Ordförande Patrik Nilsson framför skylten som är så nymålad att datumet inte ens hunnit komma upp. Foto: Camilla Lagerman
Populär tutbingo tillbaka efter pandemistopp
Den omåttligt populära bilbingon som arrangeras av Guldsmedshytte SK lockar flera hundra besökare varje onsdagskväll under somrarna.
Efter ett års uppehåll på grund av pandemin gör den nu comeback, och man ser fram emot att återigen få fylla parkeringen med tutande bilar.
– Nu kör vi! säger en taggad Patrik Nilsson, ordförande i GSK.
Onsdagar under sommarmånaderna innebär för många en kväll på Råsshallens parkering i Guldsmedshyttan, med en kopp kaffe och en bingobricka.
När pandemin bröt ut var man dock tvungna att ställa in evenemanget eftersom restriktionerna inte tillät att så många människor samlades. Men med nya lättnader i reglerna var valet att återuppta de populära bingokvällarna självklart.
– Vi har sett att flera runt om i landet har startat upp, och nu när lättnaderna i restriktionerna kom bestämde vi oss för att köra igen, berättar Patrik.
Redan på onsdag den 7 juli är det dags för bingosugna att ta sig till Råsshallens parkering, då det är efterlängtad premiär av tutbingon. Dock har man genomfört några förändringar för att få allt att fungera enligt de restriktioner som fortfarande finns kvar. Tidigare har det funnits möjlighet att sitta inne i kafeterian och spela bingo, men det är nu borttaget och istället hänvisas samtliga spelande till parkeringen. Serveringen hålls stängd och försäljningen av bingobrickor sker utomhus där endast kontant betalning kommer att gälla.
Foto: Camilla Lagerman
Varje bingokväll lockas mellan 300-400 besökare, som alla hoppas på att kamma hem potten som växer för varje vecka.
– Vi märker hur mycket det har betytt, inte bara för föreningens ekonomi, utan också för det sociala som det medför. Det är verkligen ett sug efter det här, så det blir nog mycket folk på onsdag. Det ska bli riktigt roligt! säger Patrik.
Bilbingon har premiär onsdag 7 juli klockan 19.00, men vissa besökare kommer långt tidigare än så.
– De riktigt inbitna veteranerna kommer redan klockan 16.00 för att få sina speciella platser, avslutar Patrik med ett leende.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik.
– Det är ett viktigt projekt för oss i den här fabriken, men också för Cummins som stort. Hållbarhet och klimatavtryck blir allt viktigare, även för en lastbilstillverkare, säger fabrikschef Markus Andreasson.
Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd gatubelysning, småskalig biogasproduktion och berglagring av värme var bara några av de smarta idéer som skulle kunna göra Lindesberg till en mer hållbar plats. Vann gjorde dock ett team smarta elever som kommit fram till att lägesenergin i vattnet i ett vattentorn skulle kunna nyttjas för att alstra ström.
Nu står Storå på tur
INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral ö...