Kanadagässen har åter börjat ta Loppholmarna i besittning och konsekvenserna av de stora fåglarnas närvaro rimmar illa med arbetet att göra Loppholmarna till ett välbesökt rekreationsområde. Nu föreslås en avskjutning av gässen.
Kanadagässen är kända för att skita ner ordentligt och för att få människor att vilja besöka Loppholmarna, måste åtgärder vidtas. Det konstaterar Jesper Almlöf på Utvecklingsenheten som lyfter frågan till kommunstyrelsen för beslut. Förslaget är att verkställa en order om avskjutning, men det handlar inte om en total utrotning. Istället hoppas man att övriga gäss blir skrämda och håller sig borta från platsen.
– Vi måste åtminstone göra ett försök, för det går inte att ha det som det är nu. Nu börjar det ju satsas på Loppholmarna, med aktiviteter av olika slag, och då kan vi inte ha en massa kanadagäss där som skitar ner, förklarar Jesper Almlöf.

Eftersom man inte skjuter av samtliga gäss i det lokala beståndet, finns en risk att vissa individer återvänder till stranden och därmed efterlämnar spillning i sanden.
– Därför föreslås BKT att hålla rent på stranden efter de gäss som eventuellt vågar sig tillbaka efter avskjutningen, säger Jesper Almlöf.
Den föreslagna avskjutningen kommer inte kunna genomföras innan semestern, utan tas upp i det första kommunstyrelsemötet efter semestern.
Säsongens sista möte mot Malung spelades under onsdagskvällen, i Lindehov. Båda lagen bjöd på ett svajigt spel, där Lindlöven bjöd in bortalaget trots tre fina mål i den andra perioden. Matchen fick i slutändan avgöras i straffläggning, där tabelljumbon spelade in 1-2.
Region Örebro län ser nu en svag ökning när det gäller smittspridningen av covid-19. Av totalt knappt 7 000 analyserade prover förra veckan var antalet positiva fall 450. Det kan jämföras med 390 fall veckan innan. Dessutom har man för närvarande brist på vaccin, detta meddelar regionen i ett pressmeddelande under tisdagen.
Från och med den 1 mars kommer biblioteken i Lindesbergs kommun att minska sina öppettider. Bakgrunden till åtgärden är minskade resurser till biblioteken som därför behövt minska personal. Detta meddelade Kulturenheten i ett pressmeddelande under måndagen.
Det var väldigt många som ville vara med och tävla om de signerade exemplaren av Anders Johnssons debutkokbok ”Härifrån. Råvaror, recept och relationer”. Samtliga deltagare svarade också rätt på tävlingsfrågan som löd: Anders fick en fin utmärkelse under 2020, vilken?
Från ett sjumålsunderläge i halvleksvilan, till en fyramålsseger. När den andra halvleken spelades igång, hade Rimbo svårt att ta sig förbi, LIF Lindesbergs uppskruvade spel. Hela 23 mål spelades in i den andra halvleken, där ett lättat LIF kunde räkna in två nya poäng.
– Det här var en riktig ”måstematch” som vi bara skulle vinna, säjer Asso Eliassi.
Vårserien är en svajig historia för Lindlöven, som tidigare stod med fyra raka segrar. Efter sextio spelade minuter i sitt sista möte mot Kumla under söndagen, står man nu istället med två raka förluster och en förlorad bonuspoäng. Trots en förlust under söndagens förlängning mot Kumla, åker Lindlöven inte lottlösa hem.
Efter att ha legat på en platå under en period om 14 dagar, rapporteras nu allt färre nya coronasmittade personer i Lindesbergs kommun. Detta enligt senaste statistiken från Folkhälsomyndigheten.
PRESSMEDDELANDE: Linde energi inleder nu nästa etapp med att väder- och framtidssäkra elnätet kring Österhammar, strax öster om Blixterboda. Denna gång ersätts fyra kilometer luftledning med jordkabel mellan Österhammar och Sköldberga. Ett projekt som gynnas av tjälen, då arbetet bland annat utförs i Natura 2000-området Österhammarssjön med sitt rika fågelliv.