På lördag tar Lindlövens säsong slut, det står klart efter kvällens resultat. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Playoffhoppet släckt för Lindlöven

Det blir inget playoffspel för Lindlöven – det står klart efter onsdagens tunga bortaförlust mot Kallinge/Ronneby. Matchen slutade 1-5 och samtidigt som Borlänge tog tre poäng betyder det att Löven är borta med en omgång kvar.

– Det är inte roligt, men jag känner också en stolthet över vad vi har gjort den här säsongen. Vi hade som mål att ta oss till AllEttan och det lyckades vi med. Jag tycker ändå att vi har stått upp bra här, även om vi kanske torskat lite väl mycket. Men vi ska vara stolta, poängterar Henrik Warman.

Lindlöven var pressade till vinst i bortamötet med Kallinge/Ronneby IF (KRIF). Visserligen hade laget råd med ett poängtapp och rentav förlust, men då krävdes det att Borlänge samtidigt skulle förlora sin match. Jakten på den åttonde och sista playoffplatsen skulle alltså gå vidare på onsdagen och Löven öppnade bra mot KRIF. Den första perioden rullade på utan några mål, men skotten gick till Lindlöven via 8-5.

Mittenakten höll sig mållös i ytterligare fem minuter, men sedan small det bakom Christoffer Ulvestav i Lövenmålet. KRIF tog då ledningen och utökade även till 2-0 i periodens slutskede, ett mål som kom bara en och en halv minut före vilan. Det betydde tvåmålsunderläge för Lindlöven och en kraftig uppförsbacke inför tredje. Där såg dock Anton Tano till att ge laget omedelbar kontakt, med en reducering efter förarbete från Johan Persson.

Därefter var det kvitteringsjakt som gällde för Lindlöven. För samtidigt som Bergslagsgänget hade hamnat i brygga ledde Borlänge sin match och hoppet om playoffspel krävde därför minst en poäng. Löven började därför att riskera alltmer och öppnade upp sig, något som motståndet inte var sena med att utnyttja. Två snabba Kallingemål i mitten på den tredje perioden punkterade tillställningen och kort därefter kom 5-1 i öppen målbur, sedan Jussi Salo satsat på sex utespelare.

– Det är en jämn match som sätter iväg lite grann när vi går för det i tredje perioden. Det är segt som fan, det här var riktigt tungt faktiskt, suckar lagkaptenen Johan ”Böna” Persson efter förlusten och fortsätter.

–Vi får ta lärdom av det här. Det är egentligen svårt att hitta något vettigt att säga, man är rätt så arg.

Nyttig säsong: ”Klart mer lärorikt än fortsättningsserien”

Kort efter matchen nåddes Lindlöven av uppgifterna om att Borlänge hållit undan till seger i sin match. Det betyder att chansen till playoffspel definitivt är borta, då fyra poäng nu skiljer lagen inför den avslutande omgången. Besvikelsen var mycket stor i Lövenlägret, som hade hoppats kunna förlänga säsongen via playoff.

Laget spände även bågen inför AllEttan och det uttalade målet var att nå en topp åttaplacering. Det misslyckades alltså Lindlöven med, men sett till säsongen i stort har klubben tagit nya stora kliv. Det var blott andra gången som Lindlöven kvalade in till AllEttan och för den unga spelartruppen blir de senaste månaderna nyttiga erfarenheter.

– Ja, det tror jag verkligen. Jag är säker på att åka ur i AllEttan mot att spela vidare i fortsättningsserien och nå en playoffomgång är klart mer lärorikt. Det har också varit bra mycket roligare än vad det var förra året efter jul, berättar Henrik Warman.

Förlusten mot Kallinge/Ronneby landade alltså vid 1-5, inte helt rättvist sett till matchbilden menar backen. I matchen spräckte även Johan Persson armbågen och kaptenen stannade till vid akuten i Växjö på vägen hem för uppsyn. Det betyder att det troligen inte blir spel på lördag för ”Böna”, då Lindlöven avrundar säsongen med hemmamatch mot Mariestad. Men även om playoffhoppet är släckt vill Johan se en fin avslutning.

– Det är bara att försöka avsluta snyggt efter en både bra och rolig säsong. Försöka att göra det bästa av det. Vi måste upp på hästen, spela hockey och se det som ett extra viktigt träningspass.

Matchfakta Kallinge/Ronneby-Lindlöven:
Resultat: 5-1 (0-0, 2-0, 3-1)
Publik: 772
Skott: 29-31
Mål Lindlöven: 2-1 Anton Tano (Persson)

Övriga resultat från AllEttan Södra:
Nybro-Vimmerby 3-1
Kumla-Skövde 3-5
Mariestad-Borlänge 0-3
Kristianstad-Troja/Ljungby 1-3

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 22 februari 2017 klockan 21:20


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Nyblivna silvermedaljörer. Foto: Johan Orrbo

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.

26 augusti 2025 klockan 16:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just...
29 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-11-17 23:34