Maysaa tillsammans med franchisetagaren Diana. Foto: Camilla Lagerman
Flera fräscha behandlingsrum. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Mysigt och bekvämt väntrum. Foto: Camilla Lagerman
Kungsgatan 35 i Lindesberg är adressen. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för ny skönhetsklinik i Lindesberg
Maysaa tillsammans med franchisetagaren Diana. Foto: Camilla Lagerman
Flera fräscha behandlingsrum. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Mysigt och bekvämt väntrum. Foto: Camilla Lagerman
Kungsgatan 35 i Lindesberg är adressen. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för ny skönhetsklinik i Lindesberg
Den bruna pappen som täckt skyltfönstren är nu borta, och under förmiddagen släppte Clinic Scandinavia in sina första kunder i lokalen på Kungsgatan 35 i Lindesberg.
– Det känns jättespännande! säger Maysaa Chaaban som nu tar klivet från sitt arbete som tolk till att bli egen företagare.
Clinic Scandinavia startade första gången 2008 i Eskilstuna, där bolaget idag har sitt huvudkontor, Clinic Scandinavia Academy, fyra år senare öppnades en filial i Örebro och nu 2020 i Lindesberg. Att det blev just Maysaa som fick förtroendet att öppna Lindesbergskliniken har sin förklaring i att hon själv var kund hos Diana som är en av franchisetagarna, och resten är numera historia.
– Maysaa var från början kund hos mig och hon nämnde vid ett tillfälle att hon hade börjat en utbildning i Stockholm för att utbilda sig inom skönhetsbranschen, och att hon hade en dröm om att öppna eget, berättar Diana Iessa.
Maysaa Chaaban har gått ett flertal utbildningar, varav många hos Diana. Foto: Camilla Lagerman
Efter flera utbildningar hos Diana och många peppsamtal senare gjorde hon verklighet av sin dröm, och eftersom Örebrofilialen redan hade många kunder som åkte från Lindesberg såg man en möjlighet för dem att kunna besöka kliniken på hemmaplan istället. På bara några dagar hade de hittat en passande lokal och påbörjat resan för att kunna öppna på Kungsgatan i Lindesberg när coronapandemin slog till.
– Vi är väldigt tacksamma för den strategin som Sverige valde, hade det varit i något annat land hade vi inte kunnat genomföra detta, det enda problemet vi upplevde var att utrustningen blev försenad då den kommer från ett annat land, berättar Diana och fortsätter:
– Men vi hade aldrig en tanke på att inte genomföra det, läget är så deppigt ändå under coronapandemin och folk vill ta hand om sig själva nu.
– Vi är också väldigt tacksamma för att våra kunder har fortsatt komma till oss, vi är supernoga med hygienen i vanliga fall också, men nu har vi extra mycket handsprit i lokalen, säger Maysaa och ler.
Hos Clinic Scandinavia finns en mängd olika behandlingar att välja mellan, och även om permanent hårborttagning och tandblekning är de mest populära just nu så är det något som utvecklas hela tiden.
– Tanken är att vi ska ha bra rabatter och erbjudanden nu under sommaren så att man verkligen kan unna sig en behandling, sedan kommer det eventuellt att fyllas på med fler valmöjligheter efter hand, berättar Diana.
– Jag kommer att vara ensam här, så i början behöver jag nog mest fokusera på att hinna med, skrattar Maysaa.
För mer information, besök Clinic Scandinavias hemsida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.