Säsongens andra EM-deltävling är här och Philip Gehrman har häng på topplaceringarna. Den fina premiären och finalplatsen i Barcelona har gett teamet blodad tand – nu ska nya poäng köras hem i belgiska Mettet.
För andra helgen i följd ger sig Philip Gehrman ut på rallycrossbanan. Teamet hann knappt packa ihop utrustningen från RallyX Nordic i Höljes innan det var dags att rulla vidare söderut. Redan i tisdags kom man fram till Belgien och Mettet, där EM i Supercar går vidare med säsongens andra deltävling.
Mästerskapet började som bekant väldigt fint för Philip, som nådde final vid premiären tidigare under våren. Helgen som gick tävlade han i en annan klass och testade då på RallyX Nordic – även då med starkt resultat. En ny final slutade med femteplats och ännu ett styrkebesked från det nya teamet.
– Vi visar gång på gång att det inte är någon tillfällighet att vi är uppe i toppen. Det är vad som är så roligt, att vi är kontinuerliga och har en bra fart, sade Philip efter tävlingen i Höljes.
Illa ute på träningen – nära att slå runt
Idag har EM-deltävlingen i belgiska Mettet startat med kvalheat. Uppladdningen har dock innehållit viss dramatik, för under gårdagens träning var det nära att sluta illa. Mitt under den andra öppna träningen kom Philip för tight in i en kurva, slog i med bilen och var nära att landa på taket.
Lyckligtvis stannade bilen på två hjul. Det ska därför inte ha varit några problem att få ordning på den innan lördagens kvalheat, dit Philip Gehrman kliver in med en bra känsla. Tävlingen i Belgien blir nästa test för 22-åringen.
– Vi kommer hit som femma i sammanställningen. Jag ska försöka hålla igång och fortsätta plocka poäng, säger Philip och berättar om sina målsättningar för helgen;
– Det handlar om att köra smart som vi har gjort nu i de tidigare tävlingarna. Jag har kört på den här banan förut. Jag blev trea här förra året, då var det i touringcarserien.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.