På fredag startar Allsvenskan för LIF Lindesberg med premiär hemma mot Anderstorp. Brandgult går in till ett mycket speciellt handbollsår med vårens Elitserie-kval i minnet, med en utbytt tränarstab och med ett 50-årsjubileum framför sig. Som avstamp ger LindeNytt här en guide om det LIF som kliver in till säsongen 2016-2017.
LIF Lindesberg 2016-17:
Spelar i: Allsvenskan
Antal lag: 14
Antal omgångar: 26
Lokalrival: VästeråsIrsta
Premiären:
Fredag 23/9 19.30
LIF Lindesberg-Anderstorp, Lindesberg Arena
Ledarstab:
Tränare: Tobias Pettersson
Assisterande tränare: Stefan Doverhagen
Sportsligt ansvarig: Ricky Nordahl
Spelartrupp:
Målvakter: Niklas Jansson, Sébastien Ehnevid
Nio meter: Albin Järlstam, Gustaf Ekström, Jacob Nelson, Jesper Jakobsson, Jesper Nilsson, Joakim Bååk, Sebastian Hammar
Kant: Bashkim Gashi, Linus Olausson, Oskar Erixon
Sex meter: Fatlum Ahmeti, Freddy Lindblad, Karlo Seric
Nyförvärv:
Linus Olausson (kantspelare, från Kroppskultur)
Tobias Pettersson (tränare, från Boden)
Förluster:
Herman Arenvang (tränare, slutar)
Ola Anto (assisterande tränare, slutar)
Rasmus Martinsson (niometersspelare, till LIF Ungdom)
Försäsongsmatcher:
LIF Lindesberg-Bodö HK 29-28
Halden-LIF Lindesberg 29-27
HK Country-LIF Lindesberg 29-30
LIF Lindesberg-RP Linköping 29-27
LIF Lindesberg-Guif 23-34
VästeråsIrsta-LIF Lindesberg 25-28
IFK Skövde-LIF Lindesberg 37-25
Senaste fem årens premiärer:
2015 LIF Lindesberg-Rimbo HK 26-23
2014 LIF Lindesberg-Varberg 37-30
2013 LIF Lindesberg-BK Heid 32-19
2012 Alstermo-LIF Lindesberg 26-21
2011 Eslöv-LIF Lindesberg 25-37
Topp 5 interna skytteligan 2015-16:
1) Fatlum Ahmeti – 108
2) Jacob Nelson – 104
3) Jesper Nilsson – 93
4) Oskar Erixon – 89
5) Bashkim Gashi – 82
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.