Förra helgen slog Philip Gehrman till med karriärens första EM-seger i rallycross. Den här helgen följde Linde-föraren upp de framgångarna, genom att sluta fyra på SM-deltävlingen i Piteå. Det ger Philip en sammanlagd fjärdeplats i SM-tabellen och säsongen går allt rakare uppåt.
För en dryg vecka sedan intog Philip Gehrman den översta prispallen på rallycross-EM för första gången i sin karriär. Deltävlingen i norska Hell slutade med seger för 20-åringen, som levererade riktigt fin åkning. Att säsongen går i rätt riktning visade dessutom Linde-föraren på nytt under den gångna helgen, vid SM i Piteå.
Teamet rullade dit med förhoppningar om att återupprepa den fina körningen från Norge. Det skulle man även infria, då Philip redan i lördagens första kvalheat lade beslag på heatsegern. Det följde han upp med femteplatser i såväl det andra som tredje kvalet och en plats i pole postion inför semifinalen.
Det goda utgångsläget förvaltade Philip sedan, genom att sluta tvåa och kvala sig vidare till final. Där stod 20-åringen för en imponerande start och lade sig som tvåa. Men efter att ha blivit uttryckt i sandfållan tappade Philip kontakten med täten, något som ledde till att han fick jaga. Trots det körde han in fyra och den fina placeringen var en lättnad även för huvudpersonen.
– Det var så klart en lätt hemresa, summerar Philip själv helgen.
Placerar sig som fyra i SM-tabellen
Tävlingshelgen i Piteå slutade alltså med en fjärdeplats, vilket gav Philip nyttiga poäng till den totala SM-sammanställningen. Där slår sig Linde-föraren in som fyra efter två körda tävlingar. Mycket återstår av säsongen och team Gehrman är nöjda så här långt.
– Att vara fyra i SM-tabellen känns superbra! Allting känns riktigt bra just nu, menar Philip.
Med SM-deltävlingen i Piteå avverkad vänder han nu tillbaka till Lindesberg igen. Näst på schemat står EM i värmländska Höljes den första juli, vilket blir årets stora höjdpunkt inom den svenska rallycrossen. Innan dess hinner Philip vila upp batterierna och ta det lugnt hemma i Bergslagen.
– Vi har varit borta i två veckor nu med hundra procent rallycross. Så just nu längtar nog hela teamet mest hem till nära och kära.
Det blev ingen längre resa i SM-slutspelet för Linde Volley. Efter förlusten på hemmaplan mot Värnamo i åttondelsfinalen, lyckades laget från Jönköping att segra i returmötet när Linde stod som gäster. Säsongen har därmed satt sin punkt för Linde Volley, som har en minst sagt udda säsong att se tillbaka på.
Efter en ren utklassning mot Grums med 7-0 på hemmaisen, fortsätter Lindlöven sina målrika matcher. Med tre nya poäng till tabellen så placerar man sig ruggigt nära tabellettan, samtidigt som man har eliminerat alla risker med en placering för återkval.
VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.
Bäst av två matcher mot Värnamo. Det är förutsättningarna, när Linde Volley går in för SM-slutspelets inledande åttondelsfinal. Med ett utvecklande spel på planen och en stark spelarform, står Lindelaget laddade mot säsongens tuffaste uppgift.
– Vi är redo för att gå vidare, säjer Ida Larsson.
Fyra förluster inom de senaste fem matcherna, är Lindlövens aktuella facit när Vårserien närmar sig sitt slut. Nitton minuter efter matchens första nedsläpp, kunde Lindlöven spela in 0-1. En ställning som snabbt ändrade sig till 2-1, inom loppet av fyra minuter på isen. Uppkommande matcher är nu viktiga, för att slippa återkval.
Säsongens sista möte mot Malung spelades under onsdagskvällen, i Lindehov. Båda lagen bjöd på ett svajigt spel, där Lindlöven bjöd in bortalaget trots tre fina mål i den andra perioden. Matchen fick i slutändan avgöras i straffläggning, där tabelljumbon spelade in 1-2.
Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida Larsson blev största poänggörare med 25 poäng till laget. Tre nya poäng innebär dessutom en ny avancering i tabellen för Linde, som nu klättrat upp till en nionde plats.
Det blev ett stort hemmajubel när Vårserien spelade ett tabelltoppmöte i Lindehov. Lindlöven låste matchen redan i den andra perioden, för att senare avgöra matchen inom de sista fem minuterna. Med tre nya poäng ökar Lindlöven sin ledning i tabellen, dessutom står man som obesegrade i den andra mötesrundan efter tre matcher.