På lördag inleds Elitserien för Lindesberg Volley med premiär borta mot RIG Falköping. Bergslagstjejerna kliver in till den nya säsongen med många nya ansikten och med halva truppen utbytt, men med trygge Teemu Sarna kvar på tränarposten. Förra säsongen slutade med uttåg i kvartsfinal och inför det år som ska bli Lindes revansch ger LindeNytt en guide om lagbygget.
Lindesberg Volley 2016-17:
Spelar i: Elitserien
Antal lag: 9
Antal omgångar: 20
Lokalrival: Örebro Volley
Premiären:
Lördag 8/10 17.00
RIG Falköping-Lindesberg Volley, Frejahallen
Ledarstab:
Tränare: Teemu Sarna
Assisterande tränare: Daniel Nordberg
Sportchef: Dan Walterson
Spelartrupp:
Centrar: Elsa Arrestad, Freja Morén
Passare: Ijeoma Moronu, Linnea Skogsberg
Spikers: Martina Konecna, Nette Peit, Rebecca Gustafsson, Rebecka Gustafsson
Liberos: Anna Lennartsson, Emilia Johansson
Nyförvärv:
Emilia Johansson (libero, från Norsjö)
Ijeoma Moronu (passare, från Lyngby)
Linnea Skogsberg (passare, från RIG Falköping)
Nette Peit (spiker, från klubb ej känd)
Rebecca Gustafsson (spiker, från Norsjö)
Förluster:
Evelina Frank (center, slutar)
Lydie van Deursen (passare, klubb ej klar)
Marjorie Giordano (spiker, slutar)
Martina Svensson (spiker, till Hylte/Halmstad)
Rebecca Andersson (passare, till Örebro Volley)
Therese Granlund (libero, slutar)
Försäsongsmatcher:
Lindesberg Volley-Lettland 3-2
Lindesberg Volley-Estland 0-3
Lindesberg Volley-Kohila 3-0
Örebro Volley-Lindesberg Volley 0-3
Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley 3-0
Lindesberg Volley-LP Viesti 0-3
Lindesberg Volley-Sollentuna 1-3
Lindesberg Volley-LP Viesti 0-3
Lindesberg Volley-Kohila 2-1
Lindesberg Volley-Örebro Volley 2-1
Lindesberg Volley-HPK 2-3
Lindesberg Volley-Kangasala 1-2
Senaste fem årens premiärer:
2015 Lindesberg Volley-RIG Falköping 3-2
2014 Lindesberg Volley-Sollentuna 3-0
2013 Engelholm-Lindesberg Volley 3-0
2012 Engelholm-Lindesberg Volley 1-3
2011 Engelholm-Lindesberg Volley 3-1
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.