Polisen söker nu föraren av en bil (bilden) som anses intressant i fallet med den misstänkta våldtäkten i Lindesberg tisdagen den 14:e maj. Föraren kan nämligen vara ett viktigt vittne att höra och eventuellt få hjälp av i den pågående utredningen.
– Vi hoppas på att få tag i ägaren eller föraren till bilen så fort som möjligt, säger Stefan Toll vid polisen i Lindesberg.
Någon gång mellan klockan 17-18 skall den misstänkta våldtäkten ha ägt rum. Gångtunneln under järnvägen vid Resecentrum har betraktats som brottsplats. Gärningsmannen skall ha flytt i riktning mot centrum – därav är polisen mycket intresserade av att höra eventuella vittnen som har befunnit sig i området den här tiden. Just nu är det ett specifikt (eventuellt) vittne, som polisen vill få kontakt med. Det gäller en person som strax innan klockan 18 parkerade framför stationshuset och sedan gick i riktning mot stationsområdet.
Polisen har via Instagram gått ut med ovanstående bild på bilen i fråga samt följande uppmaning:
Vi söker dig som klev ur denna bil strax innan 18.00 för att sedan röra dig mot stationen. Kontakta mig genom att logga in på polisen.se och leta dig fram till ”tipsa polisen via webben” och välj polisregion Bergslagen. Välj ”tipsa polisen” i listan och skriv ”Lpo Lindesberg” överst i meddelanderutan. Känner du igen dig så hör av dig oavsett om du tror dig ha sett något eller inte.
Vi tar gärna in fler vittnesuppgifter. Allt är av intresse för att pusslet ska bli lagt. Har du befunnit dig i området mellan 17.00-18.30 får du också gärna använda dig av tjänsten ”tipsa polisen” på vår hemsida.
Tack för hjälpen! Era ögon och öron är ovärderliga.
Lina // Utredningssektionen @polisenlindesberg.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.