Under helgen vände Philip Gehrman bilkrångel till framgång. I Arvika körde han till sig en bronsplats och en vinst, trots de efterhängsna bilbesvären. Det innebär att Linde-killen fortsätter att toppa totalsammanställningen i Svelandscupen.
Förra helgens folkrace i Höljes blev en tung historia för Philip Gehrman. Men till den gångna veckan var det missödet glömt och Linde-killen hittade återigen rätt på banan. På söndagskvällen kunde han vända hem från Arvika med två nya medaljer till samlingen.
Redan på fredagen rullade Team Gehrman norrut. En ny tävlingshelg stod på menyn och destinationen var Arvika, där deltävlingar i Svelandscupen och Götalandscupen skulle köras. De två cuperna hade slagit sig samman för att locka fler besökare, något som resulterade i 115 anmälda förare.
– Det var en riktigt kul tävling faktiskt och det blev mycket lyckat. Det är roligare när är fler på plats och tävlar, säger Philip Gehrman.
Kämpade till sig en bronsplats
Den unge Lindesbergaren klev in i tävlingarna på lördagen. Men morgonen kantades av bilproblem, något som han minst sagt fått sin beskärda del av denna sommar.
– Vi har haft ett riktigt strul-år och jag trodde att det hade släppt nu. Men problemen höll i sig under två heat på lördagen.
Problemen startade under det första heatet, då en frostplugg släppte. Det ledde i sin tur till att en överhettad motor läckte vatten framför bakdäcket och Philip gick i mål på en dålig tid. I det andra heatet råkade han sedan ut för ett el-fel, vilket gjorde att bilen stannade.
Med två krånglande heat bakom sig tvingades Philip starta sist i semifinalen. Tack vare en stark prestation körde han upp sig till en tredjeplats och kvalade som sista förare in till finalen. Väl där slutade han med en bronsplats.
Behåller totalledningen i Svelandscupen
Inför söndagens deltävling laddade Philip om och fick allt att fungera. Med seger i både semifinalen och finalen kunde han avsluta helgen med en ny pokal.
– På söndagen släppte allt faktiskt och då flöt det bara på. Bilen gick som han skulle, jag vann två av tre heat och blev snabbast på hela dagen, sammanfattar Philip som var mycket lättad.
– Det var riktigt skönt, framförallt att bilen höll. Att äntligen få köra fullt ut en hel tävling var nästan det skönaste av allt. Nästan bättre än att vinna haha.
Söndagens vinst innebär att Philip nu vunnit åtta av sina nio deltävlingar i Svelandscupen. Det är fantastiska resultat som gör att han behåller sin totala ledning. Nästa tävling är SM-finalen i Strängnäs, men innan det väntar en hel månads vila för Philip.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.