Ordförande Patrik Nilsson framför skylten som är så nymålad att datumet inte ens hunnit komma upp. Foto: Camilla Lagerman
Populär tutbingo tillbaka efter pandemistopp
Den omåttligt populära bilbingon som arrangeras av Guldsmedshytte SK lockar flera hundra besökare varje onsdagskväll under somrarna.
Efter ett års uppehåll på grund av pandemin gör den nu comeback, och man ser fram emot att återigen få fylla parkeringen med tutande bilar.
– Nu kör vi! säger en taggad Patrik Nilsson, ordförande i GSK.
Onsdagar under sommarmånaderna innebär för många en kväll på Råsshallens parkering i Guldsmedshyttan, med en kopp kaffe och en bingobricka.
När pandemin bröt ut var man dock tvungna att ställa in evenemanget eftersom restriktionerna inte tillät att så många människor samlades. Men med nya lättnader i reglerna var valet att återuppta de populära bingokvällarna självklart.
– Vi har sett att flera runt om i landet har startat upp, och nu när lättnaderna i restriktionerna kom bestämde vi oss för att köra igen, berättar Patrik.
Redan på onsdag den 7 juli är det dags för bingosugna att ta sig till Råsshallens parkering, då det är efterlängtad premiär av tutbingon. Dock har man genomfört några förändringar för att få allt att fungera enligt de restriktioner som fortfarande finns kvar. Tidigare har det funnits möjlighet att sitta inne i kafeterian och spela bingo, men det är nu borttaget och istället hänvisas samtliga spelande till parkeringen. Serveringen hålls stängd och försäljningen av bingobrickor sker utomhus där endast kontant betalning kommer att gälla.
Foto: Camilla Lagerman
Varje bingokväll lockas mellan 300-400 besökare, som alla hoppas på att kamma hem potten som växer för varje vecka.
– Vi märker hur mycket det har betytt, inte bara för föreningens ekonomi, utan också för det sociala som det medför. Det är verkligen ett sug efter det här, så det blir nog mycket folk på onsdag. Det ska bli riktigt roligt! säger Patrik.
Bilbingon har premiär onsdag 7 juli klockan 19.00, men vissa besökare kommer långt tidigare än så.
– De riktigt inbitna veteranerna kommer redan klockan 16.00 för att få sina speciella platser, avslutar Patrik med ett leende.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.