På lördag tar Lindlövens säsong slut, det står klart efter kvällens resultat. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Playoffhoppet släckt för Lindlöven

Det blir inget playoffspel för Lindlöven – det står klart efter onsdagens tunga bortaförlust mot Kallinge/Ronneby. Matchen slutade 1-5 och samtidigt som Borlänge tog tre poäng betyder det att Löven är borta med en omgång kvar.

– Det är inte roligt, men jag känner också en stolthet över vad vi har gjort den här säsongen. Vi hade som mål att ta oss till AllEttan och det lyckades vi med. Jag tycker ändå att vi har stått upp bra här, även om vi kanske torskat lite väl mycket. Men vi ska vara stolta, poängterar Henrik Warman.

Lindlöven var pressade till vinst i bortamötet med Kallinge/Ronneby IF (KRIF). Visserligen hade laget råd med ett poängtapp och rentav förlust, men då krävdes det att Borlänge samtidigt skulle förlora sin match. Jakten på den åttonde och sista playoffplatsen skulle alltså gå vidare på onsdagen och Löven öppnade bra mot KRIF. Den första perioden rullade på utan några mål, men skotten gick till Lindlöven via 8-5.

Mittenakten höll sig mållös i ytterligare fem minuter, men sedan small det bakom Christoffer Ulvestav i Lövenmålet. KRIF tog då ledningen och utökade även till 2-0 i periodens slutskede, ett mål som kom bara en och en halv minut före vilan. Det betydde tvåmålsunderläge för Lindlöven och en kraftig uppförsbacke inför tredje. Där såg dock Anton Tano till att ge laget omedelbar kontakt, med en reducering efter förarbete från Johan Persson.

Därefter var det kvitteringsjakt som gällde för Lindlöven. För samtidigt som Bergslagsgänget hade hamnat i brygga ledde Borlänge sin match och hoppet om playoffspel krävde därför minst en poäng. Löven började därför att riskera alltmer och öppnade upp sig, något som motståndet inte var sena med att utnyttja. Två snabba Kallingemål i mitten på den tredje perioden punkterade tillställningen och kort därefter kom 5-1 i öppen målbur, sedan Jussi Salo satsat på sex utespelare.

– Det är en jämn match som sätter iväg lite grann när vi går för det i tredje perioden. Det är segt som fan, det här var riktigt tungt faktiskt, suckar lagkaptenen Johan ”Böna” Persson efter förlusten och fortsätter.

–Vi får ta lärdom av det här. Det är egentligen svårt att hitta något vettigt att säga, man är rätt så arg.

Nyttig säsong: ”Klart mer lärorikt än fortsättningsserien”

Kort efter matchen nåddes Lindlöven av uppgifterna om att Borlänge hållit undan till seger i sin match. Det betyder att chansen till playoffspel definitivt är borta, då fyra poäng nu skiljer lagen inför den avslutande omgången. Besvikelsen var mycket stor i Lövenlägret, som hade hoppats kunna förlänga säsongen via playoff.

Laget spände även bågen inför AllEttan och det uttalade målet var att nå en topp åttaplacering. Det misslyckades alltså Lindlöven med, men sett till säsongen i stort har klubben tagit nya stora kliv. Det var blott andra gången som Lindlöven kvalade in till AllEttan och för den unga spelartruppen blir de senaste månaderna nyttiga erfarenheter.

– Ja, det tror jag verkligen. Jag är säker på att åka ur i AllEttan mot att spela vidare i fortsättningsserien och nå en playoffomgång är klart mer lärorikt. Det har också varit bra mycket roligare än vad det var förra året efter jul, berättar Henrik Warman.

Förlusten mot Kallinge/Ronneby landade alltså vid 1-5, inte helt rättvist sett till matchbilden menar backen. I matchen spräckte även Johan Persson armbågen och kaptenen stannade till vid akuten i Växjö på vägen hem för uppsyn. Det betyder att det troligen inte blir spel på lördag för ”Böna”, då Lindlöven avrundar säsongen med hemmamatch mot Mariestad. Men även om playoffhoppet är släckt vill Johan se en fin avslutning.

– Det är bara att försöka avsluta snyggt efter en både bra och rolig säsong. Försöka att göra det bästa av det. Vi måste upp på hästen, spela hockey och se det som ett extra viktigt träningspass.

Matchfakta Kallinge/Ronneby-Lindlöven:
Resultat: 5-1 (0-0, 2-0, 3-1)
Publik: 772
Skott: 29-31
Mål Lindlöven: 2-1 Anton Tano (Persson)

Övriga resultat från AllEttan Södra:
Nybro-Vimmerby 3-1
Kumla-Skövde 3-5
Mariestad-Borlänge 0-3
Kristianstad-Troja/Ljungby 1-3

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 22 februari 2017 klockan 21:20


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga ...
30 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-12-06 04:00