En riktigt tuff uppgift väntar Lindlöven i playoff. Det gäller att laget presterar på topp på samtliga positioner om det ska gå att lägga Piteå på rygg.
Lindlöven står inför häftigare matcher än klubben spelat på väldigt, väldigt länge.
Det blir Piteå i playoff 1.
Ni minns att jag varnade för just Piteå förra veckan och avfärdade dem som en motståndare jag har en känsla av knappast skulle gynna Linde-krigarna, men när serierna nu är färdigspelade är det ett faktum. Det är Piteå som kommer till Lindehov på torsdag och sedan väntar en lång bussresa längs med östkusten upp till landets norra delar inför helgens avgörande.
Ett Piteå som hade problem att hitta den riktigt jämna nivån i Allettan, men som tillslut ändå lyckades placera sig på en fjärdeplats i den jämna serien.
Det kommer bli något att bita i för Lindlöven, som nog samtidigt skattar sig lyckliga att de slapp Kiruna och en ännu värre resa. Även om det förmodligen hade varit mer fördelaktigt rent sportsligt.
Men vad är det då som skrämmer med Piteå?
Först och främst är det ett lag med en rutinerad forwardsbesättning som vet precis vad som gäller. Griniga gubbar som tänder till extra ju mer matcherna gäller och som kommer vara oerhört viktiga för Piteå i playoff-spelet. Jag tänker då naturligtvis på herrar som Magnus Isaksson och Tomas Wallgren.
En snabb jämförelse säger att spelarna i Piteås trupp tillsammans är goda för 253 SHL- och 524 allsvenska matcher, medan Lindlöven ligger långt efter med 19 SHL-matcher och 334 allsvenska diton bland sina gubbar. En stor skillnad i rutin med andra ord.
Dessutom har Piteå en ung, men oerhört kreativ och skicklig backsida och en målvakt i Linus Styrman som när han är på det humöret kan stänga igen och vinna matcher åt sitt lag. För att då inte tala om att det är ett lag som inte blir särskilt stört av att motståndarna kliver fram och spelar fysiskt eftersom de själva är ganska duktiga på den saken.
Det finns inga enkla motstånd när man väl tagit sig till playoff, men jag ser som sagt inte Piteå som någon dröm för Lindlöven.
Men för den sakens skulle en omöjlig uppgift? Glöm det!
Det är klart att det finns en möjlighet för Lindlöven att slå ut de norrländska storheterna, men då krävs det att allt klaffar.
Först och främst är det ett måste att vinna torsdagens match i Lindehov. Gör man inte det blir uppförsbacken alltför brant. Vinner två playoff-matcher borta mot Piteå som var den norra Allettans bästa hemmalag och bara förlorade en enda match på hemmais, det gör inget lag från Hockeyettan.
Men dessutom måste vissa Linde-krigare vinna sina matcher i matchen. Mattias Pettersson måste komma upp med ett bättre målvaktsspel än Linus Styrman och Max Lalander och Linus Pellfolk måste vara mer kliniska i sina avslut än Piteås diton Jonathan Tholander och Jani Savolainen.
Då kan det faktiskt gå vägen, men det kommer att bli en oerhört tuff resa.
Låt den häftiga holmgången börja!
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.