EM-helgen i Höljes stannade i semifinal för Philip Gehrman. En hopslagning med en konkurrerande bil gjorde att Lindesbergs-föraren tvingades bryta, efter att dessförinnan ha visat klassen. Uttåget släcker med största sannolikhet drömmen om ett EM-guld, men Philip blickar trots det vidare.
Under den gångna helgen samlades den svenska rallycrosseliten i värmländska Höljes. Däribland fanns Philip Gehrman, som i säsongens tredje EM-deltävling gick för nya poäng och placeringar. Tävlingarna startaden redan fredag eftermiddag och Philip stod då för en stabil körning.
Efter de två inledande kvalheaten slog sig 20-åringen in som femma totalt. Det tack vare en förstaplats i det andra heatet, där Philip trotsade de halvtaskiga väderförhållandena.
– Jag hade otroligt svårt i det första heatet, då jag varken hade något fäste bak eller fram. Men efter lite justeringar till andra så blev det en heatseger, berättar 20-åringen.
Under lördagen gick kvalet vidare med två nya heat. Även där levererade Philip i god stil, via seger i det första heatet och en tredjeplats i det efterföljande. Det innebar en sammanlagd femteplacering i kvalet och en plats i startspår tre till söndagens semifinaler.
”Chansen till EM-guld är nog borta”
Där rullade Philip ut för att köra i den första av de två semifinalerna. 20-åringen var laddad och stod för en stark start, där han gick upp i bredd med ledaren i den första kurvan. Då höll sig dock olyckan framme.
Philip kom för nära en konkurrerande bil, slog ihop och slog därmed sönder fjäderbensupphängningen. Det dröjde därefter inte länge innan han avbröt loppet, tvingad av de tekniska problemen. Det plötsliga uttåget blev ett tungt slut på en i övrigt fin helg. Inte blev besvikelsen mindre av de dryga 44 000 i publiken, däribland flera ansikten från Bergslagen.
– Det är väldigt tråkigt när så många vänner och supportrar tagit plats för att heja mig hela vägen fram till en final. Tyvärr blev resultatet inte så som vi hoppades…, suckar Philip och fortsätter.
– Nu är nog tyvärr chansen till EM-guld borta. Men hoppet om en pallplats lever vidare och det är något som vi kommer att kämpa hårt för. Jag vill tacka alla vänner, supportrar, familj och sponsorer för all den stöttning som jag får!
Klassikern i Höljes räckte alltså inte till någon final för Philip Gehrman, men föraren är inställd på att ruska av sig besvikelsen. Säsongen går vidare och det återstår gott om tävlingar. Närmast i kalendern står SM i Strängnäs den 28:e juli, där Team Gehrman är redo för att ta revansch.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.