Varför leker inte ni? Varför borstar inte poliser tänderna? Äter ni snabbt? Var bor polisen? Skjuter du tjuvar? Är ni vakna på natten? Frågorna haglade när polisen Henrik Andersson den här torsdagsförmiddagen besökte Junibackens avdelning på Tallbackens förskola.
Polisens piketbuss rullar in på skolgården och barnen kastar sig mot fönsterrutan och ropar. Det här är sannerligen en höjdpunkt som barnen sett fram emot. Ögonen blir stora när Henrik Andersson kliver in på förskolan, en riktig polis! Henrik har med sig all möjlig utrustning som han tänkt visa barnen, och när de pratat klart ska de få provsitta polisbilen. Med lite tur ska man nog också få trycka på knappen som får sirenlamporna att blinka. Barngruppen har förberett ett helt papper med frågor som Henrik en och en läser upp.
– Var bor polisen? Ni vet, jag jobbar som polis, sedan åker jag hem dit jag bor, jag har en familj, förklarar Henrik och barnen lyssnar noga.
– Hur ser tjuvar ut då?, frågar Henrik och fortsätter: tjuvar ser ut som vem som helst, det kan vara precis vem som helst.
– Men om den behöver ha mask då?, undrar ett barn.
– Ja, då kan den ha det!
Barnen har även funderat över varför inte poliser äter någon mat, men Henrik råder bot på den missuppfattningen.
– Jo, det gör vi. Vi äter jättemycket mat.
– Jag har sett jättemånga poliser på en pizzeria!, förkunnar ett annat barn och Henrik skrattar högt.
Henrik visar vad som ryms i hans midjebälte, inte minst pistolen och batongen.
– Ibland måste vi kanske slå tjuven om den är jättedum. Vi får göra det om vi måste. Men visst vet ni att man inte får slåss?
Och vem vågar säga emot en polis…
Man släcker ner i rummet och Henrik tar fram och startar flera lampor, också kallade ”krabbor”, som polisen använder vid till exempel trafikolyckor. Därefter spärrar han av en del av rummet med plastband och talar om att det är bara poliser som får gå bakom bandet, och att man bland annat använder det vid brottsplatser. Han visar hur man får fram ett fingeravtryck och hur man sedan får med sig det därifrån. Med en ficklampa längs med golvet får barnen se hur poliser tar reda på fotavtryck.
– Man ska inte städa hemma innan man åker bort. Det blir bäst avtryck om det är lite dammigt, tipsar Henrik.
När Henrik sedan meddelar att det är dags att gå ut till polisbussen är det ingen som är sen att haka på. Skor och ytterkläder åker på i en rasande fart. Henrik hjälper barnen i och ur, visar vilka knappar man får trycka på och inte. Väntan på att få komma in i bilen är oändlig och i kön trampar man otåligt. Även barn från andra avdelningar passar på att hänga med, det är ju inte var dag som en polisbil står parkerad utanför förskolan, och som man dessutom får lov att testa.
– Det här är hur stort som helst. Alla barnen tycker att det är jättekul! Vi läser en bok om Kråke, hans pappa är polis och dem hittar en tjuv i skogen. Så det är jätteroligt att få göra något mer av det. Det är Ellinore Persson som dragit igång det, hon är jätteduktig. Det är bra och det behövs, säger Lena Eriksson vid förskolan.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.