Helgens EM-final blev en ny stor framgång för Philip Gehrman. Vid deltävlingen i Riga nådde Lindesbergsföraren säsongens andra semifinal – ett fint slut på ett lärorikt första år i rallycrossens supercar.
– Jag är jävligt nöjd med helgen! Det känns väldigt skönt att avsluta EM-säsongen med en semifinal, ett skönt sätt att komma tillbaka, inleder Philip Gehrman.
Efter en lång säsong med fyra deltävlingar avklarade väntade i helgen som gick den avslutande EM-finalen. Platsen var Riga och team Gehrman fick en tuff start på lettisk mark. För efter lovande körning på fredagens träning och lördagens morgonvärmning fick Philip problem med bilen i det andra kvalheatet, något som ledde fram till en 16:e tid. Innan dess hade han däremot levererat ett fint första heat och en stark avslutning i kvalet gav ett säkert avancemang till söndagens semifinal.
– Det var en extremt hård semifinal redan på pappret. Alla förare var riktigt snabba och jag visste att det skulle bli tufft, så jag gick lite på chans i starten, berättar Philip.
Det tuffa utgångsläget och konkurrensen tvingade 22-åringen att vågspela. Philip kom också ut fint ur startblocket, fick en bra start och var med högt upp som trea. Då åkte han på smäll i utgången av en kurva. Smällen tog på hjulen som ställde sig i kors, hindrade honom från att hålla maxfart och finaldrömmen gick i kras.
Debutåret i supercar är gjort: ”Varit en lärorik säsong”
Trots det bittra slutet på helgen är Philip Gehrman mycket nöjd med deltävlingen i Riga. Bortsett strulet i andra kvalheat satt inställningarna på bilen och farten var mycket god hos teamet.
Det gav alltså en semifinalplats, team Gehrmans andra i EM denna säsong. Nu är det europeiska äventyret över, men Philip har en avslutande tävling på svensk mark kvar när RallyX Nordic avslutas i Tierp om tre veckor. Rallycrossåret går trots allt mot sitt slut och debutåret i EM:s supercarserie har varit en utmaning.
– Jag har jäkligt mycket som är bra och som är positivt att ta med. Det har varit en lärorik säsong, just för att vara första året i supercar. Jag har fått ut det jag velat ha av säsongen, förklarar Philip och utvecklar;
– Vi hade ingen målsättning på förhand, mer än att nå semifinal i så många tävlingar som möjligt. Sen åkte jag mig till final redan i premiärtävlingen i Barcelona. Då kände man lite att ”var ska det här sluta”. Sen har vi haft bra fart men samtidigt oflyt i Belgien, Höljes och Frankrike och vi har inte nått någon semi där. Men farten har funnits där och det har varit skönt att veta.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.