Lindlövens olycka verkar inte ha något slut – och nu är drömmen om playoffspel långt borta. Streckfighten borta mot Skövde slutade med förlust via 2-4 sedan skaraborgarna ryckt ifrån i mittperioden.
Säsongen skulle till stora delar avgöras på onsdagen. Och Lindlöven klev också ut starkt i Billingehov, men med sex minuter på klockan var det ändå Skövde som kopplade kommandot via ett powerplaymål. Skaraborgarna styrde sedan över den första perioden och i mittenakten ryckte laget ifrån.
Lindlöven kom där ut och gjorde en inledningsvis mycket blek figur, något som innebar att underläget växte från 0-1 till 0-3 på bara några minuter. Bergslagsgänget kunde därifrån spela upp sig och formstarke Max Lalander reducerade i numerärt överläge. Johan Persson tände hoppet ytterligare direkt efter nedsläpp i slutperioden, men Skövde skulle kort därefter utöka till 2-4 och vann med samma siffror. Nu skiljer fem poäng mellan lagen och med två matcher mer spelade är frågan om Lindlöven ser möjligheten till playoffspel?
– 22 poäng ska kunna räcka till playoff, det tror jag. Nu har vi fyra matcher kvar och totalt tio poäng, det gör att vi kan nå upp till 22. Det är så vi tänker just nu, förklarar tränaren Jussi Salo.
Hemmasonen fick smäll över axeln: ”Han är borta”
Till helgen rullar Lindlöven norrut för att spela sina avslutande bortamatcher mot först Boden och sedan Kalix. Tabellnian från Lindesberg har haft en tung sejour i AllEttan, där spetsspelare antingen skadat sig eller rört sig vidare mot HockeyAllsvenskan. Och i det till synes ödesdigra nederlaget mot Skövde fortsatte även oturen att grina Löven i ansiktet.
– Filip Bergmark är borta resten av säsongen. Vi är vid sjukhuset just nu. Han fick en tackling och axeln har gått sönder – han är borta, kommenterar Salo.
Matchfakta Skövde-Lindlöven:
Resultat: 4-2 (1-0, 2-1, 1-1)
Publik: 928
Skott: 23-30
Mål Lindlöven: 3-1 Max Lalander (Pappila, Bergmark), 3-2 Johan Persson (Bergmark)
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.