FOTO: Johnny Loix

Philip nådde semifinal: ”Väldigt skönt avslut på EM-säsongen”

Helgens EM-final blev en ny stor framgång för Philip Gehrman. Vid deltävlingen i Riga nådde Lindesbergsföraren säsongens andra semifinal – ett fint slut på ett lärorikt första år i rallycrossens supercar.

– Jag är jävligt nöjd med helgen! Det känns väldigt skönt att avsluta EM-säsongen med en semifinal, ett skönt sätt att komma tillbaka, inleder Philip Gehrman.

Efter en lång säsong med fyra deltävlingar avklarade väntade i helgen som gick den avslutande EM-finalen. Platsen var Riga och team Gehrman fick en tuff start på lettisk mark. För efter lovande körning på fredagens träning och lördagens morgonvärmning fick Philip problem med bilen i det andra kvalheatet, något som ledde fram till en 16:e tid. Innan dess hade han däremot levererat ett fint första heat och en stark avslutning i kvalet gav ett säkert avancemang till söndagens semifinal.

– Det var en extremt hård semifinal redan på pappret. Alla förare var riktigt snabba och jag visste att det skulle bli tufft, så jag gick lite på chans i starten, berättar Philip.

Det tuffa utgångsläget och konkurrensen tvingade 22-åringen att vågspela. Philip kom också ut fint ur startblocket, fick en bra start och var med högt upp som trea. Då åkte han på smäll i utgången av en kurva. Smällen tog på hjulen som ställde sig i kors, hindrade honom från att hålla maxfart och finaldrömmen gick i kras.

Debutåret i supercar är gjort: ”Varit en lärorik säsong”

Trots det bittra slutet på helgen är Philip Gehrman mycket nöjd med deltävlingen i Riga. Bortsett strulet i andra kvalheat satt inställningarna på bilen och farten var mycket god hos teamet.

Det gav alltså en semifinalplats, team Gehrmans andra i EM denna säsong. Nu är det europeiska äventyret över, men Philip har en avslutande tävling på svensk mark kvar när RallyX Nordic avslutas i Tierp om tre veckor. Rallycrossåret går trots allt mot sitt slut och debutåret i EM:s supercarserie har varit en utmaning.

– Jag har jäkligt mycket som är bra och som är positivt att ta med. Det har varit en lärorik säsong, just för att vara första året i supercar. Jag har fått ut det jag velat ha av säsongen, förklarar Philip och utvecklar;

– Vi hade ingen målsättning på förhand, mer än att nå semifinal i så många tävlingar som möjligt. Sen åkte jag mig till final redan i premiärtävlingen i Barcelona. Då kände man lite att ”var ska det här sluta”. Sen har vi haft bra fart men samtidigt oflyt i Belgien, Höljes och Frankrike och vi har inte nått någon semi där. Men farten har funnits där och det har varit skönt att veta.

Publicerad 18 september 2018 klockan 10:15


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...
3 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...
3 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.

30 september 2025 klockan 14:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, ...
16 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjä...
12 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-11-26 07:58