Ernst Kirchsteiger stortrivs på Marco Åkessons Plantmarknaden. Foto: Jennie Larsson
Plantmarknaden fick besök av ”Sommar med Ernst”
Tystnad, tagning! På fredagen blev Plantmarknaden i Lindesberg inspelningsplats för tittarsuccén ”Sommar med Ernst” som skall visas på TV4 nu i sommar. Programledaren Ernst Kirchsteiger berättar för LindeNytt, att Plantmarknaden är en plats han gärna besöker privat också – och inte bara med ett TV-team i hasorna.
– Det är här jag brukar handla mina blommor, berättar han.
Just nu pågår inspelningen av årets sommarupplaga av ”Sommar med Ernst”, som skall visas i sommar på TV4. På fredagsförmiddagen hade inspelningsteamet, med programledaren Ernst Kirchsteiger i spetsen, tagit sig till Plantmarknaden i Lindesberg för att spela in delar av ett avsnitt, som skall visas i slutet av juni, runt midsommarhelgen.
För programmets räkning var det rosor som stod på agendan för Ernst idag. Dock påpekade han själv att mångfalden och artrikedomen på Plantmarknaden, ger inspiration till så mycket mer.
En plats för inspiration och sommar, menar Ernst. Foto: Jennie Larsson
– Här finns växter som man annars inte hittar, som hostablad. De har tänkt till när man har gjort stället, det är som en frizon, säger Ernst och fortsätter:
– Här känns det som om man får idéer när man går omkring. Man känner att NU är det sommar på riktigt, kommenterar en påtagligt inspirerad Ernst Kirchsteiger.
Plantmarknaden ligger Ernst varmt om hjärtat sedan tidigare.
– Det här är inte första gången jag är här, det är här som jag brukar handla mina blommor. Och Marco Åkesson har jag träffat flera gånger tidigare, tillägger han.
Fotnot: Förra säsongen av Sommar med Ernst hade i snitt 900 000 tittare per avsnitt
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...