På lördag tar Lindlövens säsong slut, det står klart efter kvällens resultat. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Playoffhoppet släckt för Lindlöven

Det blir inget playoffspel för Lindlöven – det står klart efter onsdagens tunga bortaförlust mot Kallinge/Ronneby. Matchen slutade 1-5 och samtidigt som Borlänge tog tre poäng betyder det att Löven är borta med en omgång kvar.

– Det är inte roligt, men jag känner också en stolthet över vad vi har gjort den här säsongen. Vi hade som mål att ta oss till AllEttan och det lyckades vi med. Jag tycker ändå att vi har stått upp bra här, även om vi kanske torskat lite väl mycket. Men vi ska vara stolta, poängterar Henrik Warman.

Lindlöven var pressade till vinst i bortamötet med Kallinge/Ronneby IF (KRIF). Visserligen hade laget råd med ett poängtapp och rentav förlust, men då krävdes det att Borlänge samtidigt skulle förlora sin match. Jakten på den åttonde och sista playoffplatsen skulle alltså gå vidare på onsdagen och Löven öppnade bra mot KRIF. Den första perioden rullade på utan några mål, men skotten gick till Lindlöven via 8-5.

Mittenakten höll sig mållös i ytterligare fem minuter, men sedan small det bakom Christoffer Ulvestav i Lövenmålet. KRIF tog då ledningen och utökade även till 2-0 i periodens slutskede, ett mål som kom bara en och en halv minut före vilan. Det betydde tvåmålsunderläge för Lindlöven och en kraftig uppförsbacke inför tredje. Där såg dock Anton Tano till att ge laget omedelbar kontakt, med en reducering efter förarbete från Johan Persson.

Därefter var det kvitteringsjakt som gällde för Lindlöven. För samtidigt som Bergslagsgänget hade hamnat i brygga ledde Borlänge sin match och hoppet om playoffspel krävde därför minst en poäng. Löven började därför att riskera alltmer och öppnade upp sig, något som motståndet inte var sena med att utnyttja. Två snabba Kallingemål i mitten på den tredje perioden punkterade tillställningen och kort därefter kom 5-1 i öppen målbur, sedan Jussi Salo satsat på sex utespelare.

– Det är en jämn match som sätter iväg lite grann när vi går för det i tredje perioden. Det är segt som fan, det här var riktigt tungt faktiskt, suckar lagkaptenen Johan ”Böna” Persson efter förlusten och fortsätter.

–Vi får ta lärdom av det här. Det är egentligen svårt att hitta något vettigt att säga, man är rätt så arg.

Nyttig säsong: ”Klart mer lärorikt än fortsättningsserien”

Kort efter matchen nåddes Lindlöven av uppgifterna om att Borlänge hållit undan till seger i sin match. Det betyder att chansen till playoffspel definitivt är borta, då fyra poäng nu skiljer lagen inför den avslutande omgången. Besvikelsen var mycket stor i Lövenlägret, som hade hoppats kunna förlänga säsongen via playoff.

Laget spände även bågen inför AllEttan och det uttalade målet var att nå en topp åttaplacering. Det misslyckades alltså Lindlöven med, men sett till säsongen i stort har klubben tagit nya stora kliv. Det var blott andra gången som Lindlöven kvalade in till AllEttan och för den unga spelartruppen blir de senaste månaderna nyttiga erfarenheter.

– Ja, det tror jag verkligen. Jag är säker på att åka ur i AllEttan mot att spela vidare i fortsättningsserien och nå en playoffomgång är klart mer lärorikt. Det har också varit bra mycket roligare än vad det var förra året efter jul, berättar Henrik Warman.

Förlusten mot Kallinge/Ronneby landade alltså vid 1-5, inte helt rättvist sett till matchbilden menar backen. I matchen spräckte även Johan Persson armbågen och kaptenen stannade till vid akuten i Växjö på vägen hem för uppsyn. Det betyder att det troligen inte blir spel på lördag för ”Böna”, då Lindlöven avrundar säsongen med hemmamatch mot Mariestad. Men även om playoffhoppet är släckt vill Johan se en fin avslutning.

– Det är bara att försöka avsluta snyggt efter en både bra och rolig säsong. Försöka att göra det bästa av det. Vi måste upp på hästen, spela hockey och se det som ett extra viktigt träningspass.

Matchfakta Kallinge/Ronneby-Lindlöven:
Resultat: 5-1 (0-0, 2-0, 3-1)
Publik: 772
Skott: 29-31
Mål Lindlöven: 2-1 Anton Tano (Persson)

Övriga resultat från AllEttan Södra:
Nybro-Vimmerby 3-1
Kumla-Skövde 3-5
Mariestad-Borlänge 0-3
Kristianstad-Troja/Ljungby 1-3

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 22 februari 2017 klockan 21:20


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-04-04 16:04