På lördag inleds Elitserien för Lindesberg Volley med premiär borta mot RIG Falköping. Bergslagstjejerna kliver in till den nya säsongen med många nya ansikten och med halva truppen utbytt, men med trygge Teemu Sarna kvar på tränarposten. Förra säsongen slutade med uttåg i kvartsfinal och inför det år som ska bli Lindes revansch ger LindeNytt en guide om lagbygget.
Lindesberg Volley 2016-17:
Spelar i: Elitserien
Antal lag: 9
Antal omgångar: 20
Lokalrival: Örebro Volley
Premiären:
Lördag 8/10 17.00
RIG Falköping-Lindesberg Volley, Frejahallen
Ledarstab:
Tränare: Teemu Sarna
Assisterande tränare: Daniel Nordberg
Sportchef: Dan Walterson
Spelartrupp:
Centrar: Elsa Arrestad, Freja Morén
Passare: Ijeoma Moronu, Linnea Skogsberg
Spikers: Martina Konecna, Nette Peit, Rebecca Gustafsson, Rebecka Gustafsson
Liberos: Anna Lennartsson, Emilia Johansson
Nyförvärv:
Emilia Johansson (libero, från Norsjö)
Ijeoma Moronu (passare, från Lyngby)
Linnea Skogsberg (passare, från RIG Falköping)
Nette Peit (spiker, från klubb ej känd)
Rebecca Gustafsson (spiker, från Norsjö)
Förluster:
Evelina Frank (center, slutar)
Lydie van Deursen (passare, klubb ej klar)
Marjorie Giordano (spiker, slutar)
Martina Svensson (spiker, till Hylte/Halmstad)
Rebecca Andersson (passare, till Örebro Volley)
Therese Granlund (libero, slutar)
Försäsongsmatcher:
Lindesberg Volley-Lettland 3-2
Lindesberg Volley-Estland 0-3
Lindesberg Volley-Kohila 3-0
Örebro Volley-Lindesberg Volley 0-3
Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley 3-0
Lindesberg Volley-LP Viesti 0-3
Lindesberg Volley-Sollentuna 1-3
Lindesberg Volley-LP Viesti 0-3
Lindesberg Volley-Kohila 2-1
Lindesberg Volley-Örebro Volley 2-1
Lindesberg Volley-HPK 2-3
Lindesberg Volley-Kangasala 1-2
Senaste fem årens premiärer:
2015 Lindesberg Volley-RIG Falköping 3-2
2014 Lindesberg Volley-Sollentuna 3-0
2013 Engelholm-Lindesberg Volley 3-0
2012 Engelholm-Lindesberg Volley 1-3
2011 Engelholm-Lindesberg Volley 3-1
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.