Maysaa tillsammans med franchisetagaren Diana. Foto: Camilla Lagerman
Flera fräscha behandlingsrum. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Mysigt och bekvämt väntrum. Foto: Camilla Lagerman
Kungsgatan 35 i Lindesberg är adressen. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för ny skönhetsklinik i Lindesberg
Maysaa tillsammans med franchisetagaren Diana. Foto: Camilla Lagerman
Flera fräscha behandlingsrum. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Mysigt och bekvämt väntrum. Foto: Camilla Lagerman
Kungsgatan 35 i Lindesberg är adressen. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för ny skönhetsklinik i Lindesberg
Den bruna pappen som täckt skyltfönstren är nu borta, och under förmiddagen släppte Clinic Scandinavia in sina första kunder i lokalen på Kungsgatan 35 i Lindesberg.
– Det känns jättespännande! säger Maysaa Chaaban som nu tar klivet från sitt arbete som tolk till att bli egen företagare.
Clinic Scandinavia startade första gången 2008 i Eskilstuna, där bolaget idag har sitt huvudkontor, Clinic Scandinavia Academy, fyra år senare öppnades en filial i Örebro och nu 2020 i Lindesberg. Att det blev just Maysaa som fick förtroendet att öppna Lindesbergskliniken har sin förklaring i att hon själv var kund hos Diana som är en av franchisetagarna, och resten är numera historia.
– Maysaa var från början kund hos mig och hon nämnde vid ett tillfälle att hon hade börjat en utbildning i Stockholm för att utbilda sig inom skönhetsbranschen, och att hon hade en dröm om att öppna eget, berättar Diana Iessa.
Maysaa Chaaban har gått ett flertal utbildningar, varav många hos Diana. Foto: Camilla Lagerman
Efter flera utbildningar hos Diana och många peppsamtal senare gjorde hon verklighet av sin dröm, och eftersom Örebrofilialen redan hade många kunder som åkte från Lindesberg såg man en möjlighet för dem att kunna besöka kliniken på hemmaplan istället. På bara några dagar hade de hittat en passande lokal och påbörjat resan för att kunna öppna på Kungsgatan i Lindesberg när coronapandemin slog till.
– Vi är väldigt tacksamma för den strategin som Sverige valde, hade det varit i något annat land hade vi inte kunnat genomföra detta, det enda problemet vi upplevde var att utrustningen blev försenad då den kommer från ett annat land, berättar Diana och fortsätter:
– Men vi hade aldrig en tanke på att inte genomföra det, läget är så deppigt ändå under coronapandemin och folk vill ta hand om sig själva nu.
– Vi är också väldigt tacksamma för att våra kunder har fortsatt komma till oss, vi är supernoga med hygienen i vanliga fall också, men nu har vi extra mycket handsprit i lokalen, säger Maysaa och ler.
Hos Clinic Scandinavia finns en mängd olika behandlingar att välja mellan, och även om permanent hårborttagning och tandblekning är de mest populära just nu så är det något som utvecklas hela tiden.
– Tanken är att vi ska ha bra rabatter och erbjudanden nu under sommaren så att man verkligen kan unna sig en behandling, sedan kommer det eventuellt att fyllas på med fler valmöjligheter efter hand, berättar Diana.
– Jag kommer att vara ensam här, så i början behöver jag nog mest fokusera på att hinna med, skrattar Maysaa.
För mer information, besök Clinic Scandinavias hemsida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...