På fredag startar Allsvenskan för LIF Lindesberg med premiär hemma mot Anderstorp. Brandgult går in till ett mycket speciellt handbollsår med vårens Elitserie-kval i minnet, med en utbytt tränarstab och med ett 50-årsjubileum framför sig. Som avstamp ger LindeNytt här en guide om det LIF som kliver in till säsongen 2016-2017.
LIF Lindesberg 2016-17:
Spelar i: Allsvenskan
Antal lag: 14
Antal omgångar: 26
Lokalrival: VästeråsIrsta
Premiären:
Fredag 23/9 19.30
LIF Lindesberg-Anderstorp, Lindesberg Arena
Ledarstab:
Tränare: Tobias Pettersson
Assisterande tränare: Stefan Doverhagen
Sportsligt ansvarig: Ricky Nordahl
Spelartrupp:
Målvakter: Niklas Jansson, Sébastien Ehnevid
Nio meter: Albin Järlstam, Gustaf Ekström, Jacob Nelson, Jesper Jakobsson, Jesper Nilsson, Joakim Bååk, Sebastian Hammar
Kant: Bashkim Gashi, Linus Olausson, Oskar Erixon
Sex meter: Fatlum Ahmeti, Freddy Lindblad, Karlo Seric
Nyförvärv:
Linus Olausson (kantspelare, från Kroppskultur)
Tobias Pettersson (tränare, från Boden)
Förluster:
Herman Arenvang (tränare, slutar)
Ola Anto (assisterande tränare, slutar)
Rasmus Martinsson (niometersspelare, till LIF Ungdom)
Försäsongsmatcher:
LIF Lindesberg-Bodö HK 29-28
Halden-LIF Lindesberg 29-27
HK Country-LIF Lindesberg 29-30
LIF Lindesberg-RP Linköping 29-27
LIF Lindesberg-Guif 23-34
VästeråsIrsta-LIF Lindesberg 25-28
IFK Skövde-LIF Lindesberg 37-25
Senaste fem årens premiärer:
2015 LIF Lindesberg-Rimbo HK 26-23
2014 LIF Lindesberg-Varberg 37-30
2013 LIF Lindesberg-BK Heid 32-19
2012 Alstermo-LIF Lindesberg 26-21
2011 Eslöv-LIF Lindesberg 25-37
Topp 5 interna skytteligan 2015-16:
1) Fatlum Ahmeti – 108
2) Jacob Nelson – 104
3) Jesper Nilsson – 93
4) Oskar Erixon – 89
5) Bashkim Gashi – 82
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.