– Jag vill veta vad företagen gör. Vi har ju flera stora företag i Lindesberg, som jag skulle vilja se som gäster och presentera sin verksamhet. Det säger Liselott Lodén, som nu tillträder som president för Rotary i Lindesberg.
Det bestämdes redan förra året att Liselott Lodén ska ta över efter Kicki Seton som haft uppdraget det senaste året – ett år där det stora evenemanget var ”Vi sätter Lindesberg i rörelse”. Liselott Lodén hoppas att Rotary kan gör det igen, men det krävs att det finns tillräckligt med engagerade i föreningen och hon hoppas på bistånd från aktiva medlemmar för att ro programverksamheten i hamn. Nu finns det en programkommitté, där hon ingår tillsammans med Karin Blomqvist och Peter Bring.
Lars Berglund från Bergslagens Sparbank presenterade affärsområdet Private Banking. Foto: Hans Andersson
Private Banking är något som erbjuds, när man har litet större placeringsbehov, behöver speciella råd eller om det hänt något. Lars Berglund från Bergslagens Sparbank var inbjuden talare och visade vilka fonder banken erbjuder och sade att om man ser till hela portföljen så har det varit en positiv utveckling , + 25,2 proc, den senaste tiden. Han är en av fyra på banken som sysslar med Private Banking, som innefattar också försäkringsförmedling och juridisk rådgivning.
– Vi är den största aktören i området, sade Lars Berglund och menade då inte omsättning utan att de har åtta kontor på sju orter med 72 anställda. Själv är han ganska ny på banken – började för sju månader sedan.
Han tycker sig ha märkt att kunderna inte riktigt nöjer sig med att ta säkra fonder, utan vill ta litet mer risker, för att bättra på avkastningen. Amerikanska placeringar är inte lika intressanta längre, utan nu gäller Europa ( däribland Sverige) och Japan. Medan på bolags-sidan är det låg tillväxt, höga marginaler och att man är i klartext snabba på att skicka iväg folk, man inte behöver.
– Börsen är alternativet för den som vill ha avkastning på sitt kapital, sade Lars Berglund och visade hur utvecklingen varit mellan 1984 och 2015. Det har varit 22 bra år och nio dåliga.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.