Året fick inget lyckat slut för LIF Lindesberg. Det blev en tung förlust via 23-18 borta mot Skånela, där hemmalaget stängde till rejält framför sitt eget mål. Härnäst väntar ett månadslångt uppehåll innan LIF:s Allsvenska äventyr går vidare.
Toppmötet borta mot Skånela blev till en början en otroligt målsnål historia. Det tog hela fem minuter för Gustaf Ekström att göra LIF:s första mål, vilket innebar kvittering till 1-1. Denna måltorka skulle visa bli melodin för hela den första halvleken.
Genom två fenomenala målvakter gick anfall efter anfall om intet. Först när Ricky Nordahl drog på sig en utvisning kunde Skånela gå upp i matchens första tvåmålsledning. Därmed gick LIF till halvtid med underläge 8-5. Herman Arenvang ger efter matchen sin syn på den första halvleken.
– Vi spelar bra försvarsspel och skapar en del lägen, men får inte in bollen. Vi kände att om vi fortsätter med försvaret, får upp farten i anfallen och börjar göra mål så har vi en bra chans. Men det blev tyvärr inte så.
Efter den tighta och jämna första halvleken drog Skånela ifrån tidigt i den andra. LIF hade fortsatt förtvivlat svårt att luckra upp motståndarna och körde ofta fast i sina anfall. Istället bjöd laget på en hel del slarv, vilket öppnade upp för omställningar för Skånela som gick upp till 18-9.
Mot slutet snyggades dock siffrorna till en aning. Det främst tack vare Oskar Erixon, LIF:s bäste spelare för dagen, som fastställde slutresultatet 23-18. Men överlag var anfallsspelet svagt från LIF, även om Skånelas målvakt Tobias Olsson var fenomenal. Enligt Arenvang var det dock mer än Olssons målvaktsspel som var problemet.
– Det blir lite för mycket brottningsmatch. De är större och starkare än oss. Vi behöver lite högre bolltempo plus högre fart i anfallsspelet för att vara riktigt bra. När vi väl kommer till lägena så bränner vi mycket, då blir det ännu tuffare.
I och med förlusten ökade avståndet upp till Skånela och andraplatsen. Samtidigt vann VästeråsIrsta sin match, något som gjorde att LIF tappade en placering. Men laget är kvar över kvalstrecket och det är det viktigaste.
– Nej, vi tittar inte så på tabellen utan vi ligger högt upp. Vi krigar om en kvalplats och det är jätteinspirerande. Men det är klart att det hade varit skönare att gå på jullov med en seger, resonerar Arenvang.
Nu väntar en viloperiod för LIF Lindesberg och hela Allsvenskan. Herman Arenvang berättar att laget nu tar julledigt fram till efter nyår, istället har spelarna individuell träning. Men i januari drar man igång med träningen igen. Då ska LIF förbereda sig för den långa och avgörande våren.
Matchfakta: Skånela-LIF Lindesberg:
Resultat: 23-18 (8-5)
Publik: 445
Bästa målskyttar LIF: Oskar Erixon 7, Ricky Nordahl 3, Gustaf Ekström 3, Albin Järlstam 2
Övriga resultat från Allsvenskan:
Aranäs-RP Linköping 28-30
VästeråsIrsta-IFK Ystad 33-25
Tabell från Svenskhandboll.se

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.