Efter nära två månaders tävlingsuppehåll var det återigen dags för Linde Ridskola att öppna portarna. Med start klockan nio på söndagsmorgonen blev banan skådeplats för ponnydressyr. Arrangemanget gästades främst av yngre ryttare och blev en försmak på nästa helgs säsongsavslutning.
– Vi har hållit en ponnytävling här idag. Det var ett litet mindre antal anmälda och vi hade runt 25 starter som tävlade i olika klasser, berättar Ann Edhammer om det avklarade evenemanget.
Linde Ridskolas vice ordförande säger att helgens tävling var i en något mindre skala. Senast det begav sig i tävlingsväg var den sista helgen i juni, då man lockade 100 ekipage till sitt stora meeting.
Nu precis som då var det dressyr som stod på tävlingsschemat. Men denna gång var det dags för ponnyklasser, vilket innebär en yngre generation ryttare. Ann Edhammer berättar att det finns 15-åringar som tävlar med storhäst, men att det vanligaste från den åldern och nedåt är ponnys.
Lokal ryttare på prispallen
Totalt fanns 27 startande med på söndagens tävling. Ekipagen tävlade i klasserna lätt A, lätt B, lätt C och lätt D och Linde Ridskola hade flera representanter med. En av dessa var Linneá Asplund, som på hästen Jolly Corona tog hem segern i lätt B:1.
– Det gick jättebra för Linnéa och vi är riktigt glada för hennes skull. Hon har tränat väldigt mycket och det är kul att hon lyckas så här bra, berömmer Ann.
Utöver de många dressyrklasserna avrundade man dagen med en pay-and-ride. Konceptet är precis vad det låter och själva idén är att det ska vara en träningstävling. Ann förklarar att man dessutom inte behöver ha någon tävlingslicens för att delta.
– Vi fick ihop runt tio starter, men vi gick ut med informationen rätt så sent. Det var kul att det blev en bra uppslutning kring det ändå.
Stor säsongsavslutning nästa helg
Nästa helg hoppas man på ännu större uppslutning vid ridbanorna. Då arrangerar Linde Ridskola dressyrtävlingar för storhästar, något som redan nu har lockat till sig 67 anmälda ryttare. Arrangemanget blir årets sista och Ann Edhammer ser fram emot en riktig hästfest.
– Vi börjar klockan nio och sen kommer vi att hålla igång hela dagen. Det blir den sista tävlingen, så det blir våran avslutning för den här säsongen.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.