien, där han imorgon kör den första deltävlingen i rallycross-EM. LindeNytt fick på fredagskvällen tag i Philip som berättar om sina tankar inför helgen.
Du är på plats nu vid tävlingsarenan i Mettet i södra Belgien. När kom ni fram?
– Vi kom fram igår kväll, rätt så sent. Sen idag har det börjat att hända lite grejer. Det har varit lottning inför första heat imorgon, besiktning av bilen och sen har vi fått upp allt med tält och andra grejer.
Hur går tankarna inför din EM-debut?
– Sjukt, sjukt, sjukt laddad är jag! Det ska bli så jäkla roligt, det är otroligt att dra igång. Banan ser jätterolig ut, det är lite sladd men ändå så att det finns tekniska bitar.
Tävlingarna börjar imorgon. Hur ser de här sista timmarna ut med föreberedelser?
– Det kommer bli att jag går banan ett par varv ikväll. Det gör jag för att memorisera allting så jag vet hur det ser ut. Sen blir det att käka lite gott och lägga sig tidigt, så att man är utvilad tills imorgon.
Hur är vädret i Belgien? Har det någon betydelse för din del vad det är för omständigheter?
– Just nu är det kanonfint med klarblå himmel och sol. Det kan nog vara 24-25 grader. Hur det blir imorgon vet jag faktiskt inte, men det ska bli hyffsat väder. Vi hoppas väl på att vi får ett torrt underlag, för det är vad jag tycker om mest.
Berätta lite om morgondagen och tävlingsstarten. När kliver du upp och när kör du första heatet?
– Det kommer nog bli så att jag går upp vid sju. Jag har som tradition att springa banan ett antal varv på morgonen för att piggna till. Sen vid elva drar tävlingarna igång och vid två går första heat för mig, jag kör tre heat imorgon.
Vad är det sen som gäller för att avancera vidare under tävlingarna?
– Det är de tolv bästa som kommer att gå vidare till semifinal. Totalt är det över 20 startande.
Vad är din resultatmässiga förhoppning på den här helgen?
– Det är tufft motstånd, så egentligen har jag inte tänkt så mycket på det. Men mitt mål är att åka semifinal och sen kan allt hända utifrån det. Så målet är semi helt enkelt.
Börjar nerverna smyga sig på lite?
– Faktiskt så brukar nerverna hålla sig rätt så stabila. Jag blir sällan nervös, utan jag går in i mitt race mode och kopplar bort allt annat.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.