En riktigt tuff uppgift väntar Lindlöven i playoff. Det gäller att laget presterar på topp på samtliga positioner om det ska gå att lägga Piteå på rygg.
Lindlöven står inför häftigare matcher än klubben spelat på väldigt, väldigt länge.
Det blir Piteå i playoff 1.
Ni minns att jag varnade för just Piteå förra veckan och avfärdade dem som en motståndare jag har en känsla av knappast skulle gynna Linde-krigarna, men när serierna nu är färdigspelade är det ett faktum. Det är Piteå som kommer till Lindehov på torsdag och sedan väntar en lång bussresa längs med östkusten upp till landets norra delar inför helgens avgörande.
Ett Piteå som hade problem att hitta den riktigt jämna nivån i Allettan, men som tillslut ändå lyckades placera sig på en fjärdeplats i den jämna serien.
Det kommer bli något att bita i för Lindlöven, som nog samtidigt skattar sig lyckliga att de slapp Kiruna och en ännu värre resa. Även om det förmodligen hade varit mer fördelaktigt rent sportsligt.
Men vad är det då som skrämmer med Piteå?
Först och främst är det ett lag med en rutinerad forwardsbesättning som vet precis vad som gäller. Griniga gubbar som tänder till extra ju mer matcherna gäller och som kommer vara oerhört viktiga för Piteå i playoff-spelet. Jag tänker då naturligtvis på herrar som Magnus Isaksson och Tomas Wallgren.
En snabb jämförelse säger att spelarna i Piteås trupp tillsammans är goda för 253 SHL- och 524 allsvenska matcher, medan Lindlöven ligger långt efter med 19 SHL-matcher och 334 allsvenska diton bland sina gubbar. En stor skillnad i rutin med andra ord.
Dessutom har Piteå en ung, men oerhört kreativ och skicklig backsida och en målvakt i Linus Styrman som när han är på det humöret kan stänga igen och vinna matcher åt sitt lag. För att då inte tala om att det är ett lag som inte blir särskilt stört av att motståndarna kliver fram och spelar fysiskt eftersom de själva är ganska duktiga på den saken.
Det finns inga enkla motstånd när man väl tagit sig till playoff, men jag ser som sagt inte Piteå som någon dröm för Lindlöven.
Men för den sakens skulle en omöjlig uppgift? Glöm det!
Det är klart att det finns en möjlighet för Lindlöven att slå ut de norrländska storheterna, men då krävs det att allt klaffar.
Först och främst är det ett måste att vinna torsdagens match i Lindehov. Gör man inte det blir uppförsbacken alltför brant. Vinner två playoff-matcher borta mot Piteå som var den norra Allettans bästa hemmalag och bara förlorade en enda match på hemmais, det gör inget lag från Hockeyettan.
Men dessutom måste vissa Linde-krigare vinna sina matcher i matchen. Mattias Pettersson måste komma upp med ett bättre målvaktsspel än Linus Styrman och Max Lalander och Linus Pellfolk måste vara mer kliniska i sina avslut än Piteås diton Jonathan Tholander och Jani Savolainen.
Då kan det faktiskt gå vägen, men det kommer att bli en oerhört tuff resa.
Låt den häftiga holmgången börja!
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.