På lördag tar Lindlövens säsong slut, det står klart efter kvällens resultat. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Playoffhoppet släckt för Lindlöven

Det blir inget playoffspel för Lindlöven – det står klart efter onsdagens tunga bortaförlust mot Kallinge/Ronneby. Matchen slutade 1-5 och samtidigt som Borlänge tog tre poäng betyder det att Löven är borta med en omgång kvar.

– Det är inte roligt, men jag känner också en stolthet över vad vi har gjort den här säsongen. Vi hade som mål att ta oss till AllEttan och det lyckades vi med. Jag tycker ändå att vi har stått upp bra här, även om vi kanske torskat lite väl mycket. Men vi ska vara stolta, poängterar Henrik Warman.

Lindlöven var pressade till vinst i bortamötet med Kallinge/Ronneby IF (KRIF). Visserligen hade laget råd med ett poängtapp och rentav förlust, men då krävdes det att Borlänge samtidigt skulle förlora sin match. Jakten på den åttonde och sista playoffplatsen skulle alltså gå vidare på onsdagen och Löven öppnade bra mot KRIF. Den första perioden rullade på utan några mål, men skotten gick till Lindlöven via 8-5.

Mittenakten höll sig mållös i ytterligare fem minuter, men sedan small det bakom Christoffer Ulvestav i Lövenmålet. KRIF tog då ledningen och utökade även till 2-0 i periodens slutskede, ett mål som kom bara en och en halv minut före vilan. Det betydde tvåmålsunderläge för Lindlöven och en kraftig uppförsbacke inför tredje. Där såg dock Anton Tano till att ge laget omedelbar kontakt, med en reducering efter förarbete från Johan Persson.

Därefter var det kvitteringsjakt som gällde för Lindlöven. För samtidigt som Bergslagsgänget hade hamnat i brygga ledde Borlänge sin match och hoppet om playoffspel krävde därför minst en poäng. Löven började därför att riskera alltmer och öppnade upp sig, något som motståndet inte var sena med att utnyttja. Två snabba Kallingemål i mitten på den tredje perioden punkterade tillställningen och kort därefter kom 5-1 i öppen målbur, sedan Jussi Salo satsat på sex utespelare.

– Det är en jämn match som sätter iväg lite grann när vi går för det i tredje perioden. Det är segt som fan, det här var riktigt tungt faktiskt, suckar lagkaptenen Johan ”Böna” Persson efter förlusten och fortsätter.

–Vi får ta lärdom av det här. Det är egentligen svårt att hitta något vettigt att säga, man är rätt så arg.

Nyttig säsong: ”Klart mer lärorikt än fortsättningsserien”

Kort efter matchen nåddes Lindlöven av uppgifterna om att Borlänge hållit undan till seger i sin match. Det betyder att chansen till playoffspel definitivt är borta, då fyra poäng nu skiljer lagen inför den avslutande omgången. Besvikelsen var mycket stor i Lövenlägret, som hade hoppats kunna förlänga säsongen via playoff.

Laget spände även bågen inför AllEttan och det uttalade målet var att nå en topp åttaplacering. Det misslyckades alltså Lindlöven med, men sett till säsongen i stort har klubben tagit nya stora kliv. Det var blott andra gången som Lindlöven kvalade in till AllEttan och för den unga spelartruppen blir de senaste månaderna nyttiga erfarenheter.

– Ja, det tror jag verkligen. Jag är säker på att åka ur i AllEttan mot att spela vidare i fortsättningsserien och nå en playoffomgång är klart mer lärorikt. Det har också varit bra mycket roligare än vad det var förra året efter jul, berättar Henrik Warman.

Förlusten mot Kallinge/Ronneby landade alltså vid 1-5, inte helt rättvist sett till matchbilden menar backen. I matchen spräckte även Johan Persson armbågen och kaptenen stannade till vid akuten i Växjö på vägen hem för uppsyn. Det betyder att det troligen inte blir spel på lördag för ”Böna”, då Lindlöven avrundar säsongen med hemmamatch mot Mariestad. Men även om playoffhoppet är släckt vill Johan se en fin avslutning.

– Det är bara att försöka avsluta snyggt efter en både bra och rolig säsong. Försöka att göra det bästa av det. Vi måste upp på hästen, spela hockey och se det som ett extra viktigt träningspass.

Matchfakta Kallinge/Ronneby-Lindlöven:
Resultat: 5-1 (0-0, 2-0, 3-1)
Publik: 772
Skott: 29-31
Mål Lindlöven: 2-1 Anton Tano (Persson)

Övriga resultat från AllEttan Södra:
Nybro-Vimmerby 3-1
Kumla-Skövde 3-5
Mariestad-Borlänge 0-3
Kristianstad-Troja/Ljungby 1-3

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 22 februari 2017 klockan 21:20


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-06-24 16:25