Förra helgen slog Philip Gehrman till med karriärens första EM-seger i rallycross. Den här helgen följde Linde-föraren upp de framgångarna, genom att sluta fyra på SM-deltävlingen i Piteå. Det ger Philip en sammanlagd fjärdeplats i SM-tabellen och säsongen går allt rakare uppåt.
För en dryg vecka sedan intog Philip Gehrman den översta prispallen på rallycross-EM för första gången i sin karriär. Deltävlingen i norska Hell slutade med seger för 20-åringen, som levererade riktigt fin åkning. Att säsongen går i rätt riktning visade dessutom Linde-föraren på nytt under den gångna helgen, vid SM i Piteå.
Teamet rullade dit med förhoppningar om att återupprepa den fina körningen från Norge. Det skulle man även infria, då Philip redan i lördagens första kvalheat lade beslag på heatsegern. Det följde han upp med femteplatser i såväl det andra som tredje kvalet och en plats i pole postion inför semifinalen.
Det goda utgångsläget förvaltade Philip sedan, genom att sluta tvåa och kvala sig vidare till final. Där stod 20-åringen för en imponerande start och lade sig som tvåa. Men efter att ha blivit uttryckt i sandfållan tappade Philip kontakten med täten, något som ledde till att han fick jaga. Trots det körde han in fyra och den fina placeringen var en lättnad även för huvudpersonen.
– Det var så klart en lätt hemresa, summerar Philip själv helgen.
Placerar sig som fyra i SM-tabellen
Tävlingshelgen i Piteå slutade alltså med en fjärdeplats, vilket gav Philip nyttiga poäng till den totala SM-sammanställningen. Där slår sig Linde-föraren in som fyra efter två körda tävlingar. Mycket återstår av säsongen och team Gehrman är nöjda så här långt.
– Att vara fyra i SM-tabellen känns superbra! Allting känns riktigt bra just nu, menar Philip.
Med SM-deltävlingen i Piteå avverkad vänder han nu tillbaka till Lindesberg igen. Näst på schemat står EM i värmländska Höljes den första juli, vilket blir årets stora höjdpunkt inom den svenska rallycrossen. Innan dess hinner Philip vila upp batterierna och ta det lugnt hemma i Bergslagen.
– Vi har varit borta i två veckor nu med hundra procent rallycross. Så just nu längtar nog hela teamet mest hem till nära och kära.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.