Om några veckor går det en stor leverans av LindesbergsKrukan till Japan. Just nu finns bara prototypen, men snart startar produktionen av 97-literskrukan Japan Large inför nästa säsong. PorPac satsar stort.
Högsäsongen är över när det gäller PorPacs starkaste varumärke – LindesbergsKrukan. Louise Gyllensten, Key Account Manager, berättar om 2014 års högsäsong. Produkterna har visats på trädgårdsmässor i Tyskland och på Elmia i Jönköping. Flera affärer kan vara på gång och avslut är gjort för en container att skeppa till Japan strax före jul. Det är ett trädgårdsföretag som ska sälja bl a krukorna Classic och Terrace. Men inte den fyrkantiga modellen som ju faktiskt heter Japan.
– Den säljer vi på de marknader där vi är stora idag – förutom Sverige – är det bl a Finland, Norge, Frankrike och Tyskland, säger Louise Gyllensten och visar prototypen på den nya krukan Japan Large, som rymmer 97 liter (men väger tom bara 2,5 kg). Den är perfekt att plantera träd i, tycker Louise Gyllensten.Den stora avsättningen blir nog i Sverige, där företaget har 75 – 80 procent av sin marknad för alla de olika modeller de säljer.
Hon säger att japanerna blev ”överförtjusta” i vad de såg och vill ha marknadsföringsmaterial på japanska. ( Det finns på t ex tyska och franska är på gång). LindesbergsKrukan har tillverkats sedan 2006 och PorPac kallar den för ”perennernas vän”. Den isolerar mot kyla såväl som mot värme. Den väger litet och fungerar också som vattenmagasin för växterna. Louise Gyllensten säger också att den är miljövänlig. Både när den produceras och när den återanvänds.
Hon spanar också in nya trender och är övertygad om att LindesbergsKrukan – i dess olika modeller som t ex Balkong eller Corner – har en plats på alla de balkonger och verandor som byggs nu runt om i de svenska städerna.
Fynda direkt i fabriken på torsdag!
PorPac säljer till välsorterade handelsträdgårdar. Här i Linde kan man köpa LindesbergsKrukan på Plantmarknaden, men den här veckan kan man fynda direkt på PorPac. På torsdag är det öppet på lagret mellan 13 och 17 och det är rejäla rabatter (50-80%) på krukor och andra förvaringskärl. Det är andrasortering med en del sekunda färgsättning. Louise tror att det kommer mycket folk och uppmanar hugade kunder att parkera på Skrinnargatan.
Men PorPac har också en kanske mindre känd produktion. Här görs cateringboxar och andra förvaringskärl, som t ex Poolmate som man kan ha med sig i poolen eller bubbelbadet för att förvara t ex drycker. I Volvos bilar sitter formgjutna delar från PorPac i t ex stötfångarna. PorPac har en tillverkning i Skara för det här ändamålet.
Man formgjuter också emballage för att transportera ömtåliga varor.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.