Förra helgen slog Philip Gehrman till med karriärens första EM-seger i rallycross. Den här helgen följde Linde-föraren upp de framgångarna, genom att sluta fyra på SM-deltävlingen i Piteå. Det ger Philip en sammanlagd fjärdeplats i SM-tabellen och säsongen går allt rakare uppåt.
För en dryg vecka sedan intog Philip Gehrman den översta prispallen på rallycross-EM för första gången i sin karriär. Deltävlingen i norska Hell slutade med seger för 20-åringen, som levererade riktigt fin åkning. Att säsongen går i rätt riktning visade dessutom Linde-föraren på nytt under den gångna helgen, vid SM i Piteå.
Teamet rullade dit med förhoppningar om att återupprepa den fina körningen från Norge. Det skulle man även infria, då Philip redan i lördagens första kvalheat lade beslag på heatsegern. Det följde han upp med femteplatser i såväl det andra som tredje kvalet och en plats i pole postion inför semifinalen.
Det goda utgångsläget förvaltade Philip sedan, genom att sluta tvåa och kvala sig vidare till final. Där stod 20-åringen för en imponerande start och lade sig som tvåa. Men efter att ha blivit uttryckt i sandfållan tappade Philip kontakten med täten, något som ledde till att han fick jaga. Trots det körde han in fyra och den fina placeringen var en lättnad även för huvudpersonen.
– Det var så klart en lätt hemresa, summerar Philip själv helgen.
Placerar sig som fyra i SM-tabellen
Tävlingshelgen i Piteå slutade alltså med en fjärdeplats, vilket gav Philip nyttiga poäng till den totala SM-sammanställningen. Där slår sig Linde-föraren in som fyra efter två körda tävlingar. Mycket återstår av säsongen och team Gehrman är nöjda så här långt.
– Att vara fyra i SM-tabellen känns superbra! Allting känns riktigt bra just nu, menar Philip.
Med SM-deltävlingen i Piteå avverkad vänder han nu tillbaka till Lindesberg igen. Näst på schemat står EM i värmländska Höljes den första juli, vilket blir årets stora höjdpunkt inom den svenska rallycrossen. Innan dess hinner Philip vila upp batterierna och ta det lugnt hemma i Bergslagen.
– Vi har varit borta i två veckor nu med hundra procent rallycross. Så just nu längtar nog hela teamet mest hem till nära och kära.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.