Lindlövens fina höstserie har inte gått hockey-Sverige obemärkt förbi. Efter 24 poäng på 22 matcher lämnar nu Jonas ”Sill” Karlsson laget. Den välmeriterade centern har skrivit på för BIK Karlskoga i HockeyAllsvenskan och föreningen önskar profilen lycka till.
– Vi är stolta över att ännu en gång ha visat att Lindlöven är en förening som kan utveckla spelare och vara skyltfönster mot Allsvenskan. Självklart är det med brustet hjärta, men med stolthet, som vi meddelar att Jonas ”Sill” Karlsson lämnar Lindlöven för spel i Allsvenskan med BIK Karlskoga. Vi önskar ”Sill” all lycka till och tackar honom för tiden som varit, säger John Falck från Lindlövens sportgrupp.
I onsdags satte Lindlöven punkt för sin fina höst med att 3-0-besegra Mariestad. Efter avslutad höstserie flyttar nu den 29-årige Jonas Karlsson vidare. BIK Karlskoga har fått upp ögonen för ”Sill”, som med 7 mål och 17 assist på 22 matcher slutade delad fyra i HockeyEttan Västras poängliga.
Centern har varit en viktig pjäs i Jussi Salos lagbygge och agerat assisterande kapten under hösten. Nu tar alltså ”Sill” steget upp till HockeyAllsvenskan, något som Falck ser som ett gott betyg för Lindlövens arbete.
– Vi har pratat om det och jag belyste det i Klacken; vi vill alla utvecklas, bli bättre och drömma om nästa steg. Lindlöven kommer aldrig att stoppa någon som vill gå till Allsvenskan.
”En härlig grupp med mycket skratt”
– Jag är tacksam för att jag fick sy ihop det. Dels mot Lindlöven och BIK, sen även Lindesbergs Bygg där jag jobbar, säger ”Sill” själv om övergången.
Centern ser tillbaka på en fin höst i Lindlöven, dit han kom efter ett år i den norska högstaligan. Med sig från Löven tar ”Sill” framförallt mycket glädje.
– Det är en härlig grupp med mycket skratt, ett riktigt krigargäng. Det är alltid speciellt att lämna så här mitt under säsongen, men det ska bli roligt att få testa på Allsvenskan igen.
Chansen till spel i BIK Karlskoga öppnade sig plötsligt och ”Sill” berättar att det varit snabba ryck de senaste två dagarna. Redan på söndag gör han sin debut i den nya klubben, då med match mot Almtuna. För Lindlövens del tror ”Sill” på en fortsättningsserie med stora möjligeter.
– De har goda chanser att ta en topp tvåplacering. Det är ett väldigt bra lag och vi har verkligen visat det här på slutet när vi slagit tillbaka Tranås och Mariestad. Så jag tror absolut att de ska kunna fixa en playoffplats.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.