Powerplaymål och Browns storspel gav Löven segern

Lindlöven är ett vinnande lag igen! Hemma mot Borlänge fick man äntligen fart få powerplay-spelet, något som gav tre poäng. Max Lalander gjorde två mål och Adam Brown bjöd på storspel när Lindlöven vann med 3-2.

Med fredagens derbyförlust mot Kumla färskt i minnet jagade Lindlöven revansch hemma mot Borlänge. Löven öppnade även matchen starkt, då man drev upp tempot med ett piggt spel. Bland annat var Jesper Stråle mycket nära att hitta fram till en fristående Emil Rooth. Borlänge å sin sida skapade sin första farlighet när Joel Källström Englund lurade bort både en och två försvarare, men Adam Brown stängde igen för avslutet.

Gästerna fick sedan chansen i dubbla powerplay och tog därmed över taktpinnen. Man var även nära att få utdelning, men med en makalös returparad höll Brown tätt. Med tolv minuter spelat hittade sedan Jonas Karlsson som från ingenstans fram till en fri Max Lalander. Forwarden kom till synes ur vinkel, men skickade iväg ett backhandskott upp i nättaket till 1-0.

Hemmaledningen varade dock inte längre än fyra minuter innan Borlänge kunde pressa in kvitteringen. Men Lindlöven hittade snabbt tillbaka och Anton Tano ordnade fram ett powerplay i periodens slutskede. Där behövde Max Lalander bara elva sekunder på sig innan han bombade in 2-1 och tog Lindlöven in till vilan i ledning.

Fick powerplay-spelet att lossna

Inför söndagens möte med Borlänge hade Jussi Salo förhoppningar om ett bättre powerplay, en spelform där Lindlöven på sex matcher endast hade mäktat med ett mål. I mittperiodens upptakt fick laget återigen chansen i spel fem mot fyra och än en gång tog man tillvara på den. Efter att David Berg skickat iväg pucken mot mål höll sig Jesper Stråle framme och forcerade in 3-1.

– Det är bara att pressa där och hoppas att den går in. Den gick ju in och det var skönt, säger målskytten och förklarar nyckeln bakom powerplay-spelet.

– Det har funkat bra tidigare, men det är smådetaljer som gör det och pucken måste studsa rätt också. Ibland behöver man en liten nytändning och röra om lite i kedjorna för att det ska funka. Det gjorde det nu också.

Spelmässigt var mittperioden till en början både öppen och svängig. Efterhand tog dock Borlänge över och halvvägs genom matchen satte gästerna rejäl press mot Lindlöven. Men en storspelande Brown klev då fram med flera kvalificerade räddningar, inte minst på ett friläge från Borlänges Viktor Ehn.

Lindlöven redde ut anstormningen och kunde även flytta fram spelet. Under periodens avslutande tredjedel bet man sig fast ordentligt i offensiv zon, men utan att få utdelning på de många avsluten. Ställningen 3-1 stod sig därmed till slutperioden.

”Jätteviktiga tre poäng”

Där växlade Borlänge omedelbart upp i sin jakt på mål. Gästerna lyckades låsa fast Lindlöven i egen zon genom flera byten, men en fortsatt säker Brown släppte ingenting förbi sig. Målvakten hade även god hjälp av ett både uppoffrande och positionssäkert försvar.

– Det är bara onödigt att gå framåt när du har en 3-1-ledning. Då gäller det istället att kontrollera och göra allt enkelt och smart. Det känns som att vi jobbar för varandra idag, säger Max Lalander om slutperioden.

För även om man till stora delar var tillbakatryckta var det sällan som Löven-försvaret öppnade upp sig. Laget hade sina offensiva framstötar, men det var defensiven som stod i fokus genom hela perioden. Borlänge reducerade visserligen i den absoluta slutsekunden, men Lindlöven vann med 3-2 och säkrade därmed tre viktiga poäng.

– Jätteviktiga tre poäng! Det är skönt att komma tillbaka efter en förlust och få en vinst direkt, slår Jesper Stråle fast och Max fyller i.

– Jag tycker att vi hade övertaget hela matchen. Det var kanske lite väl mycket misstag på blålinjen, men annars styr vi matchen helt och hållet.

I och med segern kliver Lindlöven upp på 15 poäng, något som ger en fjärdeplats i tabellen. Toppstriden är fortfarande vidöppen och sju lag har blandat sig i kampen om Allettan-platserna. För Lövens del väntar nu ett bortamöte mot tabelltian Forshaga, en match som spelas på onsdag.

Matchfakta Lindlöven-Borlänge:
Resultat: 3-2 (2-1, 1-0, 0-1)
Publik: 302
Skott: 31-39
Mål Lindlöven: 1-0 Max Lalander (Karlsson, Persson), 2-1 Max Lalander (Karlsson, Berg), 3-1 Jesper Stråle (Persson, Berg)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Köping-Mariestad 3-2
Grästorp-Enköping 2-6
Kumla-Surahammar 5-1
IFK Arboga-Forshaga 3-2

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

 

Publicerad 11 oktober 2015 klockan 18:05


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjä...
13 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindlövens säsong tar stopp i Boden
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en ...
12 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger ...
9 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trots en mycket tråkig första halvlek så kunde LIF Lindesberg utmana om en kvalplats mot Allsvenskan. Trots en tiomålsseger mot Tyrold så saknades minst ett mål för att kunna säkra kvalplatsen. Foto: Hasse Persson

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.

8 mars 2025 klockan 19:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Efter flera års kämpande så kan Linde Volley äntligen få göra en comeback i SM-slutspelet. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.

2 mars 2025 klockan 12:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga ...

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar

Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser ...

Säsongens sista hemmamatch inom Elitseriens grundserie spelades under lördagen. Trots ett bra spel hos hemmalaget Linde Volley som slutade med en tidig setseger, så höll även Lund en bra nivå på spelet och avgjorde i ett fjärde set. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf

Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.

15 februari 2025 klockan 18:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lö...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Guldsmedshytte SK missar slutspelet: ”Tråkigt”
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån ...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


Medaljregn över Frövi judo under helgens Svenska mästerskap
7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
3 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2024-12-13

2024-12-07

2025-05-18 19:34