Ernst Kirchsteiger stortrivs på Marco Åkessons Plantmarknaden. Foto: Jennie Larsson
Plantmarknaden fick besök av ”Sommar med Ernst”
Tystnad, tagning! På fredagen blev Plantmarknaden i Lindesberg inspelningsplats för tittarsuccén ”Sommar med Ernst” som skall visas på TV4 nu i sommar. Programledaren Ernst Kirchsteiger berättar för LindeNytt, att Plantmarknaden är en plats han gärna besöker privat också – och inte bara med ett TV-team i hasorna.
– Det är här jag brukar handla mina blommor, berättar han.
Just nu pågår inspelningen av årets sommarupplaga av ”Sommar med Ernst”, som skall visas i sommar på TV4. På fredagsförmiddagen hade inspelningsteamet, med programledaren Ernst Kirchsteiger i spetsen, tagit sig till Plantmarknaden i Lindesberg för att spela in delar av ett avsnitt, som skall visas i slutet av juni, runt midsommarhelgen.
För programmets räkning var det rosor som stod på agendan för Ernst idag. Dock påpekade han själv att mångfalden och artrikedomen på Plantmarknaden, ger inspiration till så mycket mer.
En plats för inspiration och sommar, menar Ernst. Foto: Jennie Larsson
– Här finns växter som man annars inte hittar, som hostablad. De har tänkt till när man har gjort stället, det är som en frizon, säger Ernst och fortsätter:
– Här känns det som om man får idéer när man går omkring. Man känner att NU är det sommar på riktigt, kommenterar en påtagligt inspirerad Ernst Kirchsteiger.
Plantmarknaden ligger Ernst varmt om hjärtat sedan tidigare.
– Det här är inte första gången jag är här, det är här som jag brukar handla mina blommor. Och Marco Åkesson har jag träffat flera gånger tidigare, tillägger han.
Fotnot: Förra säsongen av Sommar med Ernst hade i snitt 900 000 tittare per avsnitt
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.