En riktigt tuff uppgift väntar Lindlöven i playoff. Det gäller att laget presterar på topp på samtliga positioner om det ska gå att lägga Piteå på rygg.
Lindlöven står inför häftigare matcher än klubben spelat på väldigt, väldigt länge.
Det blir Piteå i playoff 1.
Ni minns att jag varnade för just Piteå förra veckan och avfärdade dem som en motståndare jag har en känsla av knappast skulle gynna Linde-krigarna, men när serierna nu är färdigspelade är det ett faktum. Det är Piteå som kommer till Lindehov på torsdag och sedan väntar en lång bussresa längs med östkusten upp till landets norra delar inför helgens avgörande.
Ett Piteå som hade problem att hitta den riktigt jämna nivån i Allettan, men som tillslut ändå lyckades placera sig på en fjärdeplats i den jämna serien.
Det kommer bli något att bita i för Lindlöven, som nog samtidigt skattar sig lyckliga att de slapp Kiruna och en ännu värre resa. Även om det förmodligen hade varit mer fördelaktigt rent sportsligt.
Men vad är det då som skrämmer med Piteå?
Först och främst är det ett lag med en rutinerad forwardsbesättning som vet precis vad som gäller. Griniga gubbar som tänder till extra ju mer matcherna gäller och som kommer vara oerhört viktiga för Piteå i playoff-spelet. Jag tänker då naturligtvis på herrar som Magnus Isaksson och Tomas Wallgren.
En snabb jämförelse säger att spelarna i Piteås trupp tillsammans är goda för 253 SHL- och 524 allsvenska matcher, medan Lindlöven ligger långt efter med 19 SHL-matcher och 334 allsvenska diton bland sina gubbar. En stor skillnad i rutin med andra ord.
Dessutom har Piteå en ung, men oerhört kreativ och skicklig backsida och en målvakt i Linus Styrman som när han är på det humöret kan stänga igen och vinna matcher åt sitt lag. För att då inte tala om att det är ett lag som inte blir särskilt stört av att motståndarna kliver fram och spelar fysiskt eftersom de själva är ganska duktiga på den saken.
Det finns inga enkla motstånd när man väl tagit sig till playoff, men jag ser som sagt inte Piteå som någon dröm för Lindlöven.
Men för den sakens skulle en omöjlig uppgift? Glöm det!
Det är klart att det finns en möjlighet för Lindlöven att slå ut de norrländska storheterna, men då krävs det att allt klaffar.
Först och främst är det ett måste att vinna torsdagens match i Lindehov. Gör man inte det blir uppförsbacken alltför brant. Vinner två playoff-matcher borta mot Piteå som var den norra Allettans bästa hemmalag och bara förlorade en enda match på hemmais, det gör inget lag från Hockeyettan.
Men dessutom måste vissa Linde-krigare vinna sina matcher i matchen. Mattias Pettersson måste komma upp med ett bättre målvaktsspel än Linus Styrman och Max Lalander och Linus Pellfolk måste vara mer kliniska i sina avslut än Piteås diton Jonathan Tholander och Jani Savolainen.
Då kan det faktiskt gå vägen, men det kommer att bli en oerhört tuff resa.
Låt den häftiga holmgången börja!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.