Maysaa tillsammans med franchisetagaren Diana. Foto: Camilla Lagerman
Flera fräscha behandlingsrum. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Mysigt och bekvämt väntrum. Foto: Camilla Lagerman
Kungsgatan 35 i Lindesberg är adressen. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för ny skönhetsklinik i Lindesberg
Maysaa tillsammans med franchisetagaren Diana. Foto: Camilla Lagerman
Flera fräscha behandlingsrum. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Mysigt och bekvämt väntrum. Foto: Camilla Lagerman
Kungsgatan 35 i Lindesberg är adressen. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för ny skönhetsklinik i Lindesberg
Den bruna pappen som täckt skyltfönstren är nu borta, och under förmiddagen släppte Clinic Scandinavia in sina första kunder i lokalen på Kungsgatan 35 i Lindesberg.
– Det känns jättespännande! säger Maysaa Chaaban som nu tar klivet från sitt arbete som tolk till att bli egen företagare.
Clinic Scandinavia startade första gången 2008 i Eskilstuna, där bolaget idag har sitt huvudkontor, Clinic Scandinavia Academy, fyra år senare öppnades en filial i Örebro och nu 2020 i Lindesberg. Att det blev just Maysaa som fick förtroendet att öppna Lindesbergskliniken har sin förklaring i att hon själv var kund hos Diana som är en av franchisetagarna, och resten är numera historia.
– Maysaa var från början kund hos mig och hon nämnde vid ett tillfälle att hon hade börjat en utbildning i Stockholm för att utbilda sig inom skönhetsbranschen, och att hon hade en dröm om att öppna eget, berättar Diana Iessa.
Maysaa Chaaban har gått ett flertal utbildningar, varav många hos Diana. Foto: Camilla Lagerman
Efter flera utbildningar hos Diana och många peppsamtal senare gjorde hon verklighet av sin dröm, och eftersom Örebrofilialen redan hade många kunder som åkte från Lindesberg såg man en möjlighet för dem att kunna besöka kliniken på hemmaplan istället. På bara några dagar hade de hittat en passande lokal och påbörjat resan för att kunna öppna på Kungsgatan i Lindesberg när coronapandemin slog till.
– Vi är väldigt tacksamma för den strategin som Sverige valde, hade det varit i något annat land hade vi inte kunnat genomföra detta, det enda problemet vi upplevde var att utrustningen blev försenad då den kommer från ett annat land, berättar Diana och fortsätter:
– Men vi hade aldrig en tanke på att inte genomföra det, läget är så deppigt ändå under coronapandemin och folk vill ta hand om sig själva nu.
– Vi är också väldigt tacksamma för att våra kunder har fortsatt komma till oss, vi är supernoga med hygienen i vanliga fall också, men nu har vi extra mycket handsprit i lokalen, säger Maysaa och ler.
Hos Clinic Scandinavia finns en mängd olika behandlingar att välja mellan, och även om permanent hårborttagning och tandblekning är de mest populära just nu så är det något som utvecklas hela tiden.
– Tanken är att vi ska ha bra rabatter och erbjudanden nu under sommaren så att man verkligen kan unna sig en behandling, sedan kommer det eventuellt att fyllas på med fler valmöjligheter efter hand, berättar Diana.
– Jag kommer att vara ensam här, så i början behöver jag nog mest fokusera på att hinna med, skrattar Maysaa.
För mer information, besök Clinic Scandinavias hemsida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...