Elitserie-premiären slutade med förlust för
Linde Volley. I tre raka set såg Engelholm till att säkra segern. Lindes assisterande tränare Oskar Jönsson Vikterlöf medger att uppladdningen har varit tuff, men att man trots förlusten ser positivt på matchen.
Det blev ingen premiärfest för Lindesberg Volley. Mot ett överraskande starkt Engelholm föll man med klara 3-0 i set när säsongen drog igång på söndagen. Men trots förlusten säger man att det finns mycket att ta med sig.
– Personligen är jag inte jättebesviken. Jag tycker att vi gör en bra match, att vi är värda mer än vi får. Men jag måste säga att Engelholm kommer att bli ett riktigt starkt lag i år, berättar lagets assisterande tränare Oskar Jönsson Vikterlöf efter matchen.
Uppladdningen har den senaste veckan varit tuff med tanke på omständigheterna, erkänner Oskar. Att laget trots det lyckas prestera en fin insats är något som han ser som beundransvärt. Men samtidigt pekar han ut vissa moment där man tappar dagens match, där anfallsspelet är ett. Kombinationen av ett ojämnt passningsspel, förlorade dueller och att man inte lyckas döda tillräckligt med bollar lägger grunder för förlusten, menar han.
Att den till stora delar nya truppen inte är helt inspelad än är en annan faktor till nederlaget. Med facit i hand medger Oskar att han och övriga ledarstaben har en del arbete att göra den kommande tiden. Inför premiären hade Linde haft svårt att få grepp om motståndet, men att en enklare scouting hade förändrat resultat är man tveksamma till.
– Nej, det tror jag inte hade haft någon direkt avgörande betydelse. För det är ju så att om man analyserar motståndarna och går in för att stänga ner deras styrkor riskerar man att bli lurade. Då går de ut och spelar helt emot vad man tränat in, förklarar Oskar.
Närmast i tiden väntar träning imorgon kväll, följt av ytterligare tre träningar denna vecka. Därefter väntar söndag och hemmapremiär mot Sollentuna. Det är även väldigt tydligt att nästa söndag redan nu hägrar för laget.
– Det ska bli grymt härligt att få spela hemmapremiären. Förhoppningsvis kan vi prestera på samma nivå när vi möter Sollentuna, för då kommer vi garanterat att vinna, avslutar Oskar.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.