Förra helgen slog Philip Gehrman till med karriärens första EM-seger i rallycross. Den här helgen följde Linde-föraren upp de framgångarna, genom att sluta fyra på SM-deltävlingen i Piteå. Det ger Philip en sammanlagd fjärdeplats i SM-tabellen och säsongen går allt rakare uppåt.
För en dryg vecka sedan intog Philip Gehrman den översta prispallen på rallycross-EM för första gången i sin karriär. Deltävlingen i norska Hell slutade med seger för 20-åringen, som levererade riktigt fin åkning. Att säsongen går i rätt riktning visade dessutom Linde-föraren på nytt under den gångna helgen, vid SM i Piteå.
Teamet rullade dit med förhoppningar om att återupprepa den fina körningen från Norge. Det skulle man även infria, då Philip redan i lördagens första kvalheat lade beslag på heatsegern. Det följde han upp med femteplatser i såväl det andra som tredje kvalet och en plats i pole postion inför semifinalen.
Det goda utgångsläget förvaltade Philip sedan, genom att sluta tvåa och kvala sig vidare till final. Där stod 20-åringen för en imponerande start och lade sig som tvåa. Men efter att ha blivit uttryckt i sandfållan tappade Philip kontakten med täten, något som ledde till att han fick jaga. Trots det körde han in fyra och den fina placeringen var en lättnad även för huvudpersonen.
– Det var så klart en lätt hemresa, summerar Philip själv helgen.
Placerar sig som fyra i SM-tabellen
Tävlingshelgen i Piteå slutade alltså med en fjärdeplats, vilket gav Philip nyttiga poäng till den totala SM-sammanställningen. Där slår sig Linde-föraren in som fyra efter två körda tävlingar. Mycket återstår av säsongen och team Gehrman är nöjda så här långt.
– Att vara fyra i SM-tabellen känns superbra! Allting känns riktigt bra just nu, menar Philip.
Med SM-deltävlingen i Piteå avverkad vänder han nu tillbaka till Lindesberg igen. Näst på schemat står EM i värmländska Höljes den första juli, vilket blir årets stora höjdpunkt inom den svenska rallycrossen. Innan dess hinner Philip vila upp batterierna och ta det lugnt hemma i Bergslagen.
– Vi har varit borta i två veckor nu med hundra procent rallycross. Så just nu längtar nog hela teamet mest hem till nära och kära.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.