Säsongen är äntligen igång för Guldsmedshytte SK. Det blev tyvärr förlust i premiären, då laget föll i derbyt borta mot Fellingsbro/Frövi. Efter slutsiffrorna 6-2 ser dock Benny Vikström lugnt på framtiden och ger sitt lag tid till att hitta formen.
Efter en lugn försäsong med bara någon enstaka träningsmatch kom Guldsmedshytte SK till spel osäkra på sin egen status. Men när pucken släpptes i Fellingsbro Ishall var det ett piggt GSK som visade upp sig. Under den första periodens inledande halva stod gästerna upp väl, men hamnade trots det i underläge efter ett powerplay-mål.
Sen följde dock några olyckliga minuter. Efter att Fellingsbro utökat sin ledning med 13.37 på klockan dröjde det sedan bara fem minuter innan den ledningen runnit ifrån till 4-0. GSK lyckades dock stoppa blödningen och gav sig själva tid att samla sig till mittperioden.
Stark mittperiod gav två mål
Väl där var det ett helt annat lag som klev ut på isen. Det dröjde även bara fyra minuter innan reduceringen satt, då Rasmus Ohlsson Fromell skickade in säsongens första mål. GSK gjorde överlag en stark andra period och kunde även peta in ytterligare ett mål via Michael Carlsson.
Med ett 5-2-underläge inför slutakten var det dock fortsatt uppförsbacke för gästerna. När sedan GSK började att dra på sig alltfler utvisningar gick möjligheterna till kontakt i matchen upp i rök. Istället kunde Fellingsbro/Frövi utöka ledningen och fastställa slutresultatet till 6-2.
– Jag måste säga att Fellingsbro/Frövi vinner rättvist. De ser riktigt starka ut i år, berömmer Benny Vikström motståndet.
”Vi ser hoppfullt på framtiden”
GSK-tränaren är som helhet dock nöjd med sitt lags insats. Allra främst lyfter han fram målskytten Michael Carlsson och Patrik Larshans, som stod för assist till de båda reduceringarna. När det kommer till resultatet är Vikström besviken men inte överraskad.
– Matchen vart lite som vi befarade. Vi har bara haft en bra träning med spelmoment och spelar med tre forwards som backar! Så vi kom ju till matchen lite stukade och hade ganska så låga förväntningar på den.
Men att premiärförlusten ska sätta sig i huvudet är inget som Vikström oroar sig för. Nu handlar det istället om att ladda om för kommande matcher och ge sig själva tid att växa in i säsongen.
– Men med några mer träningar i kroppen och lite fler matcher så ser vi hoppfullt på framtiden. Vi räknar med att vi kommer att bli rejält mycket bättre ju längre säsongen lider.
Matchfakta Fellingsbro/Frövi-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 6-2 (4-0, 1-2, 1-0)
Publik: 152
Mål GSK: 4-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Larshans), 5-2 Michael Larsson (Larshans)
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.