Förra helgen slog Philip Gehrman till med karriärens första EM-seger i rallycross. Den här helgen följde Linde-föraren upp de framgångarna, genom att sluta fyra på SM-deltävlingen i Piteå. Det ger Philip en sammanlagd fjärdeplats i SM-tabellen och säsongen går allt rakare uppåt.
För en dryg vecka sedan intog Philip Gehrman den översta prispallen på rallycross-EM för första gången i sin karriär. Deltävlingen i norska Hell slutade med seger för 20-åringen, som levererade riktigt fin åkning. Att säsongen går i rätt riktning visade dessutom Linde-föraren på nytt under den gångna helgen, vid SM i Piteå.
Teamet rullade dit med förhoppningar om att återupprepa den fina körningen från Norge. Det skulle man även infria, då Philip redan i lördagens första kvalheat lade beslag på heatsegern. Det följde han upp med femteplatser i såväl det andra som tredje kvalet och en plats i pole postion inför semifinalen.
Det goda utgångsläget förvaltade Philip sedan, genom att sluta tvåa och kvala sig vidare till final. Där stod 20-åringen för en imponerande start och lade sig som tvåa. Men efter att ha blivit uttryckt i sandfållan tappade Philip kontakten med täten, något som ledde till att han fick jaga. Trots det körde han in fyra och den fina placeringen var en lättnad även för huvudpersonen.
– Det var så klart en lätt hemresa, summerar Philip själv helgen.
Placerar sig som fyra i SM-tabellen
Tävlingshelgen i Piteå slutade alltså med en fjärdeplats, vilket gav Philip nyttiga poäng till den totala SM-sammanställningen. Där slår sig Linde-föraren in som fyra efter två körda tävlingar. Mycket återstår av säsongen och team Gehrman är nöjda så här långt.
– Att vara fyra i SM-tabellen känns superbra! Allting känns riktigt bra just nu, menar Philip.
Med SM-deltävlingen i Piteå avverkad vänder han nu tillbaka till Lindesberg igen. Näst på schemat står EM i värmländska Höljes den första juli, vilket blir årets stora höjdpunkt inom den svenska rallycrossen. Innan dess hinner Philip vila upp batterierna och ta det lugnt hemma i Bergslagen.
– Vi har varit borta i två veckor nu med hundra procent rallycross. Så just nu längtar nog hela teamet mest hem till nära och kära.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.