Via fyra raka segrar har Lindlöven tagit upp kampen om playoff-spel. Med tre omgångar kvar skuggar man tabelltvåan Kumla och avslutningen väntas bli dramatisk. Imorgon går jakten vidare, då med säsongens första lördagsmatch.
– Det är ju samma typ av match som senast mot Borlänge. Jag ser det som att det är vinna eller försvinna, konstaterar Johan ”Böna” Persson.
Helgens match mot Grästorp var från början planerad till att spelas på söndag. Men då det skulle krocka med LIF Lindesbergs hemmamöte med HIF Karlskrona valde Lindlöven att byta speldag. Det innebär att laget för första gången på säsongen kliver ut på Lindehovs is för en lördagsmatch.
– För egen del så är det nästan bara bra. Vid söndagsmatcher så har man en tendens att inte göra ett piss på hela lördagen, nu får man istället spela match då. Jag både tror och hoppas att det blir mer publik, det börjar ju att dra ihop sig i serien också, säger ”Böna”.
24-åringen berättar att motståndet knappast är något nytt för honom. Lindlöven har hunnit möta Grästorp tre på säsongen, något som resulterat i två segrar.
Färskast i minnet är lagens drabbning tidigare på vårserien. Där stod Lindlöven för en av säsongens bästa prestationer och vann med 4-0, bland annat efter ett mål av ”Böna”. Till morgondagens nya fight vet han vad som gäller.
– Det är bara att hoppas att vi kan vara vakna från början. Taggade kommer vi att vara, men nu när man har vunnit mycket så finns det alltid en risk att åka runt med hybris. Jobbet måste fortfarande göras ute på isen.
Defensiv kedja som gör många mål
Formen hos Lindlöven råder det inga frågetecken kring. Laget har fyra raka trepoängare, något som smittat av sig på stämningen både i omklädningsrummet och ute på isen.
– Ja, det är ju mycket gladare. Det är mer tjo och tjim och man vågar göra lite svårare saker och så blir det ofta i ett vinnande lag. Sen känns det mer som att puckarna studsar med oss, berättar ”Böna”.
För egen del har han hittat rätt i sin kedja med Felix Scharnke och Niklas Nooni. Trion är i första hand tänkta att plocka bort motståndarlagens största profiler. Samtidigt har kedjan vuxit ut till ett offensivt hot, med sju mål på de fyra senaste matcherna.
– Det har fungerat riktigt bra. Sen är vi väl egentligen en defensiv kedja och det är vad vi har blivit tillsagda att vara. Men det är så klart alltid kul att kunna trycka dit några mål, förklarar ”Böna” som inte har något emot att göra grovjobbet.
– Jag har aldrig spelat defensivt på det här sättet tidigare. Det är så klart roligare att anfalla, men det här jobbet behövs också och det är kul.
Tack vare formtoppen har Lindlöven etablerat sig som den stora utmanaren till playoff-spel. Tabelltvåan Kumla är en poäng bort, men ”Böna” vet vad som talar för hans eget lag.
– Det är att vi har fått in vinnarskalle. Vi har fyra raka segrar och en av dem är mot Kumla, så vi är bättre än dem just nu. Sen har vi fyra jämna och stabila femmor och det skiljer oss mot många andra. Ett lag som Arboga har ju en femma som de lever väldigt mycket på.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.