Väntan är äntligen över för Philip Gehrman! Sedan igår är 19-åringen på plats i ett soligt Belgien, där han imorgon kör den första deltävlingen i rallycross-EM. LindeNytt fick på fredagskvällen tag i Philip som berättar om sina tankar inför helgen.
Du är på plats nu vid tävlingsarenan i Mettet i södra Belgien. När kom ni fram?
– Vi kom fram igår kväll, rätt så sent. Sen idag har det börjat att hända lite grejer. Det har varit lottning inför första heat imorgon, besiktning av bilen och sen har vi fått upp allt med tält och andra grejer.
Hur går tankarna inför din EM-debut?
– Sjukt, sjukt, sjukt laddad är jag! Det ska bli så jäkla roligt, det är otroligt att dra igång. Banan ser jätterolig ut, det är lite sladd men ändå så att det finns tekniska bitar.
Tävlingarna börjar imorgon. Hur ser de här sista timmarna ut med föreberedelser?
– Det kommer bli att jag går banan ett par varv ikväll. Det gör jag för att memorisera allting så jag vet hur det ser ut. Sen blir det att käka lite gott och lägga sig tidigt, så att man är utvilad tills imorgon.
Hur är vädret i Belgien? Har det någon betydelse för din del vad det är för omständigheter?
– Just nu är det kanonfint med klarblå himmel och sol. Det kan nog vara 24-25 grader. Hur det blir imorgon vet jag faktiskt inte, men det ska bli hyffsat väder. Vi hoppas väl på att vi får ett torrt underlag, för det är vad jag tycker om mest.
Berätta lite om morgondagen och tävlingsstarten. När kliver du upp och när kör du första heatet?
– Det kommer nog bli så att jag går upp vid sju. Jag har som tradition att springa banan ett antal varv på morgonen för att piggna till. Sen vid elva drar tävlingarna igång och vid två går första heat för mig, jag kör tre heat imorgon.
Vad är det sen som gäller för att avancera vidare under tävlingarna?
– Det är de tolv bästa som kommer att gå vidare till semifinal. Totalt är det över 20 startande.
Vad är din resultatmässiga förhoppning på den här helgen?
– Det är tufft motstånd, så egentligen har jag inte tänkt så mycket på det. Men mitt mål är att åka semifinal och sen kan allt hända utifrån det. Så målet är semi helt enkelt.
Börjar nerverna smyga sig på lite?
– Faktiskt så brukar nerverna hålla sig rätt så stabila. Jag blir sällan nervös, utan jag går in i mitt race mode och kopplar bort allt annat.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.